„Podle našich zkušeností jsou důvody zápisu do registru vážné. Jedná se o dluhy na DPH, které přesahují 50 tisíc korun po dobu tří měsíců, prokázaná nebo důvodná podezření z páchání daňových podvodů či vystavení fiktivního daňového dokladu na plnění, které se nikdy nestalo,“ vysvětluje Vlastimil Sojka, daňový poradce a jednatel společnosti Kodap.
Finanční správa vede registr takzvaných nespolehlivých osob od loňského července. Zákon jí dává možnost takto označit podnikatele (fyzickou či právnickou osobu), pokud porušením svých povinností na DPH ohrožuje řádnou správu a výběr daně z přidané hodnoty, a to přesto, že není plátcem DPH.
Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů
Řada podnikatelů přitom o existenci databáze ani netuší. Vystavují se tak riziku, že pokud budou s nespolehlivou osobou obchodovat, bude Finanční úřad se zvýšenou intenzitou zkoumat, jestli byl obchod skutečný, nebo fiktivní, jestli ve hře nebyly nelegální peníze a podobně.
Registr nespolehlivých osob souvisí s institutem nespolehlivý plátce, který funguje již od roku 2013. U tohoto „starého“ seznamu ale evidovaní podnikatelé objevili cestu, jak se z něj dostat. Stačilo zrušit svou registraci k DPH a punc nespolehlivosti byl automaticky také odstraněn. S novou registrací pak byla firma na oko opět čistá.
Dále čtěte: