Zpráva o využívání Ujgurů a dalších turkických menšin žijících na západě Číny byla uveřejněna australským think thankem Australian Strategic Policy Institute letos v březnu. Podle analýzy by komponenty vyrobené Ujgury během nucených prací měly končit až u 83 globálních značek, jako jsou například Nike, Apple, Volkswagen nebo Calvin Klein. Většina společností nařčení odmítá s tím, že své dodavatele prověřují, a proto není možné, aby produkty z ujgurských továren byly používány zrovna u nich.
Desítky aktivistických skupin z celého světa se spojilo pod iniciativou End Uyghur Forced Labour (Konec nucených prací Ujgurů). Jejich zástupci upozorňují, že porušování lidských práv a nucené práce byly zdokumentovány již ve vícero případech, a proto je potřeba odmítnout čínskou praxi. „Navzdory celosvětovému znepokojení nad zneužíváním [Ujgurů], úspěšné značky profitují na [čínském] vládním útlaku lidí v regionu Sin Ťiang. Značky pokračují ve využívání milionů tun bavlny a příze z Ujgurské oblasti,“ uvedli aktivisté v prohlášení.
S přístupem čínské vlády k muslimským menšinám nesouhlasí ani Washington. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v nedávné době uvalila sankce na 11 čínských firem, které by měly být zapojeny do výrobního procesu, na němž se nuceně podílí i turkické menšiny. Čínské firmy v důsledku sankcí nemohou nakupovat a využívat americké technologie a zboží, ke kroku se Trumpova administrativa oficiálně rozhodla kvůli podezření ze porušování lidských práv. Čínští vládní představitelé obvinění odmítají a jednání americké vlády považují za porušení mezinárodních norem.
V případě rozhodnutí Washingtonu jde zřejmě i o součást vyostřování vztahů mezi oběma mocnostmi odehrávající se v posledních měsících. Zatím spory týkaly hlavně spolupráce s čínskou firmu Huawei na vybudování 5G internetové sítě. Spojené státy dlouhodobě své spojence po celém světě odrazují od používání technologií Huawei. V posledních týdnech oznámila Velká Británie i Francie, že Huawei k výstavbě 5G sítí nevyužije.
Podle zpráv z mnoha různých zdrojů čínské úřady
umístili do detenčních táborů mezi 1 až 1,8 milionů Ujgurů a zástupců dalších
muslimských menšin žijících na západě země. Čína své kroky odůvodňuje rizikem
opakování teroristických útoků ze dřívější doby.