Menu Zavřít

Nevídaná škatulata

13. 11. 2003
Autor: Euro.cz

Integraci rozvodných firem bude provázet propouštění

Je známo, že pět regionálních distributorů elektřiny (REAS), které ovládl ČEZ, čeká v nejbližších letech integrace a energetická firma si od ní slibuje ušetřit na nákladech stovky milionů korun ročně. Týdeník EURO nyní získal detailnější informace o scénáři fúze. Vplývá z něj, že obchodování s elektřinou čekají dosud nevídané organizační přesuny. Viceprezident české pobočky nadnárodní poradenské firmy AT Kearney Karel Pleva nám poskytl na toto téma exkluzivní rozhovor. (AT Kearney letos v květnu zvítězila v tendru na poradce pro integraci elektrárenské ČEZ a rozvodných firem.)
„Pokud chce ČEZ zvýšit svoji konkurenceschopnost na evropském trhu a mít z ovládnutí rozvodných firem vyšší zisk, musí je sloučit. Samotné ovládnutí majetkových podílů v REAS nic neřeší,“ tvrdí Pleva. Doposud má každý z pěti distributorů vlastní oddělení financí, nákupu zdrojů, informačních technologií a také pět společností, které plánují výstavbu a údržbu sítí. „Přesně to je hlavní prvek neefektivnosti, který lze odstranit jen integrací firem a služeb,“ upozorňuje Pleva. V opačném případě společnosti ČEZ ročně utečou stovky milionů korun.

Speciální kompetence

Princip razantní proměny tkví mimo jiné ve specializaci. Do budoucna by se měla každá firma z pětice REAS specializovat jen na vybrané služby, které pak poskytne ostatním rozvodným firmám ze skupiny ČEZ. „Cílová vize je taková, že v regionech vznikne několik centrálních firem, které se o poskytování konkrétních služeb rozdělí. Neznamená to ovšem, že z Prahy budeme prodávat služby v Ostravě. Lidé ve městě zůstanou, ale celý proces bude řízen z jednoho místa,“ vysvětlil Pleva. Například informační technologie či právní servis bude mít na starosti centrála v Ostravě či Plzni. Prodej elektřiny domácnostem bude řízen z Děčína. Některé činnosti navíc energetické společnosti přestanou zcela vykonávat. Pokud se totiž ukáže, že služby spojené s údržbou sítě jsou schopny zajistit mnohem levněji firmy z Německa nebo Polska, nakoupí se přímo od nich. Definitivní rozhodnutí, která z centrál bude konkrétně poskytovat vybranou službu, zatím nepadlo. Jasněji by mělo být během několika měsíců; zásadní kroky integrace jsou naplánovány na přelom let 2004 a 2005.

MM25_AI

Každý svého.

Firmy si také rozdělí své zákazníky. Velkým, jako je například OKD, bude elektřinu prodávat přímo ČEZ. O menší, především o domácnosti, se budou starat REAS, a to do doby, než z nich ČEZ vytvoří jedinou prodejní organizaci. Management elektrárenské ČEZ počítá s tím, že integrace regionálních distributorů přinese roční úspory ve výši jedné až dvou miliard korun. „Objem uspořených prostředků závisí na tom, jak rychle integrace pokročí a nakolik budou chystané plány naplněny,“ říká Karel Pleva.
Vedení ČEZ plánuje, že velkou část z uspořených prostředků investuje do zlepšení služeb pro zákazníky. Po roce 2005 by mělo být takřka samozřejmostí, že klient zjistí stav svého účtu třeba i o půlnoci, a to jak prostřednictvím telefonu, tak i internetu. „Ubude přepážek, ale úroveň služeb se zvedne. Prodejce bude mít lepší informace o zákaznících. Bez problémů také například sdělí přesnou hodinu, kdy přijdou technici a zavedou klientovi přípojku,“ dodává Pleva.

Personální třesk.

Chystané i probíhající změny dolehnou i na zaměstnanost v distribučních firmách. „Při rostoucí efektivnosti nebude nutné zaměstnávat tolik lidí,“ míní Pleva. V rámci naplňování restrukturalizačního plánu přijde o práci několik stovek zaměstnanců, další pracovníky čeká přesun mezi jednotlivými společnostmi. „Od počátku letošního roku, až do roku 2005 propustí regionální distributoři 400 až 600 osob,“ říká Pleva. Propouštění postihne nejcitelněji především pracovníky, kteří se až doposud starali o rozvoj a údržbu rozvodných sítí.
Restrukturalizace však na druhé straně vytvoří i nová pracovní místa. „Počítáme s tím, že se personálně posílí dvě oblasti,“ tvrdí Pleva, „především sektor služeb a péče o zákazníky.“ Další oblastí, kde plán počítá s přijímáním nových zaměstnanců, jsou čety techniků, které budou vyhledávat načerno připojené odběratele. Z této drobné kriminality totiž rozvodným firmám vznikají několikamilionové ztráty. Odhady hovoří o tom, že černé odběry představují ročně půl až jedno procento z celkového objemu spotřebované elektřiny. Kromě toho část nynějších zaměstnanců REAS přejde do obchodních organizací mimo ČEZ, od kterých elektrárenská společnost hodlá i nadále externě nakupovat některé služby. AT Kearney rovněž předpokládá, že část současných zaměstnanců ukončí dobrovolně pracovní poměr. A to v souvislosti ze změnou činnosti jednotlivých firem, respektive jejich orientací na poskytování konkrétní služby - padne-li například rozhodnutí, že o prodej elektřiny se postará centrála z Ostravy. Ne všichni odborníci z ostatních částí republiky budou ochotni se za zaměstnáním stěhovat právě do této oblasti. Karel Pleva to říká lakonicky: „Na mnoho zaměstnanců pak čeká rozhodnutí: Hodlají svoji budoucnost spojit s ČEZ, nebo ne?“

  • Našli jste v článku chybu?