Menu Zavřít

Neproměnit se za drobné

16. 10. 2002
Autor: Euro.cz

Sociálnědemokratický předseda vlády si váží podnikatelů

Vladimír Špidla (51). Premiér a předseda České strany sociálně demokratické vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor historie a prehistorie. Působil v různých profesích (pracovník památkové péče a ochrany přírody, archeolog, zaměstnanec v mlékárně a ve skladu stavebnin, dělník na pile). V roce 1990 se stal místopředsedou jindřichohradeckého ONV, v letech 1991 až 1996 byl ředitelem tamního úřadu práce. Do roku 1989 nebyl členem žádné politické strany, poté zakládajícím členem ČSSD. Do předsednictva ČSSD zvolen v roce 1992, místopředsedou od roku 1997, loni v dubnu vystřídal Miloše Zemana na postu předsedy. Poslanec od roku 1996. Se svou stranou letos v červnu vyhrál volby do Poslanecké sněmovny a stal se předsedou koaliční vlády. Je ženatý, má čtyři děti.

EURO: Změnila vás premiérská funkce? ŠPIDLA: Nemohla mě změnit, protože když je člověk po padesátce, už se samozřejmě snadno nemění. A to, že jsem se stal premiérem, nepochybně souviselo také s tím, že jsem tím směrem mířil.

EURO: Jste v této funkci šťastný? ŠPIDLA: Bible říká, že svět je slzavé údolí. To znamená, že skutečné štěstí není z tohoto světa. Ale že to je činnost, která mě vysloveně zajímá, a že v sobě přináší celou řadu podnětů, to je pravda.

EURO: V době vládní krize ale bylo vidět, že jste hodně unaven… ŠPIDLA: Necítil jsem se nijak zvlášť unaven, ale byl to nápor. A ze železa není nikdo, takže to vidět bylo.

EURO: Stále se sprchujete ráno studenou vodou? ŠPIDLA: Ano, pořád. Některé skvrny nemůžete odstranit bez porušení podstaty látky.

EURO: Prý každý den běháte šest kilometrů? ŠPIDLA: Teď už každý den ne, ale obden dvanáct.

EURO: Porazil byste Pavla Béma z ODS v běhu? ŠPIDLA: To nevím. Musel bych vědět, jaké má časy. Jsem dost vytrvalý, ale nemám dobrou rychlost.

EURO: Proč se snažíte znepřátelit si podnikavé lidi a lidi s vyššími příjmy? ŠPIDLA: Nikdy jsme se nesnažili znepřátelit si podnikavé lidi. Ukažte mi můj autentický výrok, ze kterého by se to dalo vyvodit. Kromě toho, že Ivan Langer říká, že jsem kříženec mezi Stalinem a Berijou. Někdo zase zneužívá toho, že se jmenuji Vladimír. Můj strýček, který se narodil v Trnavě, se také jmenoval Vladimír. Jde o linii rodového jména. Jenže mi říkají Vladimír Iljič. Václav Klaus mi zásadně říká socialista. Musím bohužel říci, že to je úspěch propagandy protivníka.
Ale při řešení jednotlivých případů, jako transformace hutí či záležitosti kolem Českých aerolinek, dokazuji, že podnikateli nepohrdám. Zdatného podnikatele považuji za něco mimořádného, je to kombinace mimořádné osobnostní kvalifikace, invence, odvahy a vytrvalosti. To je hodnota.

EURO: Manažeři mají pocit, že prosazujete zákonné normy, které odrazují občany od pravdivého přiznávání svých výdělků, a tím nepřispíváte k rozvoji země. ŠPIDLA: Které normy?

EURO: Například takzvanou milionářskou daň… ŠPIDLA: Daň z příjmu fyzických osob je u nás po Novém Zélandu nejnižší na světě. Ve většině zemí, pokud jsem se na to díval, je nad 41 procent a podniká se tam velmi živě. Celková daňová kvóta u nás je podprůměrná proti Evropské unii, ne o mnoho, ale je. Našim základním cílem je udržet současně efektivní společnost s odpovídajícím rovným přístupem ke vzdělání a zdravotnictví. Nechceme zbytečně vydávat peníze, a současně chceme zachovat významnou solidaritu. To je přístup, který podnikání prospívá, nikoliv že ho poškozuje.

