Česko nadále hájí svůj systém podpory
EVROPSKÁ KOMISE dala České republice najevo, že má pochybnosti o jejím systému pobídek pro investory. „Komise vyjádřila obavy týkající se kompatibility zákona o investičních pobídkách s pravidly státní pomoci v Evropské unii, potvrdil týdeníku EURO první tajemník Delegace Evropské komise v Praze David Ringrose. Mnohem tvrdší slova volil komisař Mario Monti, který vyzval země, jež usilují o vstup do unie, aby opustily praktiky, které jsou v rozporu s legislativou unie. V případě České republiky napadl zvláště systém desetiletých daňových prázdnin pro významné investory.
Jak jsme již informovali (EURO 5/2001), Brusel žádá agenturu CzechInvest, aby ze své anglicky psané brožury vypustila větu, podle níž byl zákon o investičních pobídkách přijat se souhlasem Evropské unie. Tato formulace se objevuje v úvodním slově ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra.
Jen žádná konfrontace!
Česká republika nicméně trvá na tom, že veškeré formy pobídek s Evropskou komisí předem konzultovala. Na závěr jednání o příslušném zákonu obě strany vydaly závěrečné prohlášení, které si Praha vcelku logicky vyložila jako souhlas Bruselu. Komise však nyní argumentuje tím, že k formálnímu souhlasu by bylo zapotřebí zvláštní procedury. Nicméně ani bruselští úředníci nepopírají českou ochotu vyjít pravidlům Evropské unie maximálně vstříc.
„Uskutečnily se diskuse s komisí o investičním zákonu, ale nebyl vydán konečný souhlas, zdůrazňuje David Ringrose.
Česko nyní přichází s návrhem, jak celou záležitost vyřešit. „Hodláme nahradit onu větu konstatováním, že české investiční pobídky jsou plně v souladu s pravidly o poskytování veřejné podpory v Evropské unii, řekla v rozhovoru pro týdeník EURO náměstkyně generálního ředitele CzechInvestu Hana Chlebná. Zda Evropská komise na tuto formulaci přistoupí, by se mělo ukázat na expertních rozhovorech v polovině února.
Čisté svědomí.
David Ringrose uvádí, že tento týden mají o českých pobídkách jednat bruselští experti. Ti žádají od české strany vysvětlení týkající se nejen délky daňových prázdnin, ale i systému příspěvků na nová pracovní místa, podpory průmyslových zón a podmínek dovozu technologií ze zahraničí.
Hana Chlebná je přesvědčena, že česká strana ve všech případech prokáže dodržování dříve sjednaných principů. „Máme čisté svědomí. Jsme pyšní na to, že jsme jedinou kandidátskou zemí, která si stanovila jasná implementační pravidla, prohlašuje náměstkyně.
Pouhá brožura?
Záležitost s jednou větičkou v brožuře CzechInvestu na první pohled nemá valný význam. Přesto stojí za zamyšlení, proč se Evropská komise takovou „triviálností vůbec zabývá.
„Brožura vznikla v době, kdy vstoupil v platnost zákon o investičních pobídkách, tedy loni v dubnu, uvádí Hana Chlebná. CzechInvest ji poskytuje všem zájemcům o investice v Česku, rozesílá ji do svých zahraničních kanceláří a na zastupitelské úřady. Počty „čtenářů se pohybují v tisících, agentura vydala šest tisíc exemplářů v angličtině a dva tisíce v češtině. Brožura obsahuje informace o pobídkách i investičním klimatu v zemi. Je součástí široké marketingové kampaně CzechInvestu.
Výkonný ředitel softwarové firmy CMG Wireless Data Solutions Peter Boschman tvrdí, že právě celková prezentace CzechInvestu včetně různých písemných materiálů a brožur na něj udělala velký dojem. CMG nyní jedná s CzechInvestem o investičních pobídkách pro nové vývojové softwarové centrum v Praze (EURO 1/2001). Když firma v konečné fázi pro svou investici vybírala mezi Českem a Maďarskem, rozhodla se pro Prahu právě díky nabídce CzechInvestu.
Evropské základy.
Peter Boschman v rozhovoru pro týdeník EURO řekl, že větu o souhlasu Evropské unie s českými pobídkami považuje za důležitou. Investoři chtějí mít záruky, že postupují podle pravidel. Na druhé straně se nedomnívá, že by bruselské diskuse kolem této záležitosti nyní mohly zvrátit rozhodnutí CMG v Česku investovat.
Otázkou je, jak na tvrdá slova Maria Montiho a jednotlivé výhrady Evropské unie zareagují potenciální investoři, kteří o vstupu na český trh teprve uvažují. Na Montiho slova se asi nezapomene ani v případě, že Brusel nakonec uzná slučitelnost pobídek s evropskými pravidly. Pozorovatelé v této souvislosti upozorňují, že kolem záležitosti je příliš mnoho lobbyingu a politických zájmů (EURO 5/2001). Není tajemstvím, že řada německých politiků by nerada pustila budoucí investici automobilky BMW za hranice Spolkové republiky. Na základě řady kritérií má přitom největší šanci český Kolín. Česká republika má v rukou silné trumfy: dobrý poměr mezi kvalitou a cenou zdejší pracovní síly a širokou subdodavatelskou základnu, kterou již využívá Volkswagen.
Hana Chlebná nakonec považuje za přínosné i konzultace o výhradách Evropské komise. Jejich hlavním výsledkem by mělo být, že Češi ještě lépe prozkoumají možnosti, jak si udržet zahraniční investory i po vstupu do unie. Tvrdí, že Česko se musí zaměřit na kvalitní vzdělávání, budování infrastruktury a soustředění investic do perspektivních odvětví.