Menu Zavřít

Nestrašte propouštěním, brání se londýnští bankéři

15. 7. 2016
Autor: Diliff, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Hrozby ztrátou pracovních míst v londýnském City nesou tamní bankéři nelibě. Zahraniční banky, které mluví o opuštění Londýna a přemístění tisíců zaměstnanců, podle nich vysílají škodlivý a negativní signál. Přesvědčit banky, aby nezveřejňovaly negativní zprávy, se snaží také britské ministerstvo financí.

Nejrazantnější varování vyslal po referendu o brexitu šéf americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. Minulý týden prohlásil, že banka může být přinucena přesunout tisíce pracovníků mimo Británii, pokud ztratí přístup do ostatních zemí EU. JPMorgan zaměstnává v Londýně kolem 16 tisíc lidí.

Dimonův komentář se ale nelíbil jednomu z vysoce postavených bankéřů v Londýně. Označil jej za „hluboce neužitečný pro naši věc“, informuje deník Financial Times.

Negativních dopadů podobných prohlášení se obávají i další vysoce postavení londýnští bankéři, jak ukázali na svých nedávných schůzkách.

Dimon není sám. Prezident švýcarské banky UBS Andrea Orcel prohlásil, že „velmi pravděpodobně bude muset zvážit přemístění některých zaměstnanců do země EU“. Dodal, že se to může týkat „velkého procenta“ z pěti tisíc zaměstnanců UBS v Londýně.

JPMorgan a dalším zahraničním bankám hrozí, že po odchodu Británie z EU ztratí na základě takzvané jednotné licence možnost volně operovat v dalších zemích unie. Proto byly silnými zastánci tábora „remain“.


Která města mohou nahradit Londýn? Čtěte:

Nahradí Londýn? 7 měst, která mohou těžit z brexitu

Londýn (Zdroj: čtk)


Ještě před referendem na začátku června Dimon řekl přímo na setkání se zaměstnanci v Británii: „Pokud Spojené království opustí EU, nebudeme mít jinou možnost, než změnit náš byznys model. Brexit by mohl znamenat méně pracovních míst v Británii a více v unii.“

Přesvědčit zahraniční banky, že budoucnost Londýna coby finančního centra je nadále růžová, se snaží i britské ministerstvo zahraničí. A naléhá také na domácí banky, aby nemluvily na veřejnosti o jakýchkoli negativních důsledcích brexitu, tvrdí zdroje FT.

MM25_AI

Zahraniční banky minulý týden vydaly společné prohlášení o důsledcích brexitu. Ministerstvo je vyzvalo, aby přišly s novou „optimističtější“ zprávou. A dodalo, že banky a ministerstvo musí „pracovat společně, aby pomohly Londýnu zachovat si pozici hlavního mezinárodního finančního centra.“

Víte, kde Britové chtějí hledat práci po brexitu?

Britové se bojí o kariéru, po brexitu chtějí pracovat v EU

Londýn, ilustrační foto (Zdroj: Pixabay.com)


  • Našli jste v článku chybu?