EURO: Tak proč si podnikatelé myslí, že nenávidíte bohaté lidi a kapitál? ŠPIDLA: Japonský deník Asahi Shinbun napsal, že Česká republika je momentálně nejlepší místo pro podnikání na světě. Dobře fungující veřejná ruka je jednou z podstatných podmínek férového podnikání. Nejhůř bylo měšťanům a podnikatelům tehdy, když se ve zlých letech po smrti Přemysla Otakara II. rozpadla veřejná struktura, když Kozlíkovi synové číhali při silnici a silnice za mnoho nestála.
Moderní stát poskytuje i základnu pro moderní podnikání. V žádném případě nepohrdám podnikateli, nemám vůči nim apriorní výhrady, ale jsem přesvědčen, že jsou důvody pro to, aby existovala určitá míra přerozdělení, protože je to civilizačně efektivnější. Kde myslíte, že jsou nejmenší daně? V Mexiku. To není nejúspěšnější stát.

EURO: Ještě jsem vás neviděl vyfotografovaného s manažery… ŠPIDLA: Nevím, jak je to možné.

EURO: Pozvánky na setkání s nimi určitě dostáváte. Vyhýbáte se jim? ŠPIDLA: Byl jsem na veletrhu v Brně, na debatě Ekonomického fóra Hospodářských novin, teď se chystám mezi podnikatele na pražský Žofín. Každou chvíli jsem v nějakém podniku. Zřejmě jde o nedostatek z hlediska mediální politiky. Mohli jste si všimnout, že se rozpoutala určitá polemika poté, co jsem vyjádřil názor, že v případě povodňových škod by banky mohly být odvážnější, pokud jde o poskytování úvěrového krytí. Neměl jsem ani ve snu na mysli, že by se bankám přikazovalo, ale každý ví, že pro hodnocení podnikatelského rizika je vždy prostor.

EURO: Půjčovat firmám přikazovali bankám začátkem devadesátých let i Klausovi ministři… ŠPIDLA: A jak to dopadlo. Myslím si, že se nerozbíhá úvěrování naplno. Banky jsou až příliš podnikatelsky opatrné.

EURO: Podnikatelé tvrdí, že vinou rozhodnutí vlády vydělají méně. ŠPIDLA: Naše daňové zatížení je nižší než v Evropské unii, kde se prostě pracuje a nikdo nepochybuje o tom, že například v Nizozemsku, kde je významně vyšší daňové zatížení než u nás, je zdatný podnikatelský ruch. Zastávám ale koncepci, že existuje povinnost veřejné ruky zajistit efektivní přístup k něčemu, co nazývám existenciální práva. Že když se dítě narodí, mám povinnost mu poskytnout dostatečné prostředky a obratnou organizaci, aby kterékoliv dítě na základě svého talentu mohlo dosáhnout odpovídajícího vzdělání. To je pro mě rovnost příležitostí. Až na tu vysokou školu, když má vůli, ochotu a schopnost, se má dostat. A má to být zadarmo, ne za peníze.
Když je někdo nemocný, má mít přístup ke kvalitnímu zdravotnictví. Moje máma je po operaci srdce. Když jsem za ní chodil, zjistil jsem, že tuto operaci bych jí nikdy nezaplatil, protože celkové náklady se pohybují kolem milionu. Viděl jsem v pokoji tři paní z daleko prostších poměrů, než jsem já, a měly tutéž operaci.
Považuji za přiměřené, aby se i z podnikatelské činnosti odřízl určitý díl a byl poskytnut na to, aby lidé v těchto nejexistencionálnějších věcech měli rovný přístup.
Železnice přece všude vznikaly jako soukromé podniky a posléze byly různým způsobem zestátňovány, protože se ukázalo, že tak nemohou fungovat. Silnice jsou také stavěny z veřejných prostředků. Právo se nekupuje, právo se dá zajistit jedině veřejnými prostředky. To je základní politická dohoda. Moje dohoda je, že každé dítě bude mít zadarmo přístup až na vysokou školu, že tomu, kdo bude nemocný, se dostane v podstatě rovné péče a že ten, kdo bude v důchodu, dožije nikoliv zázrakem, ale zajištěním. K tomu potřebujeme 200 miliard ročně na důchody, 120 miliard na zdravotnictví a asi 100 miliard na školství.

