Menu Zavřít

NEÚSPĚŠNÝ SQUASHISTA

15. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Nový burzovní komisař je slušný a nevýrazný úředník

Komise pro cenné papíry (KCP) v půli února jmenovala nového burzovního komisaře. Stal se jím mladý úředník a neúspěšný milovník squashe Pavel Krčál. „Squash hraji moc rád, ale ne moc dobře, říká sám o sobě. Rychle pobíhat s raketou v uzavřeném prostoru a okamžitě reagovat jsme ho sice neviděli, ale jeho sebekritickým slovům věříme. Rozhodně nepůsobí dojmem rychlého a dynamického hráče. Pro práci burzovního komisaře to ale může být spíše předností.

„Burzovní komisař je spojovacím můstkem mezi regulátorem, Komisí pro cenné papíry a námi, pražskou burzou. Je dobře, že po arogantních a burze nerozumějících předchůdcích přichází někdo s letitou burzovní zkušeností, říká o Pavlu Krčálovi tisková mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jana Marcová.

Pavel Krčál (30) vyrůstal v Liberci a v roce 1996 promoval na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Šest měsíců pracoval v úvěrovém oddělení ve Velkomoravské bance, odkud přešel na Burzu cenných papírů Praha, kde byl vedoucím burzovního dne. „Zabýval jsem se řízením průběhu burzovního dne. Šlo nejen o dohled nad obchodováním včetně vytipovávání podezřelých a neobvyklých transakcí, ale i o problematiku rozvoje obchodování na burze. Český trh nepatří k žádné světové špičce a já měl zájem poznat, jak fungují trhy ve vyspělejším světě, zejména ve Spojených státech. Proto jsem šel do Private investors, říká Krčál.

Před rokem na burze skončil a přešel mezi obchodníky, opět však jen na pár měsíců. „Jako burzovní specialista firmy Private investors jsem se staral o klienty a spravoval jejich prostředky investováním na amerických kapitálových trzích. Již v říjnu se ale vrátil na druhý břeh a nastoupil do Komise pro cenné papíry, kde byl 15. února jmenován burzovním komisařem.

Nejdelší dobu své pracovní kariéry, čtyři roky, tedy strávil na pražské burze. Jeho tehdejší kolegové o něm říkají, že byl vždycky slušný a nevýrazný pracovník. „Je sice snaživý a ambiciózní, ale rozhodně není tvůrčí a samostatný. Vždycky se choval ke všem relativně přátelsky, svoji práci vykonával svědomitě, ale nebyl žádnou výraznou osobností. Je takovým úřednickým typem člověka, který vše splní v zadaném termínu, popsal Pavla Krčála jeden ze zaměstnanců pražské burzy.

Smysl pro pořádek a pečlivost je vidět i v Krčálově kanceláři: úplně prázdný stůl. „Jsem zvyklý všechny papíry vyřídit ihned, jak přijdou. Nenechávat si nic na stole, vysvětluje zdání zcela neobyd–lené kanceláře Krčál.

bitcoin_skoleni

Nový burzovní komisař je sice čerstvým třicátníkem, ale v konkurenci ostatních zaměstnanců Komise pro cenné papíry je možné jej pomalu považovat za starého mazáka kapitálových trhů. Tisková mluvčí komise Radka Procházková totiž uvádí, že ze sto dvaceti zaměstnanců vrchního regulátora českého kapitálového trhu je 49 osob mladších třiceti let. „Věková struktura zaměstnanců Komise pro cenné papíry odpovídá věkové struktuře ostatních hráčů na kapitálovém trhu. I ve společnostech obchodníků a správců fondů je mnoho mladých lidí. Pro mě je důležité, že se podařilo stabilizovat situaci mezi zaměstnanci komise, významně jsme snížili jejich fluktuaci a máme nyní nejméně lidí pod stav od jejího založení, říká předseda KCP František Jakub. Čtvrtina ze všech lidí dozorující kapitálový trh nastoupila buď ihned po absolvování školy, nebo již v jejím průběhu, či bez jakékoli dřívější praxe. „Nyní však již studenty nebereme, tvrdí František Jakub.

Pavel Krčál se zřejmě do dravého světa makléřů příliš nehodí, a tak s výjimkou dvou krátkodobých pokusů dává přednost klidnějším a jistějším vodám organizátora či regulátora trhu. Mnozí jeho kolegové mají ale větší dispozice k práci přímo na trhu, a tak důležitým faktorem, který bude určovat, zda po získání zkušeností komisi opustí, bude cifra na jejich výplatní pásce. KCP je napojena na státní rozpočet, a proto mzdy jejích pracovníků nemohou konkurovat mzdám v soukromém sektoru. Například odborný referent s pětiletou praxí může podle Františka Jakuba brát dvacet tisíc korun hrubého měsíčně. Stejně vzdělaný a zkušený makléř si vydělá mnohem více. „Ve stadiu připomínkového řízení je nyní nový zákon o Komisi pro cenné papíry a jedna ze dvou variant počítá se změnou našeho financování. Komisi by částečně financovali i ostatní účastníci trhu, což by nám mimo jiné umožnilo zvýšit odborným zaměstnancům plat, říká František Jakub. Dodává, že zákon by měl jít do vlády již příští měsíc. A tak třeba již příští rok přispěje nová právní norma Pavlu Krčálovi na novou squashovou raketu.

  • Našli jste v článku chybu?