Menu Zavřít

Nepřitéká. Kreml dnes odstřihnul Polsko a Bulharsko od dodávek zemního plynu, jejich vlády se však nedostatku nebojí

27. 4. 2022
Autor: Pixabay
  • Ruská plynárenská společnost Gazprom od dnešních 8:00 úplně zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska, protože tyto země odmítly za surovinu platit v rublech

  • Dle vlád obou zemí koncovým spotřebitelům nedostatek plynu nehrozí - disponují prý bohatými zásobami a navíc mají k dispozici alternativní zdroje

  • Česka by se odstávka zatím neměla dotknout téměř vůbec, záleží však na celkovém postoji EU. Ta by se v rámci sankcí mohla od ruského plynovodu odstřihnout sama


Poláci a Bulhaři si na svém plynovém sporáku už nemají ani škrtnout. Taková představa by se Kremlu dozajista líbila, ale situace podle všeho natolik černá není. A to navzdory skutečnosti, že ruská plynárenská společnost Gazprom od dnešních osmi ráno oběma zemím zcela zastavila dodávky svého plynu. Zdůvodnila to tím, že zmíněné státy odmítly palivo hradit v rublech. Odstávka má trvat tak dlouho, dokud Varšava a Sofie nezaplatí v požadované měně.

Plynovod Jamal ve středu v časných hodinách ,vyschl‘, nicméně dle zpráv agentury Reuters se v něm brzy poté plyn zase objevil - ačkoliv jen proto, aby po desáté hodině přestal proudit úplně. Podle analytika Lukáše Kovandy představovalo možné pokračování dodávek spíše jen přání, které bylo otcem myšlenky.

„Gazprom dnes ráno uvedl, že dodávky obnoví teprve tehdy, až dostane zaplaceno, jak žádá ruský prezident Putin, tedy v rublech. A burzovní cena plynu v EU vyletěla na začátku dnešního obchodování vzhůru o 24 procent,“ tvrdí hlavní ekonom Trinity Bank.

Kvůli ruské invazi odepíše globální ekonomika až jedno procento. Závislost Evropy na tamním plynu a ropě je problém, říká analytik
Přečtěte si také:

Kvůli ruské invazi odepíše globální ekonomika až jedno procento. Závislost Evropy na tamním plynu a ropě je problém, říká analytik

Ruský dodavatel plynu v pondělí informoval polský státní plynařský podnik PGNiG, že 27. dubnem počínaje zcela pozastaví tok plynu podél Jamalu. Totéž sdělil mluvčí ruské společnosti Sergej Kuprijanov i bulharskému Bulgargazu. Místní ministerstvo energetiky podle CNN Rusům odpovědělo, že placení v rublech je pro něj nepřijatelné a představuje „značné riziko“. Zástupci země se nechali slyšet, že splnili všechny závazky a všechny platby uvedené ve smlouvě odeslali včas, pečlivě a v souladu s jejími ustanoveními.

Spotřebu omezovat nebudeme

Bulharská vláda nyní nemůže dělat nic krom toho, že se její lidé budou snažit najít alternativní zdroje plynu. „V současné době jsme žádná opatření omezující spotřebu zemního plynu nezaváděli,“ píše ministerstvo. Podle hlavního analytika společnosti XTB Jiřího Tylečka disponují obě země vlastními LNG terminály, navíc do Polska bude možná už do konce roku proudit plyn z Norska, zatímco Bulharsko zase využívá suroviny dodávané z Ázerbájdžánu. Výrazné výpady nabídky plynu tedy dle jeho názoru v těchto zemích nehrozí.

Že budou Poláci schopni zprovoznit svůj nově budovaný plynovod z Norska mnohem dříve, než plánovali, si myslí i Kovanda: „Kritický by tak pro ně byl z hlediska dodávek plynu do země nakonec jen jeden jediný měsíc, jak uvádí dnešní polský tisk.“

Společnost PGNiG uvedla, že zmíněnou surovinu bude zatím získávat z různých směrů, včetně plynových přípojek na jižní a západní hranici nebo z terminálu zkapalněného plynu (LNG), který se nachází v přístavu Swinoujscie. Zásobníky má prý zatím plné z 80 procent, což je výrazně víc než ve stejném období v letech minulých. K tomu se určité množství plynu dá těžit i přímo v Polsku. PGNiG tvrdí, že koncovým zákazníkům posílá dodávky v souladu s jejich potřebami, ale zároveň se připravuje na různé scénáře, jež by mohly následovat.