EURO: Podnikatelé se ptají: z čeho se to zaplatí? ŠPIDLA: Díky jejich schopnostem, protože pracují efektivně, umějí podnikat, umějí vytvořit hodnoty.
Ale koneckonců jejich zaměstnanci platí rovněž. Naprostá většina peněz, které jdou do daňového systému, pochází z platů obyčejných lidí.

EURO: Ale podnikatelé tvrdí, že zadlužujete zemi na další generace. Hodnoty, o kterých jste se zmínil, jsou hezké, ale nevím, zda jsou dosažitelné. ŠPIDLA: Jsou. Naše náklady na sociální ochranu jsou 21 procent z HDP. V USA 26, ve Švédsku 28 a menší náklady na sociální ochranu jsou pouze v Jižní Koreji - devět procent, ale tam mají násobně vyšší dětskou a novorozeneckou úmrtnost.

EURO: Co uděláte pro to, abyste zlepšil svůj obraz v očích finančních kruhů? ŠPIDLA: Problémem jakékoliv politiky a rozhodování je, zda je významně ovlivňují předsudky, nebo ne. Předsudky, které mám já, mně vadí a snažím se je odstraňovat. Předsudky, které má někdo o mně, mi také vadí.

EURO: Kdy začnete s důchodovou reformou? Nezaměstnaných přibývá, populace stárne… ŠPIDLA: S důchodovou reformou jsme již začali. A švédská populace je starší než naše, asi o sedm let střední délky života.

EURO: Co tím chcete říct? ŠPIDLA: Evropská populace stárne, svět mládne. Jsou tu vážné problémy. Na důchodové reformě systematicky pracujeme. Ale kladu si otázku: která důchodová reforma na světě je úspěšná? Maďaři svoji zrušili.

EURO: Rozjeli ji ve velkém stylu… ŠPIDLA: Maďarská reforma byla hýčkána a dávána za vzor jako mimořádně správná. Ukázalo se, že nešlo o úspěch, protože důsledkem reformy, jejímž smyslem mělo být i to, aby bylo menší zatížení veřejných financí důchodovým systémem, byl obrovský nárůst dluhů.
Základním principem naší reformy je, že se nic nedá lámat přes koleno. Může se odehrávat během střídání generací a je nutné postupovat krok za krokem. Například nenápadně jsme přizpůsobili výpočet předčasného důchodu pojistně-matematickým principům. Důsledkem je, že předčasné důchody klesly na třetinu a začal se zvyšovat reálný věk odchodu do důchodu. Naši kritici říkají, že je třeba přejít na povinné kapitálové spoření. Když se podíváte, jak to teď vypadá na kapitálových trzích, tak je jasné, že být závislý na kapitálovém systému ve věku, když už chybí síla, to je sázka do loterie.
Základní otázkou je, že když teď dáváme 9,5 procenta HDP na důchodový systém, což je v mezinárodním srovnání dost málo - je málo zemí, které dávají méně - tak nebudeme nikdy dávat méně. To je jisté. Člověk, který ukončil svou aktivní kariéru a celý život pracoval, tím získal nárok, aby mohl v důchodu slušně žít. Ne nijak zázračně, ale slušně.

EURO: Vyčkáváte tedy? ŠPIDLA: To není vyčkávání. Pracujeme krok za krokem. To je rozdíl. Neexistuje patentní řešení. O Maďarech jsme už mluvili. Poláci mají zase problém, že nejsou schopni připsat důchody jednotlivým důchodcům. Český model je už ve velmi těžké situaci, protože jeho charakteristikou je, že lidé za stejných podmínek mají absolutně odlišné důchody. Když měl někdo smůlu a sáhl do špatného fondu, tak přijde o hodně. Systémy amerických důchodových fondů se teď ukazují jako významně narušené a neposkytují jistotu.
Jediný přístup, který je i naším přístupem, je kombinace průběžného systému, dobrovolného kapitálového spoření a uvažujeme, že bychom přešli na systém takzvaných administrativních účtů, který je uplatněn ve Švédsku a v Itálii. Byl jsem vždy odpůrcem povinného kapitálového spoření, protože jestliže někomu dám povinnost, tak mu musím dát jistotu. Nejsem-li mu schopen dát jistotu, nemám mít tu nadutost, abych mu uložil povinnost.

