Menu Zavřít

Neodmítnutelná nabídka

6. 1. 2006
Autor: Euro.cz

Jaroslav Tvrdík bude šéfem volební kampaně ČSSD

Prezident ČSA Jaroslav Tvrdík po dvouapůlletém působení odchází z funkce. Přijal nabídku Jiřího Paroubka, aby se stal ústředním volebním manažerem ČSSD. „Svou budoucí úlohu v žádném případě nechápu jako návrat do vrcholné politiky, ale jako dočasný manažerský úkol ve prospěch Jiřího Paroubka a týmu ČSSD,“ komentoval své rozhodnutí pro týdeník EURO Tvrdík.
Premiér Jiří Paroubek na charismatického Tvrdíka vsadil proto, že prý má jako bývalý ministr obrany a dosavadní prezident ČSA rozsáhlé zkušenosti nejen z politické, ale také z komerční sféry. Tvrdík, který dle informací týdeníku EURO nabídku od Paroubka dostal již na podzim, má být zárukou kvalitní a úspěšné volební kampaně.

Kontinuita.

„Vážím si Jiřího Paroubka a nabídka na vzájemnou spolupráci, kterou mi učinil, se prostě neodmítá,“ sdělil týdeníku EURO Tvrdík. „Architektura celkového řešení, které se podařilo nastavit, založeného zejména na příchodu Radka Lašáka jako zkušeného bankéře a současně transformačního a privatizačního manažera do ČSA, považuji současně za nejlepší ve prospěch společnosti, kterou mám rád, a jejích manažerů a zaměstnanců, jichž si vážím. První etapu transformace ČSA považuji za úspěšně ukončenou a současně úplně neodcházím od rozdělané práce, protože rád přijímám nabídku na členství v dozorčí radě ČSA, kterou chápu jako nutnou kontinuitu naplnění strategie společnosti pro partnery v České republice i v zahraničí,“ dodal.
Novým prezidentem ČSA se má stát Radomír Lašák, dosavadní člen představenstva společnosti ČEZ, bývalý generální ředitel eBanky a bývalý náměstek Komerční banky. Výběr Lašáka komentoval na dotaz týdeníku EURO Tvrdík slovy, že jde o zkušeného bankéře a současně transformačního a privatizačního manažera, jehož angažmá je nejlepší ve prospěch společnosti ČSA.
„Nabídku jsem dostal od zástupce majoritního akcionáře, to znamená státu. Za mou nominací nestojí žádná politická strana, ale mé předchozí a současné profesionální výsledky. Tak tomu ostatně bylo vždy,“ prohlásil Lašák.
Tvrdík zahájí své nové angažmá ve funkci hlavního volebního manažera 18. ledna. V tento den se má uskutečnit mimořádné zasedání dozorčí rady ČSA a mimořádné zasedání představenstva letecké společnosti. Rozhodne o zvolení nového prezidenta ČSA. S Lašákovým jmenováním již souhlasili i dva menšinoví akcionáři ČSA, hlavní město Praha a skupina PPF.

bitcoin_skoleni

Jakubše neprošel.

Lašák ovšem nebyl jediným kandidátem. Ještě před vánocemi se hovořilo o bývalém generálním řediteli Českého Telecomu Gabrielu Berdárovi, i o předsedovi Fondu národního majetku Janu Juchelkovi. Ten se ale již dohodl s Komerční bankou, v případě Berdára bylo údajně překážkou stále nedokončené policejní vyšetřování střelby při jeho fyzickém napadení loni v květnu.
O Tvrdíkův post prý také silně usiloval i Antonín Jakubše, který ČSA řídil od prosince 1993 do srpna 1999. Poté působil jako člen představenstva IPB a po krachu banky byl jmenován prezidentem Aera Vodochody, odkud musel odejít loni v červenci. Za Jakubšeho, který se měl sejít na toto téma i s premiérem Paroubkem, se údajně přimlouvali lidé blízcí bývalému premiérovi Miloši Zemanovi, i šest odborářských bossů ČSA. Ti v polovině loňského prosince svými podpisy podpořili Zprávu o stavu Českých aerolinií, která tvrdě kritizovala Tvrdíka, a již měl vypracovat právě Jakubše. Odboráři žádali představitele vlády o společné jednání o tomto materiálu.

Janota končí.

Týdeníku EURO má informace, že 18. ledna má být obměněna také dozorčí rada ČSA. Kromě předsedy dozorčí rady Eduarda Janoty, náměstka ministra financí, má skončit také Pavel Suchý z Fondu národního majetku. Tvrdík jako člen dozorčí rady bude dohlížet na další fáze nastartovaných transformačních projektů. Jelikož se počítá s plnou profesionalizací funkce předsedy dozorčí rady, jméno vhodné osoby dosud není známé.
O tom, kdo zaujme uvolněný post po Radomíru Lašákovi v představenstvu ČEZ, rozhodne dozorčí rada společnosti. „Odchodu Radomíra Lašáka ze skupiny ČEZ litujeme, ale současně chápeme, že taková výzva je pro každého manažera ojedinělá a odmítnout ji by bylo nerozumné. Při svém působení v ČEZ Radek Lašák nastartoval projekt profesionální správy skupiny s důrazem na nově získané v zahraniční akvizice. Rozběhl také největší transformační projekt v dějinách české ekonomiky – VIZI 2008, který naplňuje požadavek Evropské unie na unbundling a transformuje regionální rozvodné firmy do nových a procesních společností,“ prohlásil generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman. Právě ředitel integrace skupiny ČEZ a vedoucí projektu VIZE 2008 Tomáš Pleskač má nahradit v představenstvu odcházejícího Radomíra Lašáka.

  • Našli jste v článku chybu?