Výběrová komise odolává nejrůznějším tlakům.
Tendr na třetího provozovatele mobilní sítě má stále šanci stát se ukázkovým výběrovým řízením. Do finále se dostaly kvalitní firmy, jejichž nabídky mohou posunout český telekomunikační trh o podstatný kus dál. Jediné, co by nyní mohlo nadějné vyhlídky ohrozit, je ať skutečné, či jen domnělé neférové jednání lidí, kteří o tendru rozhodují. Vrchní ředitel Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) David Stádník a vedení ministerstva dopravy a spojů ještě před zahájením soutěže slíbili, že vše bude transparentní a kritéria, na jejichž základě se návrhy posuzují, budou objektivně měřitelná. Zatím není důvod se domnívat, že tomu tak není. I bývalý ministr dopravy a spojů Petr Moos, člen Tošovského vlády, je přesvědčen o tom, že výběrová komise „až úzkostlivě dbá o to, aby vše bylo čisté a objektivní. „Informace, které mám jak z ministerstva, tak z ČTÚ, hovoří o tom, že všichni se snaží, aby to bylo maximálně transparentní. I ministr Peltrám mě přesvědčil, že mu jde o to, aby vše bylo naprosto férové, řekl týdeníku EURO Petr Moos, který je nyní předsedou telekomunikační sekce ve vědecké radě působící jako poradní orgán ministra dopravy a spojů Antonína Peltráma. Moos sice připouští, že jsou mnozí politici v současné době zřejmým „předmětem lobbyingu , ale nemyslí si, že by právě ministr měl být nějak zvlášť „bombardován . Podle exministra Moose je stále platný výhled, že tendr bude jedním z nejlepších, jaký se kdy v novodobé historii České republiky uskutečnil. Zároveň však Moos připouští, že bude záležet i na tom, zda důkazy o transparentnosti budou předloženy k posouzení veřejnosti. Podle něj by mělo být zveřejněno vše, „co zveřejnit možné je .
Dezinformační smršť. Jména členů výběrové komise jsou tajná. To lze pochopit, protože by tak měla být postavena hráz proti nátlakovým akcím. Ale i sami účastníci výběrového řízení přiznávají, že jsou jim minimálně některá jména lidí z komise známa. Setkali se s nimi totiž 26. srpna, kdy před komisí obhajovali reálnost své nabídky. Proč tedy složení komise po ukončení tendru nepublikovat? Předseda komise David Stádník říká, že o tom, co bude uveřejněno po řízení, on rozhodovat nemůže. „Bude záležet na ministru Peltrámovi, či celé vládě, zda to odtajní. My uděláme pouze svoji práci, řekl Stádník minulý týden v rozhovoru pro týdeník EURO. Stejně reagoval i na otázku, zda se veřejnost dozví oficiální pořadí účastníků a počet bodů, které získali. Tisková mluvčí resortu dopravy a spojů Jana Nagyová tlumočila týdeníku EURO stanovisko ministra Peltráma, který prý má zájem na tom, aby po skončení tendru bylo uveřejněno co nejvíce, protože to prý je „v našem národním zájmu . „Materiál půjde do vlády a bude záležet na kabinetu, co bude chtít zveřejnit a co nikoliv, uvedla Nagyová. Je to tedy kabinet jako celek, kdo rozhodne o tom, zda se Česko pokusí vyslat pozitivní signál vůči zahraničním investorům. Publikování některých informací či alespoň příslib jejich zveřejnění může odvrátit nepotvrzené fámy, polopravdy, lži a anonymní útoky, které tendr doprovázejí. Vývoj v posledních dnech a týdnech dokonce navozuje dojem, že tyto aktivity nabírají na síle. Z těchto důvodů se týdeník EURO rozhodl vydat seznam členů výběrové komise. Po článku zveřejněném v pátek 3. září v Hospodářských novinách, kde bylo za téměř jistého vítěze prohlášeno konsorcium Český mobil (EURO 35/1999), dorazily do redakcí další podivné materiály. Jeden poukazuje na to, že kanadská firma TIW, která je součástí konsorcia Český mobil, o sobě sděluje zcela nepravdivé informace, které odporují skutečnosti. Hovoří například o ztrátovém hospodaření firmy, podstatně nižším počtu zákazníků, než jaký firma oficiálně udává, a nedostatku zkušeností s provozováním sítě GSM 1800. V médiích se také objevily informace o nereálnosti nabídky TIW, která údajně slibuje zahájení provozu sítě již koncem letošního roku a také velmi nízké ceny - zákazník by za paušální poplatek deset korun měsíčně mohl volat mimo špičku celých čtyřicet minut zdarma. Pro konsorcium Český mobil pracuje známá vlivová agentura Hill and Knowlton. Její výkonný ředitel Richard Štrégl však tvrdí, že konsorcium nebude na tyto útoky reagovat. Vše podstatné prý již řekl Karel Tejkal z tiskového odboru IPB a „nikdo již dále nic komentovat nebude . Tejkal týdeníku EURO předminulý týden řekl, že anonymní dezinformace jsou průvodním jevem všech podobných tendrů a odmítl poskytnout jakýkoli konkrétní komentář.
