Chování českých zaměstnanců se mění. Jejich prioritou už zdaleka není výše platu, ale možnost kariérního růstu za pomoci kvalifikovaného vedení. Téměř pětina lidí je dokonce ochotna kvůli podle nich neschopným šéfům odejít z firmy. Významnou roli pro spokojenost v zaměstnání hraje i firemní kultura a možnosti u dovolené.
Fakta vyplývají ze studie personálně-poradenské společnosti mBlue. „Špatné vedení je pro 18 procent lidí důvodem, proč si hledají novou práci, 14 procent nespokojených zaměstnanců mluví o špatné firemní kultuře a atmosféře ve společnosti. Téměř osm procent lidí mění práci kvůli svému přímému nadřízenému,” říká autorka výzkumu Zuzana Paulová.
Chybí zpětná vazba
Nespokojení zaměstnanci podle jejích slov mají nejčastěji pocit, že se o jejich práci nikdo nezajímá, že není přínosem. Chybí jim zpětná vazba.
Personální analytička připomíná, že se mění i struktura vedení v českých firmách. Nefunguje už autokratická nadřízenost manažera jen kvůli tomu, že je šéfem, ale vyžaduje se kolektivní spolupráce.
„Moderní firmy dbají o to, aby měly zpětnou vazbu od svých zaměstnanců, ale pořád jsou v Česku v menšině,“ zdůrazňuje Paulová.
Setkala jsem se s firmou, která nabízela neomezené volno. Když se experiment vyhodnocoval, trvala „jen“ čtyři až šest týdnů za rok
Mezi firemní kulturu patří i v této době aktuální téma - přístup zaměstnavatele k dovoleným. „Pět týdnů dovolené je dnes na trhu práce standardní nabídka. Když zaměstnavatelé nabízí šest týdnů, je to pro lidi silným impulsem, jestli budou loajální, nebo přijmou místo u konkurence,” potvrzuje Paulová.
Měsíc, nebo půjdu pryč
Češi touží také po tom, aby si mohli vybrat víc týdnů dovolené dohromady a vyrazit na tři nebo čtyři týdny do zahraničí. Firmy na tento zájem nejsou ještě připraveny, ukázala studie. Tím ale můžou zaměstnance i ztratit.
„Lidé v našem výzkumu mluvili o tom, že chtěli odjet například na měsíc do Asie, ale ve firmě jim to nedovolili. Tak si šli hledat novou práci. Naopak společnosti, které dlouhou dovolenou nabízejí, se tím dokáží pochlubit při přijímacím pohovoru,” vysvětluje Paulová.
Ani úplné „povolení uzdy“ nemusí být podle autorky studie pro firmu sebezničující. „Setkala jsem se s firmou, která nabízela neomezené volno. Ze začátku to byl risk, musíte mít ty správné zaměstnance, kteří přijmou velkou odpovědnost za vlastní práci. Když se ale experiment s nekonečnou dovolenou vyhodnocoval, ukázalo se, že v průměru trvala čtyři až šest týdnů za rok,” uzavírá Paulová.
Čtěte také: Nízká nezaměstnanost překonává odhady analytiků