Menu Zavřít

Nevšední zážitek při plavbě do odlehlých království ledu. Cestující z řad široké veřejnosti se mohou podílet na výzkumu

23. 2. 2022
Autor: Viking Cruises
  • Spojení výletu do netradičních ledových destinací s možností podílet se na expediční průzkumné misi - právě na to láká nový projekt švýcarské plavební společnosti Viking Cruises

  • Široké veřejnosti nabízí plavby na dvou luxusních lodích Viking Octanis a Viking Polaris, při kterých bude probíhat výzkum okolí pod vedením zkušených vědců

  • Na palubu obou plavidel se vejde až 378 hostů. Za nevšední výletní zážitek do oblastí Arktidy Antarktidy a Velkých jezer si ale připlatí. Ceny kajut se pohybují v rozmezí od šesti do sto třiceti šesti tisíc dolarů

Je libo výlet na lodi plné moderního vybavení do Antarktidy, Arktidy nebo Velkých jezer v USA a Kanadě? Dvě nová plavidla, která jsou součástí expediční flotily společnosti Viking Cruises, takový zážitek slibují. Na jejich palubě lidé kromě velkého počtu kajut najdou například i laboratoř, ponorky a spoustu dalšího vybavení, jež slouží k průzkumu zmíněných končin.

Viking Octantis a Viking Polaris, jak zní názvy obou lodí, se budou pohybovat ve velmi odlehlých a do jisté míry stále neprobádaných oblastech, a proto je výrobci museli navrhnout tak, aby na plavbu v ledovém království nebyly ani příliš malé, ani příliš velké. Každá loď nabízí 189 kajut a pojme až 378 hostů. Těm se v průběhu cesty naskytne příležitost přiučit se něco o okolním prostředí přímo od samotných vědců, kteří budou na lodích rovněž přítomni.

Kajuty vybavené jakýmisi solárii, jež se dají přeměnit na vyhlídkové plošiny pod širým nebem, mají rozlohu od zhruba 23 do 114 metrů čtverečních. Obě expediční lodě jsou podle předsedy představenstva Viking Cruises Torsteina Hagana postaveny a vybaveny tak, aby lidem umožnily „prozkoumat nejčistší místa na světě tím nejzodpovědnějším způsobem“.

Loď plná luxusních rezidencí k pronájmu i koupi. Projekt Storylines chce ze života na moři udělat dostupnější záležitost
Přečtěte si také:

Loď plná luxusních rezidencí k pronájmu i koupi. Projekt Storylines chce ze života na moři udělat dostupnější záležitost

Plavidla tedy nejsou určena pouze k výletům do unikátních lokací, ale slouží především jako výzkumné jednotky, přičemž kdokoliv z široké veřejnosti, kdo má o poznatky vědců zájem, se může stát součástí posádky. Sami výzkumníci pak mají k dispozici laboratoř o rozloze 430 metrů čtverečních, v níž nebude chybět moderní vybavení ani prostor pro zpracování vzorků - i do těchto místností mohou hosté nakouknout a zjistit, co vše vlastně taková laboratorní práce obnáší.

Vedle vědců z Cambridgeské univerzity a Cornellovy ornitologické laboratoře se k misi se přidají rovněž týmy fotografů a pilotů ponorek. Zjištěné informace a pořízené fotky během plavby budou prezentovány v panoramatické posluchárně. Ta svým tvarem nápadně připomíná sál univerzity v Oslu, kde se uděluje Nobelova cena míru.

Podle Dr. Damona Stanwell-Smithe, vedoucího oddělení vědy a udržitelnosti společnosti Viking Cruises, se zájemci z řad laiků mohou účastnit experimentů, jako je například vypouštění meteorologických balónů ve spolupráci s Národním úřadem pro oceán a atmosféru, či plavba ve dvou šestimístných ponorkách s otočnými sedadly a perfektním výhledem do všech směrů.

Čím víc teras, tím větší luxus. Emirátská společnost přišla s konceptem přepychové superjachty za devět miliard
Přečtěte si také:

Čím víc teras, tím větší luxus. Emirátská společnost přišla s konceptem přepychové superjachty za devět miliard

Expediční vybavení včetně arktických kajaků, 12místných konvertibilních pevných nafukovacích člunů a flotily vojenských profesionálních zodiaků bude mít své místo v hangáru, respektive takzvaném palubním přístavišti. To se nachází hned pod laboratoří a umožní hostům vyrážet na terénní práce u břehů Antarktidy, Arktidy nebo Velkých jezer.

Expedice budou podle dosud zveřejněných informací na webových stránkách Viking Cruises trvat v závislosti na cíli plavby od osmi do sedmačtyřiceti dní. U 13denní plavby na Arktidu z norského přístavu Tromsø začínají ceny za kajutu na šesti tisících dolarů (zhruba 129 tisíc korun), pokud však někdo touží po větším luxusu, musí si připravit až 136 tisíc (2,9 milionu).

MM25_AI

Viking Octantis, už na svou první cestu vyrazil v lednu tohoto roku. Šlo o šestidenní průzkum Antarktidy, loď plula z argentinské Ushuaie. Druhé plavidlo Viking Polaris ještě není v provozu, momentálně se nachází v závěrečné fázi stavby a podle plánů by se na moře mělo podívat v srpnu.

  • Našli jste v článku chybu?