Největší podíl na financování odstraňování škod po povodních ponese státní rozpočet, hovoří se o několika miliardách korun. Postižení podnikatelé i ostatní občané by určitě měli věnovat pozornost možným daňovým úlevám.
Především by měli neprodleně informovat svůj finanční úřad o postižení povodní nebo záplavou. Ti, kteří nestihli podat daňové přiznání do konce června, protože měli kvůli povodním jiné starosti, mohou požádat o prodloužení lhůty k podání daňového přiznání. Česká daňové správa bude postupovat vstřícně a upustí od zvýšení daně za pozdní podání přiznání. Pokud hrozí, že nebudou moci zaplatit daň včas, měli by podat žádost o posečkání. Finanční úřad zde může upravit zálohy na daň či od nich zcela upustit.
Dobrou zprávou je, že povodněmi postižení obyvatelé budou osvobozeni od správních poplatků souvisejících s úkony v daňovém řízení. Finanční a jiné dary poskytované v souvislosti s povodněmi jsou také osvobozeny od daně darovací. Vedle toho si fyzické i právnické osoby mohou tyto dary odečíst ze základu daně. Častou formou příspěvků jsou dárcovské SMS, které nepodléhají dani z přidané hodnoty.
Podnikatelé, kteří vlastní nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny, by si měli dát pozor. Za tato auta totiž platí silniční daň bez ohledu na skutečnost, jestli je opravdu používají k podnikání. Pokud byla tato vozidla poškozena či zničena povodní, měli by je neprodleně vyřadit z registru silničních vozidel, čímž přestanou být předmětem silniční daně.
Rád bych také upozornil na fakt, že obce mají pravomoc osvobodit nemovitosti dotčené živelnou pohromou od daně z nemovitostí. K tomuto se musí usnést místní zastupitelstvo a vydat obecně závaznou vyhlášku. Co se týče dalších majetkových daní (daň dědická, darovací a z převodu nemovitostí), může je ministerstvo financí prominout na žádost, jestliže k převodům dochází v souvislosti se živelnou pohromou.
Je zřejmé, že možností existuje hodně. Důležitou roli hraje faktor času, proto není radno váhat a co nejrychleji se obrátit na příslušný finanční úřad.