Menu Zavřít

Neopít se úspěchem

18. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Výsledek poměřujme jen tím, co nám umožňuje, říká šéf ODS

Občanští demokraté mají po vyhraných krajských a senátních volbách téměř jistý zisk dvanácti hejtmanských křesel a v Senátu jim k nadpoloviční většině chybí jen šest hlasů. „Tak výrazný úspěch jsem neočekával,“ přiznal pro týdeník EURO jejich předseda Mirek Topolánek.

EURO: Jak chutná vítězství nad Stanislavem Grossem? TOPOLÁNEK: Co se týče politiky, jsem skeptický. Umím přijímat úspěchy i neúspěchy, to mám ze sportu. S volbami jsem velmi spokojen, ale každý politik výsledek poměřuje tím, co mu umožňuje a jak s ním vůbec naloží. Musí to ustát, nesmí se opít nějakým úspěchem, propadat euforii. Protože každý nevyužitý nebo promarněný úspěch generuje příští neúspěch.

EURO: Využijete jej? TOPOLÁNEK: Máme teď v Senátu možnost jednoznačně blokovat všechny ústavní změny. Jestliže je jedna komora – sněmovna – výrazně levicová, tak Senát je pravicový. Proto také vznikl, aby byl ústavní pojistkou. A pravicový Senát, to není jen ODS, ale část KDU-ČSL, část Klubu otevřené demokracie i někteří nezávislí senátoři. Samozřejmě nebudeme propouštět socializační zákony.

EURO: Navrhujete také znovu předčasné volby. TOPOLÁNEK: Gross má teď tři možnosti. Buď bude patlat nějakou tu stojedničku a rekonstruovat vládu, a já ho podezřívám, že tuto možnost bude chtít využít, nebo půjde do stojedenáctky s komunisty. V takovém případě myslím, že premiér nebude chtít podávat demisi, protože by se do hry dostal prezident a ten by zřejmě podobnou vládu stěží jmenoval – spíš by tedy šlo o rekonstrukci. A my jsme neřekli nic jiného, než že třetí variantou jsou předčasné volby. Kdo si udělá analýzu, pochopí, že je to pro sociální demokracii nejvýhodnější řešení. Neříkám, že pro Grosse, ale pro ČSSD. A dodávám, že Gross by na to měl přijít dříve, než to udělá Miloš Zeman, kterého má svým způsobem v zádech.

EURO: Co udělá ODS, když ČSSD položí vládu, ale zablokuje možnost předčasných voleb? TOPOLÁNEK: Pak by to měl v rukou prezident a zřejmě by došlo na model tří neúspěšně složených vlád. Kdyby se to ČSSD snažila dál nějak blokovat, byl bych pro nějakou úřednickou vládu. Ale nikdy jsem se o tom s prezidentem ani se svými partnery nebavil. To by byl asi nejhorší scénář ze všech a ta dlouhá jednání, která by tomu musela předcházet, si ani nedovedu představit.
Jediným řešením jsou předčasné volby. Máme k nim dnes blíž než v červnu, protože mesiáš nebo Mojžíš, který měl přijít a vyvést sociální demokraty z pouště, selhal.

EURO: Myslíte, že už se lidovcům chce z vlády? TOPOLÁNEK: Neumím předjímat, na jakém zákonu se současná vláda rozlomí. Kalousek dobře ví, že je v podstatě v pasti. Tahle koalice mu vyhovovala, protože mu umožňovala být u rozhodování politického a ekonomického charakteru. Dnes koalice ztrácí, a tak šéf lidovců bude hledat nějaký rozumný exit, třeba při hlasování o rozpočtovém určení daní nebo o rozpočtu. Ten evidentně schválí socialisté s komunisty. Na druhé straně Kalousek nechce být tím, kdo vyvede lidovce z vlády, protože do kabinetu je přivedl jeho soupeř Cyril Svoboda. Je ve složité situaci, a proto vymýšlí modely, které nemohou fungovat.

EURO: Mluvíte o Kalouskově návrhu konzultací mezi vládou a ODS o důležitých zákonech? TOPOLÁNEK: Ano, je to jakási duhová koalice bez vládní účasti ODS. Jenže naše spolupráce s vládou už probíhá, stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dojednával ve skupině kolem vicepremiéra Jahna zákon o konkurzu a vyrovnání, zástupce máme i v expertním týmu pro důchodovou reformu. To, co nabízí Miroslav Kalousek, je pokus zatáhnout nás do podivné hry, na což nikdy nepřistoupíme. Budeme spolupracovat standardním parlamentním způsobem.

EURO: Nebojíte se, že budoucí možná spolupráce s lidovci může být stejně těžká jako nynější sestavování dvojčlenných koalic v některých krajích? TOPOLÁNEK: Nejvíc telefonních hovorů v poslední době mám právě s Miroslavem Kalouskem. Nicméně narážíme na autonomii politických stupňů na úrovni obcí a krajů. V Hradci Králové potenciální koalice ODS s KDU-ČSL narazila na osobní problémy a nakonec jsme udělali kombinaci s nezávislými. Naopak na Ostravsku se povedlo tyto potíže překonat. Obrovské komplikace jsou ale ještě v Olomouci a ve Zlíně. Po zkušenostech z magistrátů a různých typů vládnutí na různých úrovních tam panuje významná nedůvěra, takže se naši vyjednavači snaží zatáhnout do hry další subjekty. V krajích, kde se lidovci dostali do zastupitelstev, by podle mě měli být i v radách, a to na významných postech. Je to zkrátka test potenciální vládní spolupráce. Osobní problémy do politiky nepatří a není pravda, že bychom se to s Kalouskem nesnažili ovlivnit.