EURO: Takže krok za krokem bude vybudován speciální český důchodový systém? ŠPIDLA: Zůstane v kontextu evropských důchodových systémů, který je v zásadě průběžný, ale má daleko významnější pojistnou vazbu.

EURO: Nebude důsledkem politiky vlády vysoká nezaměstnanost? ŠPIDLA: Nezaměstnanost v České republice je ve středoevropském kontextu nízká, v evropském kontextu průměrná. Celkové náklady na pracovní sílu jsou násobně nižší než v okolí. Náklady na pracovní sílu v podstatě sledují produktivitu práce. Nárůst mezd a celkových nákladů se neodděluje od celkového růstu produktivity, s výjimkou doby Klausových vlád, kdy k tomu skutečně došlo. Tím jsme ale projídali budoucnost.

EURO: Jaké máte tři priority, které byste chtěl docílit?
ŠPIDLA: Vstup do Evropské unie, protože ze všech hledisek je to strategické rozhodnutí a zůstat v izolované pozici mezi unií a Ukrajinou je nesmysl. Druhý cíl je významně zmodernizovat vzdělávací systém a udržet základní hodnotu schopnosti civilizačně konkurovat. Třetí je udržet sociální soudržnost společnosti.

EURO: Máte svého favorita na prezidenta republiky? ŠPIDLA: Mám, ale neprozradím. Jména uchazečů znáte, není žádný černý vzadu, každý z nich je schopen zastávat ten úřad. Ale když vezmete každého z nich, ať jde o pana Bureše, Motejla či Potůčka, a představíte si, že se někdo z nich stane prezidentem, tak ani v jednom případě z této země nebudete prchat, nebudete se chytat za hlavu kvůli vývoji situace.

EURO: Loni jste řekl, že máte s Milošem Zemanem velmi dobré vztahy. Myslíte si, že by byl dobrým kandidátem na prezidenta? ŠPIDLA: Nepociťuji změnu v našich vztazích, a pokud jde o charakteristiku jeho osoby, tak jsem se nevyjádřil k jiným a nebudu se vyjadřovat ani k němu.

EURO: Dvojkou sociální demokracie v současné době je ministr Gross? ŠPIDLA: Já netřídím svoje kolegy na jedničky a dvojky. Stanislav Gross je významnou osobností ČSSD.

EURO: Říká se, že pokud nenastane konsenzus v otázce kandidáta ČSSD na prezidenta, tak se očekává první velká bitva mezi Grossem a vámi… ŠPIDLA: To ne. Sociální demokracie je živá strana. Nikdy jsme neměli jednotu typu hřbitovního klidu. Vzpomněl jsem si na jednu pasáž z dějin Turecka ke konci 19. století. Tam se jim podařilo dosáhnout jednoho konzervativního převratu a psalo se, že „dosáhli hřbitovního klidu – ideálu všech konzervativců“. volba prezidenta žádná lehká věc nebude, klid nebude, ale jednoduché personalizované fronty u nás nejsou.

EURO: Ale může být nastolena otázka: sociální demokraté, hlasujte – Miloš Zeman ano, nebo ne! ŠPIDLA: Když bude, tak budeme živě debatovat a potom hlasovat. Hlasování většinou vycházejí slušně většinově. Nebývá to o hlas.

EURO: Nechyběl při hlasování o povodňovém balíčku spíše hlas poslance ČSSD Jana Kavana než poslankyně US-DEU Hany Marvanové? Jak budete řešit problém docházky poslance Jana Kavana? Je to dlouhodobě udržitelné? ŠPIDLA: Onen smolný den bylo devět hlasování pro koalici úspěšných a deset neúspěšných. To není špatné skóre. Nešlo o Kavanovu vinu. Existovala kolize mezi jednáním ve sněmovně a mezi jednáními v OSN, které se nás týkají. Po úvaze jsem došel k názoru, že pro Českou republiku bude daleko významnější, když Kavan zůstane v OSN.

EURO: Má Kavan - ve světle skandálů, které čteme v novinách - vaši stoprocentní důvěru? ŠPIDLA: Absolutní hodnoty nejsou z tohoto světa. Důvěra nikdy nemůže být stoprocentní. Musím ale říci, že Jan Kavan vykonával svou funkci ministra zahraničních věcí velmi dobře. Řada věcí, která se objevovala v novinách, se ukázala jako naprosté chyby a pomýlení. Ty ostatní, pokud jsem je vyhodnocoval, nenarušily mou důvěru v něj jako v politika.