Politici pod tlakem. Objevují se i útoky proti vládním činitelům. Týdeník EURO obdržel dopis, pod nímž je podepsán neznámý „finanční analytik Jaroslav Kroupa . Píše, že firma Siemens, respektive její technický ředitel Berthold Thoma, spolu s představiteli Deutsche Bank uplatili ministry Miroslava Grégra, Antonína Peltráma a Jaroslava Baštu za to, že budou lobbovat ve prospěch německých podniků. Baštovi a Grégrovi údajně tyto německé firmy zaplatily rodinnou dovolenou v Karibiku. Vrchní ředitel kabinetu ministra průmyslu a obchodu Vlastimil Nesrsta podobná obvinění odmítá a říká, že jde o „totální blábol a výplod chorého mozku . Grégr prý nikdy v Karibiku nebyl, natož za peníze Siemense, a s touto firmou nikdy neměl nic společného. Zajímavé je, že uvedeným dopisem s výrazně protiněmeckým tónem se oháněl i poslanec za KSČM Václav Exner, který v této věci dokonce ministra Grégra 1. září interpeloval. Ve své interpelaci však rovněž uvádí, že jeho podnět vychází z anonymního dopisu. Nařčení odmítá i ministr bez portfeje Jaroslav Bašta. Týdeníku EURO Bašta sdělil, že loni o Vánocích byl s manželkou na dovolené v Dominikánské republice s cestovní kanceláří Fischer. „Tento zájezd jsme si platili sami, což lze jistě zjistit, uvedl. Ke „spolupráci s Deutsche Bank pak dodal, že se sice zúčastnil její tiskové konference loni v září, ale s „úmyslem vyjádřit postoj vlády, podle kterého jsou zahraniční investoři v této zemi vítáni . Pravdivost dopisu zpochybňuje fakt, že Siemens se tendru přímo neúčastní, má pouze zájem stát se dodavatelem infrastruktury pro vítězného operátora.
Hurá do Anglie. Stále není jasné, kdy bude znám vítěz. Ve středu 8. září večer odletěla asi polovina výběrové komise do Anglie, kde spolu s poradci pro vyhodnocení tendru měli členové mise posoudit technickou část nabídek a jejich podnikatelské plány. Podle jednoho z členů komise měla být také provedena kontrola nakládání s materiály, jakási prověrka práce poradenského týmu. Původně se na tuto cestu přihlásili členové řídícího výboru Hesoun, Litoborská, Mládek, Nešleha, Ševerová, Šimák a Vlček (viz tabulka). Týdeníku EURO se ale minulý týden nepodařilo potvrdit, zda opravdu všichni do Anglie odletěli. Návštěva sice nebyla povinná, členové komise však obdrželi pozvání do kanceláří všech tří poradenských firem. V odborných telekomunikačních záležitostech řídícímu výboru radí firma Analysis Limited, sídlící v Cambridgi. Muž odpovědný za tuto zakázku ale minulou středu odkázal týdeník EURO na Český telekomunikační úřad. „My vám žádné informace dát nemůžeme, obraťte se na Davida Stádníka, uvedl nejmenovaný zástupce Analysys Limited v telefonickém rozhovoru. Právní otázky posuzuje poradenská firma Cameron McKenna (ta má na rozdíl od Analysys Limited svou kancelář i v Praze). Lídr trojčlenného poradenského konsorcia, společnost CEAG, by zřejmě měla vyhodnocovat pouze podnikatelské plány. Nejmenovaný člen řídícího výboru podezírá poradenský tým, že se právě někdo z těchto firem dopustil nežádoucího úniku informací. „Oni mají všechny informace první a dopodrobna se jimi probírají. Nám připravují pouze podklady pro rozhodování, řekl tento zdroj týdeníku EURO. Otázkou je, proč se část vyhodnocování provádí v zahraničí. Předseda komise David Stádník to odůvodňuje tím, že byl vybrán zahraniční poradce. Systém vyhodnocování by měl být takový, že jednotlivé nabídky dostanou své číslo a jsou posuzovány anonymně tak, aby nikdo nevěděl, jaké konsorcium má právě pod rukama. Původ návrhu by měl být dešifrován až po samotném vyhodnocení. Kritéria tendru jsou nastavena tak, že již dnes si prý každé konsorcium může spočítat, kolik bodů z maxima možných získá. „My jme si to již spočítali, říká Jiří Hubka z konsorcia NovýMobil. Jde o tři základní měřítka - nabízené tarify, rychlost pokrytí a kvalita signálu. Každé kritérium se samozřejmě zaměřuje na několik specifických oblastí. Jak uvedlo na své tiskové konferenci konsorcium GiTy-Orange, asi šedesát až sedmdesát bodů hodnocení se týká tarifů, na technické aspekty je vyčleněno asi dvacet až třicet bodů.
