Také v oblasti rychlých mobilních dat je třeba efektivní konkurence
Rychlý internet je v Česku důležité téma. Lidé jej potřebují, ale zatím k němu mají jen omezený přístup. K debatám okolo ADSL se nyní přidružily dohady o budoucnosti rychlého internetu přes mobil. Současný scénář přináší následující výsledek: - Češi budou si budou kupovat rychlý mobilní internet od monopolního dodavatele, i když by nebyl problém zavést konkurenci. Mimochodem, porušují se tak zřejmě antimonopolní pravidla Evropské unie. - Několikamiliardová investice společnosti T-Mobile za nákup licence UMTS bude poškozena a T-Mobile bude zřejmě žalovat Českou republiku o náhradu škody z poškozené investice
UMTS licence.
V roce 2001 stát nabídl tři UMTS licence, každou za minimální cenu 3,5 miliardy korun. Dvě z nich si koupili velcí mobilní operátoři T-Mobile a Eurotel, o třetí nebyl za tuto cenu zájem. Hlavní hodnota UMTS spočívá ve schopnosti přenášet přes mobil data v rychlostech srovnatelných s ADSL, tedy 200 a více kbit za sekundu. To je možno využít v řadě specifických mobilních aplikacích, jako je videotelefonie, ale zejména pro pohodlný přístup na internet – kdykoliv a kdekoliv je pokrytí UMTS signálem.
Jenže technologie UMTS je zatím nezralá a začne fungovat nejdříve za rok. Licenční ceny byly přitom všude ve světě velmi vysoké, protože jde o technologii, která je přes svůj současný zárodečný stav považována za budoucnost mobilní komunikace. Kdo chce v budoucnu zákazníkům nabízet moderní služby, bez UMTS se prostě neobejde. Specificky v Česku, kde jsou ceny mobilních služeb vzhledem k vysoce konkurenčnímu prostředí tří GSM operátorů nízké, je investice do UMTS záležitost, kterou všichni velmi pečlivě zvažovali.
Budování UMTS sítě je také velmi nákladné, zejména pro pokrývání velkých území (vysílače UMTS v pásmu 2100MHz totiž mají malý dosah), a počítá se s ní spíše do velkých měst. Nedávno se však objevila nová alternativa: využití výrazně nižší frekvence (450 MHz) prostřednictvím takzvané technologie CDMA. Tuto frekvenci vlastní z českých operátorů pouze Eurotel. Získal ji v roce 1990 pro zřízení první české mobilní sítě. Stejně jako ostatní evropští operátoři využil tehdy Eurotel analogovou technologii NMT, která je veřejnosti známá předčíslím 601.
Pokud se na této frekvenci aplikuje místo analogové NMT nová digitální technologie CDMA, je na světě síť s výkonovými parametry podobnými jako sítě UMTS (rychlost datového toku) avšak s možností pokrytí celé republiky za výrazně nižší cenu. Pro představu: co pokryje jeden vysílač v pásmu 450 MHz (CDMA), na to je třeba až šestnácti vysílačů v pásmu 2100 MHz (UMTS).
Matka s dcerou…
Eurotel se tedy díky svému frekvenčnímu dědictví z minulosti a technickému pokroku ocitl v situaci, které žádný operátor není schopen konkurovat. Může s nevelkými investicemi pokrýt třeba celé území republiky rychlým bezdrátovým internetem. A to také udělal. K ADSL, které je v moci Českého Telecomu, by tak přibylo CDMA zcela v moci Eurotelu, který je Českým Telecomem vlastněn. Je skvělé, že čeští zákazníci mají přístup k rychlému mobilnímu internetu. Ale takto konkurenční prostředí rozhodně vypadat nemá a nesmí! Určitě nechceme Český Telecom a Eurotel nijak předem obviňovat, ale všichni přece víme, jak vypadá cenová tvorba, pokud chybí konkurence. A tady budou ceny tvořit dva hráči, matka s dcerou, kteří mají trh v zásadě kompletně ve svých rukou. Víme také, kdo na tuto situaci vždy doplácí. Samozřejmě zákazník. Nemá na výběr pokud se týká kvality služeb ani ceny. A mimochodem, současnou situaci by si také mnozí mohli spojit s chystanou privatizací Českého Telecomu. Je určitě dobře, aby společnost měla co nejvyšší hodnotu, ale ne za cenu monopolizace a možného poškozování zákazníka. Společnost T-Mobile dosud bezvýsledně jedná s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ), který je regulátorem a má být i ochráncem rovného soutěžního prostředí, o nápravě vzniklé situace. Pozice ČTÚ je pochopitelná, stejně jako to, že není jednoduché vyřešit desítky právnických kliček, s nimiž Eurotel přišel. Ale ani sebelepší právnická klička nezakryje jedno: krok narušuje konkurenci, „vytváří monopol“ a je v rozporu s evropskými směrnicemi. Vždyť ostatní evropští regulátoři jsou si vědomi, že takový postup je protisoutěžní a licence na pásma 450 MHz vždy přerozdělili, nebo k nim nějakým způsobem umožnili přístup více konkurenčním subjektům.
Řešení.
Také v Česku je pro narovnání konkurenčního prostředí třeba, aby všichni mobilní operátoři, kteří investovali do licence na vysokorychlostní datové přenosy (UMTS), měli přístup k frekvencím vhodným pro pokrytí venkovských oblastí. Tím vznikne v rychlých mobilních datech stejně efektivní konkurence, jako ta, která tlačí dolů ceny hlasových mobilních služeb (vzpomeňme, jak ceny za mobil několikanásobně spadly dolů poté, co vedle monopolního Eurotelu získal licenci nově příchozí T-Mobile, tehdy ještě Paegas).
S technologií CDMA by tak bylo možné výrazně efektivněji a rychleji pokrýt rozsáhlá území a levně nabídnout vysokorychlostní připojení nejen v centrech, ale i na řídce osídlených územích. Na nich je potřeba kvalitního a rychlého připojení největší, protože tu připojení pomocí standardních drátových technologií většinou chybí. A právě tam je přitom nutné podporovat rozvoj ekonomiky a umožnit lidem používat vyspělé služby, aby mohli zvyšovat svoji kvalifikaci a snadněji se uplatnili na čím dál náročnějším trhu práce.
Řešení je snadné: množství frekvencí v pásmu 450MHz, které drží již od roku 1990 Eurotel, lze rozdělit na dva, nebo i tři díly, každý z nich dostatečný pro vybudování samostatné mobilní sítě pro rychlá a levná data. ČTÚ má kmitočtů dostatek.