EURO: ODS má před volebním kongresem a Václava Klause vystřídá nový šéf. Možná to bude vstřícný Evžen Tošenovský. Do jaké míry to ovlivní váš dosud odmítavý postoj k utvoření velké koalice ČSSD/ODS? ŠPIDLA: Jak jsem už v jiné souvislosti řekl, některé skvrny nelze odstranit bez porušení podstaty látky. Sociální demokracie prostě nemůže dělat některé věci. Takže to nezáleží na osobnosti, to záleží na koncepci.

EURO: Někteří manažeři kritizují, že resort financí řídí místo Jiřího Rusnoka málo zkušený Bohuslav Sobotka. ŠPIDLA: Lze doložit, že tito dva velmi schopní a kompetentní muži nedostávají svému úřadu? Myslím, že v žádném případě ne. Hledáte-li nejvýhodnější personální obsazení, tak na jedné straně vyžadujete věcnou kompetenci a na druhé berete v úvahu politická hlediska. Takže jsem se rozhodl a zatím nemám důvod litovat.

EURO: Ale mezi Rusnokem a Sobotkou to trochu skřípe, například v otázce privatizace Unipetrolu. Sobotka chce Unipetrol rozdělit a prodat, Rusnok prodat v celku. Není to rozpor? ŠPIDLA: To není rozpor. Každé úterý probíhá společné jednání, které mohu nazvat jednáním ekonomických koaličních expertů, kde jsou jak Rusnok, tak i Sobotka. Pokud jde o Unipetrol, je málo otázek, v nichž je tak jednoznačná shoda. Jiná věc je, že ta otázka sama o sobě není koncepčně vyřešena a není vůbec jednoduchá, protože strategie, zda vcelku, nebo rozčleněně, zda ponechat státu manažerskou úlohu v poměrně komplikovaném a rozsáhlém chemickém kombinátu, se teď řeší. Jde o dobrý tým, kde dva talentovaní lidé řeší stejný problém, ale dívají se na něj z jiných úhlů.

EURO: Jakou důvěru máte ve své ministry? Když třeba ministr financí řekne: tohoto člověka vyměnit, toho nevyměnit, budete to akceptovat?
ŠPIDLA: Kromě naprosto ojedinělých situací, pro které musí být velké důvody, zásadně respektuji návrhy svých resortních kolegů. Ty nejdůležitější jsou konzultovány, když to dotyčný ministr nebo já považujeme za nutné. Ale v principu dodržuji představu, že kompetentní resortní ministr je nejlepší osoba, která má o resortních věcech rozhodovat.

EURO: Nenapadla vás ještě myšlenka, že ministra, který dělá svoji práci špatně, vyměníte? Vidíte už ve svém týmu slabé místo? ŠPIDLA: Zatím nechci změnu. Měl jsem příležitost vidět velmi zajímavou situaci, absolutní zatížení ministrů v době povodní. Musím říci, že každý ze sebe vydal, co uměl. Neměl jsem žádnou výhradu. Potěšilo mě, že se ukázali jako velmi samostatní a velmi bystře a soběstačně myslící, byli ochotni na vlastní triko rozhodnout věci, které potom mohly být velmi těžké, a riziko se muselo podstoupit. Spíše bude problém v tom, že jde o silné osobnosti a zvládnout tým ze silných osobností je vždy komplikace. Ale nemám obavu.

EURO: A co lidovecký ministr dopravy a spojů Milan Šimonovský, který řekl, že pokud projekt dálnice D 47 bude pro stát neúnosný, navrhne vládě jeho ukončení. Vy jste před několika týdny v Ostravě prohlásil, že dálnice bude, i kdyby čert na koze jezdil. ŠPIDLA: Dálnice D 47 bude. Pan Šimonovský nehovoří jinak.

EURO: Ale neřekl, že dálnice bude. ŠPIDLA: Dálnice bude. Kdykoliv jsem hovořil s ministrem, shodli jsme se na tom, že dálnice, to znamená zvláštní typ komunikace mezi Lipníkem nad Bečvou a Ostravou s protažením na polské hranice, bude.

EURO: Nebylo by lepší, kdyby stát vzal projekt do svých rukou a začal okamžitě stavět s omezenými financemi alespoň některé úseky, když za více než rok nepřibyl z Lipníka nad Bečvou směrem na Ostravu ani metr této komunikace? ŠPIDLA: Někteří říkají, že potřebujeme dálnic za bilion, někteří říkají, že jich potřebujeme o něco méně, jiní říkají, že jich potřebujeme o něco více. Chceme-li vše stihnout rychle, musíme vtáhnout soukromý kapitál. Dálnice Lipník nad Bečvou – Ostrava byla prvním pokusem vtáhnout soukromý kapitál. Projekt bude kritizován a jistě se ukáže, že na některé věci se bude nahlížet tak, že mohly být udělány lépe. Ale to je záležitost každého zkušebního provozu. Teď jsme se poučili, a že princip BOT bude uplatňován, to je jasné. Ale pozor – nejde o projekt na výstavbu dálnice, ale o záležitost konsorcia, které bylo ochotno postavit dálnici. To je rozdíl. Žádné jiné konsorcium nebylo k dispozici. Je to pilotní projekt.

EURO: Nebudete tedy na projektu nic měnit? ŠPIDLA: Dálnice D 47 bude postavena v takovém termínu, který se předpokládá.

EURO: Ale už neříkáte, kdo ji postaví… ŠPIDLA: Moje úloha a můj cíl je, aby byla postavena dálnice D 47.

EURO: Když se tolik hovoří o výběru daní, tak jak je možné, že někteří členové toho konsorcia údajně nemají ani daňový domicil v České republice. Jak na to nahlížíte? ŠPIDLA: Problém daňového domicilu existuje u řady zahraničních nadnárodních firem. Takřka na běžícím páse se vytvářejí dohody o dvojím zdanění. Naše firmy budou také podnikat v Německu a budou mít domicil v České republice.

EURO: Ale není pravděpodobné, že německý stát dá největší státní zakázku ve stavebnictví české firmě, která nebude platit daně v Německu. ŠPIDLA: V smlouvě stojí, že zhruba 80 procent prací vykonají české firmy. Mohli jste si všimnout, že hraniční přejezd Hrušovany staví česká firma ODS neboli Ostravské dálniční stavby.

EURO: Říkáte tedy, že dálnice bude, ale na otázku, kdo ji postaví, ještě neexistuje stoprocentní odpověď? ŠPIDLA: Zažil jsem hodně případů, kdy někdo začal velkou stavbu, a pak ji z různých důvodů dokončoval někdo jiný. Nevidím důvody, proč by stavba neměla proběhnout podle plánu, ale absolutní jistota není.

EURO: Co soudíte o iniciativě předních českých bank a tuzemských realitních skupin na financování veřejných investic, o partnerství veřejných a soukromých institucí, jaké existuje v Anglii nebo v Německu? Myslíte, že projekty typu Public-Private budou průchodné i v České republice? ŠPIDLA: Dálnice D 47 je typická ukázka projektu Public-Private Partnership, kdy soukromý kapitál slouží veřejné zakázce a majetek, který bude vybudován, po určité době a za určitých okolností, přejde do veřejné ruky.

EURO: Takže by vláda měla pokračovat v takových projektech? ŠPIDLA: Jistě. Je to trend, který má smysl.

EURO: Říká se, že tato vláda je sice u moci, ale v různých institucích a státem ovládaných podnicích stále sedí lidé, kteří byli dosazeni politiky opoziční smlouvy. Hodláte uskutečnit personální změny i na těchto postech? ŠPIDLA: Jsou věci, které můžete dělat, protože jsou ve vaší odpovědnosti, a jsou věci, které dělat je chybou. Kolikrát se jen v historii ukázalo, že třeba některý vojevůdce byl osobně velice statečný, ale jako velitel selhal. Prostě některé úlohy musí řešit lidé, kteří k nim mají blízko a mají patřičné kompetence.
Ministerský předseda nejmenuje šéfa Českého Telecomu, za to odpovídá resortní ministr. Mojí úlohou je, když se ukáže, že nějaký proces běží z hlediska procesního jinak, než by měl, když se vynořují různá podezření, se přesvědčit, zda to tak skutečně je. Jakmile řešíte detaily, které vám v zásadě nepřísluší – pokud vám toho i tak přísluší až až - tak v ten okamžik jste ztracen. Tatínek mi říkal, že člověk musí vždy dávat pozor, aby se neproměnil za drobné.

