Prý je možné a dokonce výhodné, abych zaměstnával pracovníka, který je současně uchazečem o zaměstnání pobírajícím podporu v nezaměstnanosti. Za jakých podmínek mohu přijmout do práce takového člověka? Jakou mu musím vyplácet mzdu?
podnikatel z Domažlicka Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání takzvané nekolidující zaměstnání, tedy:
a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud je činnost vykonávána v rozsahu kratším než polovina stanovené týdenní pracovní doby a měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo
b) výkon činnosti na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, pokud za období, na které byly sjednány, měsíční odměna nebo průměrná měsíční odměna nepřesáhne polovinu minimální mzdy.
Minimální měsíční mzda činí od 1. července letošního roku 7955 korun. Při současném vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání a pobírání podpory v nezaměstnanosti je tedy možno si přivydělat částku 3978 korun hrubého. Měsíčním výdělkem se totiž rozumí hrubý výdělek zaměstnance před odečtením (sražením) zálohy na daň z příjmu fyzických osob a pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné (všeobecné) zdravotní pojištění.
Uchazeč o zaměstnání je povinen úřadu práce výkon činnosti (nekolidujícího zaměstnání), jeho rozsah a výši odměny ohlásit a doložit. V případě výkonu více činností se pro účely splnění podmínky měsíčního výdělku měsíční výdělky (odměny) sčítají.
Nástup do nekolidujícího zaměstnání je uchazeč povinen úřadu práce oznámit nejpozději v pracovní den předcházející dni, který byl sjednán jako den nástupu do zaměstnání, a do osmi kalendářních dnů doložit vznik pracovněprávního vztahu.
Další podmínkou pro zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je, že výkon činností (nekolidujícího zaměstnání) není překážkou pro poskytování součinnosti úřadu práce při zprostředkování vhodného zaměstnání a pro přijetí nabídky vhodného zaměstnání.
Pro úplnost dodejme, že překážkou pro vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání není ani takzvané krátkodobé zaměstnání, tedy takové zaměstnání, které není pro uchazeče o zaměstnání vhodným zaměstnáním a je zprostředkováno úřadem práce nejdéle na dobu tří měsíců, pokud odpovídá jeho zdravotnímu stavu. Výkon krátkodobého zaměstnání při souběžném vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání není omezen ani rozsahem pracovní doby, ani výší výdělku nebo odměny.
RichardW. Fetter, právník