Menu Zavřít

Netradiční spojení

12. 2. 2011
Autor: profit

Už jste někdy seděli v cyklistickém sedle a cítili se příjemně? Nestává se to často, jelikož posezení na kole obvykle nepatří k nejpohodlnějším, ovšem v jedné pražské kavárně to možné je.

Foto: atelier SAD, Jerry Koza, Adam Jirkal

Designéři z ateliéru SAD vytvořili totiž speciálně pro její interiér barové židle, které dokonale imitují právě sedlo jízdního kola. A podobná neobvyklá technická řešení nejsou pro tvorbu tohoto ateliéru vůbec výjimečná.

Typickém příkladem je stůl Uhlík, jehož deska je z karbonového sandwiche. Materiál je dostatečně pevný a tuhý i při extrémně malé šířce. V hraně měří pouze tři milimetry. Autoři Jerry Koza a Adam Jirkal pracovali s kompozitními materiály už víckrát, zde ale poprvé sáhli po uhlíku. „Výroba desky byla složitá, pracovali jsme na ní zhruba dva roky a s výrobcem jsme ladili technologii tak, aby byla deska dokonale hladká a povrch tvrdý,“ říká Jerry Koza. Stůl zaujme i neobvyklou texturou karbonové tkaniny, která je potažena pouze čirým lakem. To vše je doplněno nerezovým drátěným podnožím, svařeným se šperkařským detailem. Uhlík se hodí nejen jako solitérní kus například do větších prostor a domácností, ale i jako exkluzivní pracovní prostor. Pro tento účel do něj autoři navrhli i průchodky pro kabely, volitelné podle přání zákazníka.

Posezení v sedle

Zatímco stůl Uhlík vznikal jako technicky náročný produkt, barová židle ve tvaru cyklistického sedla je netradiční právě spojením dvou různých sfér. V ateliéru vznikala na objednávku Bicycle Café v pražských Vršovicích jako součást většího projektu – návrhu interiéru. „Původně jsme s těmito sedly měli jiné plány, měla sloužit jako ukázka výrobků, které se tu prodávají, ovšem překvapilo nás, jak jsou pohodlná a individuálně nastavitelná, což klasická barovka není,“ vysvětluje Jerry Koza. Autoři se potýkali i s problémem nízkého komfortu, který obvykle cyklistická sedla nabízí; pro své barovky proto vybrali široká sedla s péry, která se používají pro městská kola, a jsou tedy pohodlnější.

bitcoin_skoleni

Bydlení na vodě

Největším současným projektem studia je ovšem hausbot Port X, který na svou plnou realizaci teprve čeká. Jde o koncept bydlení na vodě, který je možné využít i v jiných prostředích, kde za normálních okolností není možné postavit dům. Typickým příkladem může být záplavová oblast nebo národní park. Port X je ze samonosného sklolaminátového kompozitového sandwiche, který je v interiéru obložen modřínovým dřevem. Základ tvoří 330 centimetrů dlouhé sekce, které lze libovolně navázat až do délky 30 metrů. Také šířka je variabilní. První hausbot, který ateliér SAD chystá, by měl mít 120 metrů čtverečních a hmotnost větší než čtyři tuny. Půjde o plnohodnotný prostor k bydlení s kuchyní, koupelnou, obývacím pokojem i saunou. Součástí by měly být i terasa a bazén. „Na rozdíl od klasického domu je Port X možné rozšiřovat nebo ho přemístit na jiné místo, zcela podle potřeb majitele,“ říká jeden z autorů Jerry Koza.

  • Našli jste v článku chybu?