Menu Zavřít

NESTABILNÍ VÝCHOD

3. 1. 2002
Autor: Euro.cz

Koruna nemusí vůči euru rychle oslabit

Sníží zavedení eura nestabilitu devizových trhů? Tato otázka napadala všechny obchodníky s devizami před zavedením společné měny v roce 1999. Bez nestability by investiční spekulanti úplně opustili devizové trhy. Tuto nestabilitu můžeme pozorovat ve východoevropských zemích, které se horečně snaží vyhovět přísným požadavkům Evropské unie. Před Vánocemi ji devizové trhy v České republice prožily do všech podrobností. Euro, které je obvykle obchodováno v úzkém rozmezí deseti až dvaceti bodů, se najednou ocitlo v propadu vůči české koruně. Za poslední rok koruna vůči euru posílila o 11,3 procenta.

Tlaky na euro.
Faktorů, které jsou příčinou takovýchto výkyvů, je mnoho, ale můžeme je shrnout do následujících bodů. Koruna začala vůči euru posilovat ve chvíli, kdy se zdálo, že ekonomiky států eurozóny budou následovat recesi, ve které se ocitly Spojené státy v prvním čtvrtletí loňského roku. Zatímco to vypadalo, že se ekonomické základy eurozóny hroutí, v České republice zůstávaly stabilní. Rozdíly těchto základů předznamenaly potenciál koruny, která vůči euru posílila ze 35,65 na 31,255. Přesto nemůžeme tyto základy považovat za jediný faktor, který umožnil koruně dostat se na rekordní pozici. Byl to spíše jen začátek. V průběhu loňského roku pocítilo euro tlak ze všech stran. Velký byl ze strany amerického dolaru. To drželo euro v patřičných mezích i vůči ostatním měnám. Jedním z důvodů, proč dolar během léta posílil, bylo i to, že trhy měly vysokou důvěru ve Federální rezervní úřad (Fed). Na druhé straně se Evropská centrální banka projevovala ve svých výrocích i činech rozporuplně a nejasně. To se na jaře a v létě projevilo právě na euru. Naproti tomu silná a důsledná centrální banka u kormidla českého bankovnictví a stabilní ekonomické předpovědi umožnily koruně, aby proti euru pomalu, ale jistě posilovala.

bitcoin školení listopad 24

Příliv.
Skutečný otřes ve vztahu euro/koruna přišel s růstem přímých zahraničních investic. Větší příliv společné měny do České republiky nastal ve chvíli, kdy vláda začala s privatizací bankovního sektoru. Nabídky byly uváděny v euru a spekulanti sázeli na to, že je vláda převede na českou korunu. Proto nakupovali českou měnu v očekávání, že vláda bude chtít za euro nakoupit koruny a oni na tom vydělají. Scénář se skutečně odehrál, když česká vláda přijala nabídku Société Générale na převzetí šedesátiprocentního podílu ve třetím největším českém finančním domu, Komerční bance. A na začátku října se události skutečně daly do pohybu. Koruna vůči euru postupně posilovala. Do konce prosince už o 8,6 procenta a trhy si začaly stále více uvědomovat, že česká vláda obdrží miliardy euro také za privatizaci telekomunikačního a energetického sektoru.

Rizika.
V prosinci bylo euro na svém historickém minimu 31,255, a to možná předznamenává konec posilování koruny ve střednědobém časovém horizontu. Česká menšinová vláda, která se s centrální bankou obvykle neshodne, rychle přišla se smířlivými výroky a navrhla spolupráci, aby posilování koruny udržela pod kontrolou. Jednou ze zbývajících možností je požadovat, aby nabízející společnosti zaplatily část sumy v korunách, případně mohou být utržená eura držena v rezervách ČNB. Další pro českou centrální banku přijatelnou možností je provést přímou intervenci na oslabení české měny. Vláda navíc pozastavila vydání euro-obligací, a tím se snaží omezit tlak na další posilování koruny. Díky těmto euro-obligacím by koruna posílila, protože všechny zisky by musely být převedeny na korunu. Přesto existuje několik rizik. Prudké oslabení koruny nemusí přijít tak rychle, jak vláda a centrální banka doufají. Za prvé jsou tu stále ještě další dvě firmy, které privatizace teprve čeká. Dokud vláda nepřijme nabídku na privatizaci ČEZ a státem vlastněné telekomunikační společnosti, Českého Telecomu, příliv eura se nezastaví. Vláda České republiky je v nepříjemné pozici. Před nadcházejícími volbami nechce poškodit ekonomickou situaci, takže bude pro jistotu spolupracovat s centrální bankou. Ale na druhé straně chce skutečně euro směnit, aby je mohla využít pro rozpočet na rok 2002. Nakonec opět zbude nestabilita.

  • Našli jste v článku chybu?