Raději žádná politika. Výběrová komise se má sejít v pondělí 13. září. Pravděpodobně by již měla mít k dispozici obodované pořadí účastníků soutěže. David Stádník však říká, že toto zasedání určitě poslední nebude, zda předposlední, či dokonce třetí od konce, toť prý otázka. Podle informací týdeníku EURO by se další sezení mělo uskutečnit už v pátek 17. září. Komise by pak nejpozději do konce září měla předat závěrečnou zprávu ministru Peltrámovi, v jehož kompetenci je vyhlásit vítěze. Antonín Peltrám se ale již nechal slyšet, že chce pořadí stanovené komisí respektovat. Podle všeho se ovšem nejdříve poradí s kolegy ekonomickými ministry, případně se všemi členy kabinetu. Bude to tedy vláda, která vítěze posoudí v širších „celospolečenských a zahraničněpolitických souvislostech . Jiří Hubka z NovéhoMobilu říká, že by nepovažoval za příliš šťastné, kdyby se jméno konečného vítěze lišilo od toho, kterého vybere odborná komise. Bylo by to totiž známkou toho, že v konečném důsledku hrají v ČR roli jiné záležitosti než předem schválená pravidla hry. Podobné stanovisko zastávají i lidé z konsorcia Orange. Ti mají s výběrovými řízeními své zkušenosti. Původně pouze britský operátor Orange získal licence na provozování mobilních sítí už i ve Švýcarsku a v Belgii. Naposledy zkoušel své štěstí letos v Maďarsku, kde ovšem v konečném hodnocení obsadil až třetí místo za konsorcii Prímatel (Vodafone a AirTouch) a CG Sat a Mannesmann. Maďaři ovšem pro výběr třetího operátora zvolili jiná kritéria než Češi. Zatímco v Maďarsku byla klíčem k vítězství nejvyšší finanční nabídka za pronájem licence, Česko zvolilo variantu „soutěž krásy“ . To znamená, že největší šanci na vítězství má ta nabídka, která nejvíce „zahýbe českým trhem s mobilními telefony. Měla by přinést nejen nižší poplatky, ale i kvalitnější služby tak, aby zákazníci mohli těžit ze sílící konkurence v této oblasti. Tato varianta s sebou přináší i vyšší nároky na úroveň a objektivitu výběrového řízení. Šanci na úspěch by měli ztratit ti účastníci tendru, jejichž nabídka obsahuje nereálný slib spuštění třetí sítě. Společnost Nokia, která například stavěla síť GSM pro EuroTel a v Evropě úzce spolupracuje mimo jiné i s Orange, minulý týden ústy svého ředitele pro Českou republiku Jukky Honkanena oznámila, že síť GSM 1800 pokrývající alespoň polovinu obyvatel Česka by mohla začít poskytovat své služby v polovině příštího roku. Podmínkou je však udělení licence nejpozději letos v říjnu. Podrobnou analýzu harmonogramu spuštění nové sítě zveřejnil minulý týden také internetový deník Mobil server. Vycházel přitom z informací od tří dodavatelů mobilních sítí, kteří si nepřáli být jmenováni, protože sami usilují o získání zakázky od vítěze probíhajícího tendru. Také podle Mobil serveru je reálné, že se síť třetího operátora rozběhne až v červnu 2000. Důležitým kritériem pro hodnocení je i výše telefonních poplatků a obecně cenová úroveň plateb, které s pořízením a provozem mobilního telefonu souvisejí. Nový operátor by měl být schopen například nabídnout aktivaci telefonu zdarma. I to však budou hodnotit k tomu najatí odborníci, kteří musí mít jistotu, že nabídka je podložená realistickými propočty. Nezbývá než doufat, že svou práci odvedou dobře.