EURO: Jako premiér se ale musíte zajímat o úroveň výkonů různých státních úředníků a manažerů. ŠPIDLA: Nikdo není chráněný. Jmenované funkce jsou velmi vysoké funkce s velkým vlivem na to, aby dotyčný zvládal určitou agendu. Pokud ji zvládá poctivě a na úrovni, tak jeho pozice je v pořádku. Pokud ne, tak to v pořádku není. A když byl jmenován z vteřiny na vteřinu, byť po určitém procesu, samozřejmě může být odvolán stejně rychle. Není možné příliš dlouho váhat a nechávat dotyčného, aby si udělal ještě jednu transakcičku, když pět předchozích bylo neúspěšných.

EURO: Ptáme se například na Českou konsolidační agenturu, která prodává špatné pohledávky, což úředníky svádí k lehkomyslnosti. Ke korupci. Sledujete činnost podobných státních institucí? ŠPIDLA: Česká konsolidační agentura podléhá ministrovi financí a já neřeším jednotlivé obchody v agentuře. V každém obchodě a v každém pohybu velkých peněz může existovat prostor pro korupci. Ale musím říct, že si nepamatuji z tisku, že by existovala nějaká zřetelná aféra nebo indicie, že by v této agentuře došlo ke korupci nebo že by se k tomu schylovalo. A musím říct, že například způsob prodeje pohledávek procesně obstál.

EURO: K informovanosti premiéra nemůže stačit tisk, máte přece i další informační kanály. ŠPIDLA: Mám.

EURO: Tam jste také nic nezaznamenal? ŠPIDLA: Já jednám vždy na základě toho, co vím.

EURO: Sledujete kauzu H-Systém.? Nebo je to pro vás stejně nepřehledné jako pro 99 procent občanů? ŠPIDLA: Není to kauza, kterou se zabývám se zvláštní pečlivostí. Případ je v soudním procesu a není ani na místě, abych se o to zvlášť zajímal. Ten problém je komplikovaný, já se nemohu vyjadřovat k trestní odpovědnosti jednotlivých osob, protože jde o spis čítající přes sto tisíc stran. Mne jenom překvapilo, že v některých okamžicích jsem zachytil v novinách – třeba v MF Dnes - texty, které zjevně byly ze spisů. A podle mých znalostí trestního řádu publikovány být neměly.

EURO: Váš předchůdce Zeman by rovnou řekl, že je to vytunelovaná firma. ŠPIDLA: Nemohu dojít k takovému soudu, když jsem nečetl spis. Jsem přesvědčen, že ve většině těchto velkých případů jde o kombinaci řady postojů, kdy mnoho lidí je opravdu nevinných, nikoliv jen proto, že by se jim nic nedokázalo. Někteří lidé se dopouštějí nedbalosti, jiní zase vědomě překračují zákon.

bitcoin_skoleni

EURO: Jaká je strategie vlády v arbitráži o televizi Nova? ŠPIDLA: Strategií je docílit, aby výrok konstatoval, že žádná škoda není, anebo jenom velmi malá. Naši právníci samozřejmě pracují na tom, abychom dokázali, že nemusíme jako stát platit nic. Jsme ale kultivovaná středoevropská země, a jestliže proběhly všechny procesy a všechny právní prostředky byly využity, tak se výsledkem arbitráže budeme muset zařídit.

EURO: Říká se, že jste byl rozčílen, když jste letos na karlovarském filmovém festivalu viděl, jak se někteří ministři scházejí s různými lobbisty z éry opoziční smlouvy. Prý jste svým kolegům ve vládě nařídil, ať se jim vyhnou. ŠPIDLA: Jsou samozřejmě lidé, o kterých si myslím, že není z principu správné s nimi komunikovat. Ale s karlovarským festivalem to nesouvisí. To do toho zapadá pouze jako romantická historka. Ale jsem přesvědčen o tom, že ústavní činitel musí velmi dbát na to, s kým a za jakých okolností se setkává.

  • Našli jste v článku chybu?