EURO: ODS vždy snila o nadpoloviční většině. Na Ústecku se to povedlo, a stejně je ve hře koalice s ČSSD. Proč? TOPOLÁNEK: Ústecký úspěch je naprosto unikátní! Spolu s výsledky ze středních Čech a z duelu Šneberger – Emmerová v senátním obvodě Plzeň-jih, který měl demonstrativní, symbolický charakter, je to největší triumf těchto voleb. Jenže stačilo málo a Ústecko mohlo být jediným levicovým krajem s hejtmanem Foldynou nebo nějakým komunistou. Pouhé tři strany v zastupitelstvu pro nás do budoucna nevěští nic dobrého a staronový hejtman Šulc se právem obává, že když bude vládnout sám, bude především řešit sociální problémy. Pokouší se udělat dohodu s ČSSD typu „já to tady budu s vašimi kluky nějakou dobu táhnout, ale vy mi garantujte, že nebudete tento sociálně složitý region potápět“. Zatím se to nedaří.

EURO: Co říkáte Šulcově snaze vymoci si od ČSSD vládní garance pro kraj? TOPOLÁNEK: Ví, co dělá. Je velké riziko, že socialisté zablokují vlastní vládní návrh zákona o rozpočtovém určení daní kvůli výsledku voleb. Gross je ale v obklíčení a nemůže to blokovat dlouhodobě. Stejně jako když teď říká „zrušíme Senát“, tak se chová jako malé dítě.

EURO: ODS měla k Senátu také výhrady, Grossův nápad vás nepotěšil? TOPOLÁNEK: Stanislav Gross byl kdysi u všech dohod o změně volebního systému, kvůli čemuž jsme šli do opoziční smlouvy. Pak se otočil na obrtlíku a začal hlásat úplně jiné teze. Já prostě těm jeho náhlým změnám a nápadům nevěřím. ODS je přes své postavení v Senátu ochotna se o existenci a podobě Senátu bavit, ale není tu debatu nutno zahajovat okamžitě po volbách.

EURO: Když navrhujete předčasné volby, už víte, co by ODS udělala první měsíc po vstupu do vlády? TOPOLÁNEK: Každá reprezentace má zásadní změny provést v prvním roce, jinak to nestihne nebo reformy nezačnou do konce volebního období přinášet plody. Udělal to tak Reagan i Dzurinda a ani my se nebudeme chovat anomálně. Pokud budou volby v roce 2006, musíme už na první nebo druhé schůzi sněmovny zařídit, aby od 1. července 2007 mohla být zavedena nová daňová soustava s rovnou DPH. Druhou věcí, o které se dnes v ODS bavíme, je možnost vyhlášení rozpočtového provizoria. Podle toho, co všechno tato vláda naslibovala, bude státní rozpočet evidentně v nepořádku. Provizorium by mohlo být jednoleté nebo dvouleté. Postupoval tak už Václav Klaus v roce 1990, když komunistický rozpočet hodil pod stůl a sestavil jiný.
Na Slovensku už dochází ke změně trendu a ten vypovídá, že tamní reformy fungují. To je i naše cesta a náš cíl.

EURO: Během kampaně ohlásila a vzápětí stáhla výpověď hlavní manažerka ODS Libuše Benešová. Počítáte s ní? TOPOLÁNEK: O jejím dalším osudu rozhodne po kongresu nové vedení ODS. Nevím, jestli se cítí tak unavena, pokud by mělo dojít ke změně, budu chtít, aby nový člověk kromě toho, že bude loajální, měl i manažerské schopnosti.

bitcoin_skoleni

EURO: Ještě k volební kampani: nebyla nápadná. Nevyhrál ODS volby spíš Gross? TOPOLÁNEK: Měli jsme kvalitní decentralizovanou kampaň, což pražští novináři nemohou pochopit: když kampaň není v Praze, tak pro ně neexistuje. Tomu klišé, že ODS nemá žádnou výraznou kampaň, jsem se mohl jen usmívat, protože byla nejnáročnější, byť ne nejdražší senátní kampaní v dějinách ODS. Výzvy Stanislava Grosse mezi prvním a druhým kolem k podpoře komunistů proti našim kandidátům nám jednoznačně pomohly. To byl Grossův geniální tah. Debakl ČSSD je očividný. Myslím si, že teď kromě personálních otázek sociální demokraté musejí řešit i otázky programové a ideové, protože nemají žádnou zřetelnou dlouhodobější vizi.

EURO: Končíte v Senátu. Považujete to jako šéf strana za výhodu nebo spíš za nevýhodu? TOPOLÁNEK: Věřím si. Věřím, že budu znovu zvolen předsedou, a v tom případě budu v roce 2006 kandidovat do sněmovny jako lídr a ODS povedu do voleb. Neuměl bych si představit, že bych teď šel do senátních voleb a po roce řekl svým voličkám v Ostravě: Tak čau, Pipi, já na vás kašlu a jdu do sněmovny. Přijdu teď možná o určitou společenskou vážnost, o pozvánky na některé akce, ale na rozdíl od všech ostatních soupeřů na politické scéně budu mít čas na každodenní mravenčí práci v terénu.

  • Našli jste v článku chybu?