Návrat ke dřevu i rostoucí obliba fotovoltaiky. Češi hledají alternativy k vytápění plynem a elektřinou
Přečtěte si také:

Návrat ke dřevu i rostoucí obliba fotovoltaiky. Češi hledají alternativy k vytápění plynem a elektřinou

Tamní ministryně pro klima Anna Moskwa v úterý potvrdila, že navzdory přerušení importu ruského plynu zemi nedostatek nehrozí. „Polsko má potřebné zásoby plynu a zdroje, které nám zajistí bezpečnost. Už roky jsme na Rusku fakticky nezávislí,“ napsala na svůj Twitter. Faktem každopádně je, že dosud kryla Varšava dodávkami z Ruské federace asi 55 procent celkové vlastní spotřeby.

Test skutečné jednoty EU

Jelikož jsou navíc Polsko s Bulharskem tranzitními státy, hrozí Gazprom, že v případě neoprávněného odběru plynu určeného pro třetí země budou prostě a jednoduše dodávky o tento objem ještě jednou sníženy. To by znamenalo omezení například i pro Česko a Německo. „Kreml tedy evidentně postupuje v souladu s okřídleným ,rozděl a panuj‘,“ komentuje Kovanda. Myslí si, že co čeká nás a potažmo zbytek EU, se dozvíme ještě v průběhu středy.

„Zvláště Německo se ocitá ve složité situaci. Dnešek otestuje po desetiletí deklarovanou a vzývanou jednotu EU jako žádný jiný den. Buď se Berlín, a tím pádem i Praha, ale třeba také Vídeň, od ruského plynu odpojí také, a podrží Varšavu a Sofii, nebo začnou Kremlu platit v rublech. Potupně. Nejednotně. Jak to odmítá i takový Ázerbájdžán,“ tvrdí ekonom Trinity Bank. Německo si totiž dříve postavilo plynovod Nord Stream 2 přímo z Ruska, na rozdíl od Poláků.

Ultimátum požadující, aby evropské země odebíraly ruský plyn buď za rubly, nebo vůbec, vydal Gazprom v březnu, platit pak začalo od prvního dubna. Jelikož faktury za surovinu dodávanou v době kremelského prohlášení jsou ve většině případů splatné až na konci měsíce, případně v květnu, její tok do dalších států se zatím nezastavil.

EU opět až jako druhá na tahu

Evropská ekonomika jako celek se v současnosti bez ruských energií neobejde. Jednou z nejzranitelnějších zemí je v tomto ohledu Německo, kam proudí dle BBC 42,6 procenta celkového exportu ruského plynu směřujícího na Starý kontinent. Dalších 29,2 procenta pak připadá na Itálii. Na tyto země by omezení dodávek plynu dopadlo nejtvrději. Pokud by k tomu došlo, mohou se evropské státy obrátit například na dodavatele z Kataru, Alžírska či Nigérie, případně nakupovat LNG. Dle českých analytiků však není vyloučeno, že Evropská unie se od dodávek plynu z Ruska k určitému datu odstřihne sama.

Oblékněte svetry, bude se šetřit. Biometan pomůže nahradit ruský plyn, stačit to ale nebude
Přečtěte si také:

Oblékněte svetry, bude se šetřit. Biometan pomůže nahradit ruský plyn, stačit to ale nebude

„EU dosud nepochopila, přes všechny své proklamace, že je ve válce také. Opět končí druhá na tahu. Válčit se nedá ekonomickým počtářstvím,“ rozčiluje se Kovanda. To, že Rusko z vlastní vůle odpojilo dvě země, ho totiž nepochybně zabolí. Přesto ono gesto Kremlu za to stojí. „Konec dodávek energií do Evropy by Rusko připravilo o významný podíl devizových příjmů. Ale nikdo nemůže vyloučit, že se Putin rozhodl evropské země potrestat za podporu Ukrajiny i za cenu vlastní dlouhodobé a masivní ztráty,“ vysvětluje Tyleček. „Odhad dalšího vývoje je spekulací na Putinovo duševní zdraví,“ dodává.

bitcoin_skoleni

Právě na postoji celé EU bude záviset, jak moc se odstávka dotkne České republiky. Ta nemá smlouvu přímo s Gazpromem, ale se soukromými společnostmi, které z Ruska plyn odebírají a nemají problém platit v rublech. Navíc máme zásoby. V Česku je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu společnost RWE Gas Storage, která má šest zařízení s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Další dva zásobníky pak vlastní podnik MND Gas Storage.

  • Našli jste v článku chybu?