PALUBNÍ DENÍK Předseda představenstva společnosti Pražská plynárenská Miroslav Nosál má pověst tvrdého manažera se zvláštní schopností, jak překvapit své spolupracovníky. A v posledně zmíněné činnosti je skutečně dobrý. Před několika týdny vyšlo najevo, že si tajně nahrával zasedání představenstva firmy Pražská plynárenská. I tak skvělý manažer, jako je Nosál, ale občas udělá chybu. Tajné nahrávky se souhrou mnoha náhod dostaly k členům představenstva, které do této funkce nominoval německý akcionář firmy, společnost E. ON. Němcům samozřejmě vadí, že je někdo na jednání potajmu nahrával, a proti této praxi velmi ostře protestovali. Čeho se však bojí ještě mnohem víc, je fakt, že se část nahrávek dostane na veřejnost a s nimi i některé citlivé údaje, které se v představenstvu Pražské plynárenské projednávaly.
METROPOLITNÍ KLIČKOVANÁ Jako odpověď pro Českou národní banku (ČNB), která minulý týden odňala licenci Metropolitnímu spořitelnímu družstvu (MSD), čímž jej poslala do likvidace, zvolilo jeho představenstvo nečekanou reakci. Požádalo totiž soud o prohlášení konkurzu. A také o rychlé jmenování předběžného insolvenčního správce a věřitelského výboru, což má soudce dle dikce zákona učinit neprodleně. Motivace k tomuto kroku je jednoznačná – po prohlášení úpadku se MSD dostane mimo vliv ČNB, která měla určit likvidátora.
Situace v Metropolitním spořitelním družstvu je značně vyostřená, svádí se tuhý souboj o pár miliard. Podle nepotvrzených informací Palubního deníku je skutečným vlastníkem družstva přes několik zatemňujících vrstev miliardář Libor Sadílek, který ovládá polovinu skupiny Eltodo a zároveň je blízkým spolupracovníkem Pavla Tykače. A toho by chtěl mít málokdo za soupeře. Některé družstevní peníze prý měly končit v neprůhledných solárních elektrárnách.
MSD již od dubna nesmí na příkaz ČNB přijímat nové vklady, nové členy a poskytovat úvěry. Situací se zabývá i pražské vrchní státní zastupitelství, jež na účtech družstva zablokovalo zhruba 2,3 miliardy korun, protože ho podezírá ze spáchání zpronevěry, praní špinavých peněz a úvěrového podvodu. „Poskytnuté ? nanční prostředky byly přes řetězce dalších obchodních společností konvertovány na měnu euro a vyváděny do zahraničí,“ vysvětlila tehdy pro Aktuálně.cz žalobkyně Daniela Smetanová.