Menu Zavřít

Nesplnitelný sen

21. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Manažeři se domnívají, že žádná úprava smluv nám nepomůže

Domníváte se, že ministerstvo financí má usilovat o úpravu mezinárodních smluv, například s Nizozemskem, aby zabránilo odlivu peněz českých podnikatelů do zahraničí?

bitcoin_skoleni

  • Ano 32,4 %
  • Ne 57,8 %
  • Nevím 9,8 %

České firmy lákají do zahraničí větší ochrana, anonymita a nižší daně. Česká republika tím přichází o velké finanční částky. Ministerstvo financí vyvíjí snahu získat aspoň část peněz, které takto z velkých firem plynou do zahraničí. Jeho úředníci by se proto chtěli dohodnout s některými zeměmi, například s Nizozemskem, a upravit smlouvy, které s nimi byly již dříve uzavřené. Záměrem je přivřít cestu unikajícím penězům a daním z ČR. S tímto postupem nesouhlasí 57,8 procent manažerů. Radikální odsouzení tohoto postupu zaznělo v této odpovědi: „To je úplný nesmysl. Je výsostným právem každé země vytvářet optimální podmínky pro podnikání na svém území. Pokud to česká vláda nechápe, je to její chyba. Dost bych se divil, že by o tom byla holandská vláda vůbec ochotná jednat.“ Podle tohoto manažera může odlivu peněz zabránit jen změna prostředí: „Odlivu peněz českých podnikatelů nezabrání mezinárodní smlouvy. Začněme u sebe. Peníze nebudou odcházet do zahraničí, až tu bude stabilní právní systém, rozumné daně a nebude hrozit, že například finanční úřad zlikviduje úspěšného podnikatele jen proto, že změnil výklad zákona a doměřil mu daň a penále za mnoho let nazpět.“
Následující respondent sice nezná jednoznačnou odpověď, ale je přesvědčen, že řešení problému je jen na nás: „Nevím, protože tomu nerozumím. Jen mám pocit, že volný pohyb kapitálu je jedním z nejdůležitějších atributů svobodného trhu. Spíše si myslím, že naše podmínky pro cizí kapitál by měly být takové, aby k nám proudil, a nikoli odcházel. Neboli si myslím, že vše je v našich rukách.“
Tato kladná odpověď je pak postavena na obraně českých zájmů: „Český stát by měl vždy chránit své zájmy, a pokud byl zisk vyprodukován v tomto státě, měly by tady zůstat i odvody, a to až do té doby, kdy budou rozdíly nebo i tendence na odliv zisku trvat. Záleží nejen na rozdílných sazbách, ale i na jiných skutečnostech, které vedou k odlivu zisku. Na druhé straně existují i další mezistátní smlouvy, které jsou pro náš stát nevýhodné. Nejlepším příkladem je smlouva s Ruskem z roku 1960, která je stále platná a z níž plyne, že si vzájemně nebudeme vyrovnávat sociální dávky.“ Stejný postoj zaujímá i manažer, který však pochybuje o smyslu případné smlouvy: „Mělo. Co je doma, to se počítá. Nicméně pochybuji o tom, že to pomůže. Nikdy se nepodaří vyjednat úpravu smluv se všemi zeměmi, které mohou Nizozemsko nahradit.“
V tom s ním souhlasí respondent s opačným názorem: „Dle mne by ministerstvo financí mělo především usilovat o zpřehlednění doslova džungle daňových zákonů. V současné době si totiž téměř žádný podnikatelský subjekt v ČR nemůže být při své činnosti jistý tím, že z ní řádně odvádí daň a současně neporušuje nějaký jiný daňový zákon. K tomu přičtěme některé zcela nezákonné, či různě zmatečné, ale bezohledně provedené exekuce majetku na základě pochybných podkladů. Nelze se divit, že si podnikatelé připadají jako štvaná zvěř. Logicky nejjednodušší obrana podnikatelů je vyvádění aktiv do zahraničí. Je především úkolem vlády vytvářet prostředí příznivé pro podnikání - netrestat podnikatele za jejich úspěch. Žádné dohody s ostatními státy nám nepomohou, pokud si nevyřešíme problémy, které se nás týkají, přímo u nás doma.“ Další manažer má také záporný názor: „Byl by to marný boj. Kapitál si vždy najde cestu, jak obejít administrativní překážky. Jedinou možností, jak udržet firmy v ČR, je vytvořit tady ,business friendly‘ prostředí, což jsou nejen nízké daně, ale i jednoduchá legislativa, malá korupce, vstřícné jednání úředníků včetně pracovníků finančních úřadů, rychlost a predikovatelnost soudních rozhodnutí a tak dále. To všechno jsou dávno známé skutečnosti, chybí pouze vůle k jejich realizaci.“
I následující respondent vidí řešení jinde: „Nebylo by lepší, kdyby ministerstvo financí nastavilo takové podmínky, aby nastal příliv peněz zahraničních podnikatelů do České republiky? To však není otázka jen pro ministerstvo financí, protože přitažlivost například Nizozemska spočívá nejen ve finančních aspektech, ale také (a možná především) ve flexibilní legislativě, jež není zatížena spoustou našich privatizačních nectností, ale i v transparentním prostředí a ve spoustě dalších věcí, které jsou v našich podmínkách zatím jen nesplnitelným snem.“

Odpovídalo 102 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?