Menu Zavřít

Netflix vyslyšel kritiku od Morawieckiho. Změní mapy ve filmu o strážci v táboře smrti

15. 11. 2019
Autor: Shardayyy, Flickr.com (CC BY 2.0)

Americká společnost Netflix po protestech Polska změní v dokumentárním filmu Ďábel od vedle mapy, v nichž byly nacistické vyhlazovací tábory zakresleny v současných polských hranicích. Polský premiér Mateusz Morawiecki před několika dny vedení Netflixu upozornil, že mapa je chybná.

Televize TVN24 připomíná, že v prvním dílu filmového dokumentu o válečném zločinci Johnu Demjanjukovi, který za války působil jako strážce ve vyhlazovacím táboře Sobibór, se objevila mapa Polska v jeho současných hranicích a byly na ní vyznačené vyhlazovací tábory jako Osvětim, Sobibór nebo Treblinka. U některých z nich se objevil hákový kříž, u jiných lebka se zkříženými hnáty.

Proti této mapě protestovali polští představitelé, protože podle nich falšuje historii a naznačuje, že existovaly polské tábory smrti. Polské ministerstvo zahraničí připomnělo, že v době, o níž je v dokumentu řeč, bylo Polsko okupované a odpovědnost za vyhlazovací tábory neslo nacistické Německo. „Mapa ukázaná v seriálu neodpovídá tehdejší podobě hranic,“ uvedlo ministerstvo.


O kauze čtěte více:

Netflix rozzlobil polského premiéra Morawieckiho. Udělal chybu v dokumentu o holocaustu

 Koncentrační tábor Majdanek, ilustrační foto


Premiér Morawiecki požádal generálního ředitele Netflixu Reeda Hastingse, aby zakročil.

„Abychom předešli jakémukoliv nedorozumění, doplníme v příštích dnech texty do některých map představených v seriálu,“ uvedl ve čtvrtek Netflix v prohlášení na twitteru. „Bude tak jasnější, že vyhlazovací a koncentrační tábory v Polsku postavil a provozoval německý nacistický režim, jehož vojáci vpadli do země a okupovali ji v letech 1939 až 1945,“ napsala také streamovací služba.

Reuters připomíná, že Poláci jsou velice citliví na to, když někdo i nevědomě naznačí, že mohou nést spoluvinu za nacistická zvěrstva spáchaná během druhé světové války. Vládnoucí národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost loni prosadila zákon, podle kterého původně hrozilo vězení za přičítání polskému národu spoluodpovědnosti za nacistické zločiny. Loni v červnu pak parlament toto silně kritizované ustanovení zrušil.

Německo posílá zahraničním esesákům důchod a proplácí lázně. Židovská rada je v šoku

Čtěte také:

Sto šťastných náhod. Karel Ellinger vzpomíná, jak přežil šest koncentráků

bitcoin_skoleni

Unaveni válkou. Město Terezín se chce prezentovat jinak než jako pietní místo holocaustu

Neznámý Terezín: pevnost, vězení, ghetto i internační tábor

  • Našli jste v článku chybu?