Menu Zavřít

Neshody mezi povstalci. „Luhanská lidová republika“ nechce být částí Maloruska

18. 7. 2017
Autor: Profimedia.cz

Povstalecký projekt Maloruska jako nástupce Ukrajiny, který dnes v Doněcku vyhlásil šéf místních separatistů Alexandr Zacharčenko, nemá podporu luhanských radikálů. Vyplývá to z informace luhanské agentury LIC. Vedení "Luhanské lidové republiky" označilo krok za pochybný a odmítlo se ho účastnit.

Zacharčenko dnes na shromáždění v Doněcku ohlásil vznikl Maloruska, které má jako nástupnický stát nahradit „nefunkční“ Ukrajinu. Prohlásil, že součástí nové federace s hlavním městem v Doněcku bude kromě doněckých povstaleckých regionů a 19 z 24 oblastí Ukrajiny i samozvaná Luhanská lidová republika.

Jeden z vůdců tamních separatistů Vladimir Děgťarenko ale agentuře LIC řekl, že v Doněcku žádní zástupci Luhansku nebyli a nikdo s vedením luhanských povstalců o novém státě nehovořil.

„V této chvíli o smysluplnosti podobného kroku velmi pochybujeme,“ poznamenal Děgťarenko. Jeho stoupenci prý kromě toho dodržují minské mírové dohody, které nemají alternativu. Pokud ale z Doněcku přejde nějaký návrh, luhanská skupina ho prý posoudí.


Malorusko. Čtěte více

Kouř stoupá poblíž letiště v ukrajinském Doněcku


Proruští radikálové zahájili v roce 2014 povstání proti Kyjevu odděleně v Luhanské a Doněcké oblasti, v jejichž zabraných regionech vyhlásili své „lidové republiky“. Občasné tendence ke spojení opakovaně narážely na osobní rozbroje, politické ambice a mocenské spory.

Zdrženlivost Moskvy vůči projektu doněckých radikálů dnes naznačila státní agentura TASS. Tlumočila názor politologa Alexeje Česnakova, podle něhož je krok separatistů vzdálen realitě.

MM25_AI

„Projekt Maloruska je dílem spisovatelů a blogerů blízkých k vedení DNR (Doněcké lidové republiky). V samotném vedení DNR ho mnozí považují za neseriózní. Je to spíš literatura než politika,“ řekl Česnakov. Za měsíc podle něj o Malorusku už nikdo nebude nic vědět.

Proruští separatisté dosud vyhlásili dvě lidové republiky
Boje na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty údajně podporovanými Moskvou vypukly 6. dubna 2014, kdy demonstrace proruských radikálů v Doněcku, Luhansku, Dněpropetrovsku a Charkově na východě Ukrajiny přerostly v potyčky s policií, okupaci správních budov a v boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.
V dubnu vznikly na územích dosavadních ukrajinských Doněcké a Luhanské oblasti samozvané Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika. V květnu se v těchto republikách konalo referendum, ve kterém se většina obyvatel vyslovila pro nezávislost.
Obě republiky následně vytvořily soustátí Svaz lidových republik, pro který se později ustálil název Novorusko, který odkazuju na historické území na sever od Černého moře. Projekt konfederace byl ale v roce 2015 zmražen.
Obě samozvané republiky se uznaly navzájem a uznala je také Jižní Osetie, která se v roce 2008 odtrhla od Gruzie po rusko-gruzínské válce o tuto republiku.
Obě republiky mají vlastní vládu i parlament, vlajku, pořádají volby a vydávají vlastní doklady. Počátkem letošního roku ruský prezident Vladimir Putin platnost těchto dokladů pro Rusko potvrdil dekretem, což Kyjev označil za porušení mezinárodního práva a mírových dohod. Šéf Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij to potom označil za krok k ruskému uznání „lidových“ republik. Jako měna se v obou republikách používá především ruský rubl.
Podle údajů luhanských separatistů se od začátku konfliktu počet obyvatel Luhanské lidové republiky“ snížil z 2,2 milionu na něco více než 1,5 milionu. Na území Doněcké lidové republiky žije 2,3 milionu lidí. Celá Ukrajina má celkem podle posledních odhadů ukrajinského statistického úřadu přes 42 milionů obyvatel.
Pozornost nedávno vyvolalo otevření „zastupitelského centra“ Doněcké lidové republiky v Ostravě, za kterým stála předsedkyně stejnojmenného spolku a údajná honorární konzulka Nela Lisková. Soud nakonec spolek zrušil, podle něj jeho činnost byla nezákonná a překrývala se s činností jiných subjektů veřejné správy.

Přečtěte si také:

Porošenkovo ukvapené prohlášení zaskočilo diplomaty z NATO

Smutek proruských aktivistů. Soud ruší jejich spolek

Lavrov: EU přispěla ke krizi na Ukrajině, Rusko ji ale rozdělovat nechce


  • Našli jste v článku chybu?