Menu Zavřít

Neonky v průměrnosti

26. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Müller Thurgau

Müller Thurgau, nebo chcete-li Rivaner či Riesling silvaner, se ve viničních tratích Moravy pere s Veltlínským o první místo co do plochy. Ač je notoricky známá pověst o profesoru Müllerovi ze švýcarského kantonu Thurgau, má s ní tato odrůda zřejmě společného jen málo. Dodnes se vlastně přesně neví, jakými tajemnými cestami se objevila ve vinicích zejména německých.

U nás však nalezly milerky dobré podmínky a odvděčují se příjemnými víny. Nenáročná, sympaticky živá a svěží vína muškátového charakteru s patrným kořínkem v konci kupodivu nabývají lepších vlastností v průměrných až podprůměrných ročnících. Trpívají totiž absencí kyselin, což milery trochu degraduje. Při nižší vyzrálosti se však kyseliny v hroznech objevují ve vyšší koncentraci a ovocité, aromatické odrůdě to dodává žádoucí pikantnosti. Přechutnejme několik milerek a ověřme si, jaký požitek nabízejí.

Templářské sklepy Čejkovice
Odrůdové (bez udání ročníku)
Letopočet 1248 zcela jistě nebude datem zrodu tohoto vína. To jsem na vinetě neobjevil. Bledězlatá barva nenabízí stoprocentní jiskru a chybí v ní pro odrůdu typický zelenkavý tón, někde jsem zaslechl, že se mu říká neonek. Ovocité tóny s patrnou kořenitou vložkou nepředjímají hravou lehkost a lákající muškátovou vůni milerky. V chuti se zprvu představí lehýnká pouze ovocitost s náznakem trav, v konci ale razantně nastoupí kyseliny s podílem hořčiny a zcela převálcují závěrečný dozvuk, poměrně dlouhý, avšak neúměrně razantní až agresivní.

Vinium
Polosuché jakostní 2003
Příjemná jiskrná barva slámových tónů. Kytka, trochu zastřená, nenabízí odrůdové tóny v obvyklé brizanci, nad ostatní prvky se v nose povyšuje stopa cukernatého tónu. V chuti nevyznívá jako jednoznačně živý, hravý, tolik oblíbený záběr odrůdy, vedle patrných hořčinek se k moci dere lehce nasládlý part. Víno je patrně připraveno s ohledem na vracející se oblibu ne zcela prokvašených vín s vyšším zbytkem cukru. Jistě si najde své obdivovatele, „naslazený“ konec není nijak podmaňující, zůstává vedle něho prostor i pro květinovo-trávové prvky milerům blízké.

Modrý sklep Nový Šaldorf
Jakostní 2003
Víno z oblasti, kde se milerkám daří. Světlounká barva se zářivými neonovými pablesky, vůně znatelně muškátového nádechu, podpořená mandlovými náznaky. V chuti se odráží charakter kytky, víno má „tah“. I když poněkud tenčí v těle, nabízí živou, osvěžující chuť, byť s mírně ostřejším, nahořklým konečkem. Lehkým sice, ale patrným a v dozvuku dominujícím. Spolu s podtónem minerality se v odeznívání jednotlivé komponenty zdařile spojí a výsledkem je příjemný, trochu rurální efekt.

Mikulov Golden Grape Winery
(Českomoravská vína, bez udání ročníku)
Dlouholeté snahy rakouských vinařů prosadit se na náš trh doznaly alespoň v tomto případě svého naplnění. Nevím ovšem, zda právě tohle je správná cesta. V barvě typické, světlounce slámového valéru, jiskrou hrajícími „výstřely“. Kytka věrně podtrhuje charakter odrůdy, postrádá však výraznější intenzitu. Stejně tak i chuťové prvky, ač čisté a typické, postrádají důraznější projev. Víno je až příliš lehké, ovšem ve struktuře chuti příjemné a typicky „milerkové“. Z pohledu kvality jde – s ohledem na zemi původu – o víno, které by doma hrálo někde uprostřed druhé ligy.

MM25_AI

Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem
Jakostní 2003
Čirá barva zelenkavého nádechu asi nejvíce odpovídá představě o milerce. V kytce se objevuje před hlavním spektrem lehce disonantní tón, vzápětí však potlačený charakteristickými výrazy květin, ovoce a peckovo-kořenitého závěru. Chuť zprvu nabízí široký muškátový základ, vedle se však souběžně otevírá zemitý štych, sledovaný těsně podporou kyselinek a zakončený kulatým, příjemně sehraným a nečekaně dlouhým doběhem. Víno má seversky drsnější podstatu, která je ovšem u vín z labské kotliny základem jejich obliby.

  • Našli jste v článku chybu?