Menu Zavřít

Newslettery na steroidech

12. 10. 2020
Autor: Euro.cz

Člověk se podívá i na hodinové video, když zjistí, že je o něm, říká Filip Koubek ze startupu Motionlab

Princip je to jednoduchý, ale o to kouzelnější – oslovit diváka videem, které vypadá, jako by bylo natočené pro něj. A především vytvořit nástroj, který taková videa bude snadno a ve velkém počtu generovat. Český startup Motionlab přesně takový nápad měl a za pouhé dva roky své existence za něj posbíral řadu ocenění. Díky jednomu z nich absolvoval i tříměsíční program v newyorském akcelerátoru Venture Out a vstoupil tak jako jeden z mála českých startupů na tamní trh. Trojici mladých mužů, kteří díky svým předchozím aktivitám utvořili vhodný mix dovedností a zkušeností, ale Spojené státy příliš neuhranuly.

„Všichni tam hned chtějí vidět hotový produkt a přesně vědět, co jim to přinese.

Protože jestli tam mají něčeho nedostatek, tak je to čas,“ říká v rozhovoru pro týdeník Euro jeden ze tří zakladatelů firmy Filip Koubek.

I když zaoceánské aktivity mladí podnikatelé zcela nezatracují, soustředit se chtějí hlavně na Evropu. V plánu toho ale mají víc, jelikož se zaměřili na trh, který dle mnoha odhadů čeká v dalších letech výrazný růst. Marketéři všech zemí věří, že takzvaná personalizovaná videa a na míru přizpůsobený marketing mají potenciál vzbudit u zákazníků znovu zájem o produkt.

A to mnohem efektivněji, než kdy dokázala jakákoli jiná forma komerčního sdělení.

* Můžete laikovi vysvětlit, co to vlastně personalizovaná videa jsou?

Jsou to videa přizpůsobená každému divákovi, tedy každý divák tam má informace, které jsou pro něj relevantní. Přizpůsobují se texty, obrázky i slova, to vše ideálně tak, aby ten člověk měl pocit, že si někdo sedl s kamerou a natočil video, které předá nějakou informaci jen a pouze pro něj. A to za zlomek nákladů, protože kdybychom chtěli takhle točit sto tisíc videí, trvalo by to asi desítky let a bylo by to mnohonásobně dražší.

* Kdy vás napadlo taková videa vytvářet? Zjišťovali jste si předem potenciální poptávku?

Můj background s kolegou Radkem (Pšurným, jedním ze tří spoluzakladatelů – pozn. aut.) je ve videoprodukci. Máme druhou firmu, ve které jsme tu potřebu zákazníků cítili a už jsme měli na přizpůsobování videí datům nějaké poptávky.

Už tehdy zákazníci chtěli v podstatě něco jako personalizovaná videa. Tehdy jsme zjistili, že žádná technologie, která by na to šla použít, neexistuje. A tak jsme si řekli, že to zkusíme udělat sami.

Ač to byl původně jen interní nástroj, který měl řešit naši potřebu, postupem času jsme zjistili, že je po tom poptávka.

A že je to něco, co by nás opravdu zajímalo a bavilo by nás na tom pracovat dál. S kolegou Honzou Sekerkou, který je i díky práci pro Microsoft velmi technologicky zdatný a ví, jak tyhle věci fungují i byznysově, jsme to dali dohromady a z této naší interní potřeby tak vznikla samostatná firma.

* Jste firmou tří mužů – vás jako Filipa Koubka, zmíněného Radka Pšurného, s nímž jste se poznal na gymnáziu, a právě Jana Sekerky, spolužáka z vysoké školy, jenž vám dodal potřebné technické znalosti. Máte ve firmě nějak rozdělené role?

Stále se považujeme za startup a naše role se tím pádem stále vyvíjejí. Aktuální nastavení máme takové, že Radek se zaměřuje na produkt, na tu uživatelskou část a má na starost celý program zaškolování našich partnerů a zákazníků, aby s naší platformou dokázali správně fungovat. Honza má skvělé technické i byznysové znalosti a udělali jsme z něj proto CEO. Moje role je aktuálně nejvíc marketingová, ale řeším i provozní řízení a buduji byznysové vztahy.

* Loni se vám jako jednomu z mála takto mladých evropských startupů podařilo vstoupit na americký trh, a to za podpory Czech Investu skrze newyorský akcelerátor Venture Out. Jak cenná zkušenost to pro vás je?

Hodně jsme si otestovali, jak funguje americký trh. V Evropě například není problém si s klienty sednout a pobavit se, jak projekt řešit, zatímco v USA chtějí všichni hned vidět hotový produkt a přesně vědět, co jim to přinese. Protože jestli tam mají něčeho nedostatek, tak je to čas. Všechny schůzky, hovory, které v Evropě standardně trvají hodinu, jsou tam naplánované na pět deset možná patnáct minut. V rámci tříměsíčního akceleračního programu jsme tam udělali nějaké pilotní projekty, a ačkoli ta zkušenost byla super, aktuálně se zaměřujeme na jiné trhy. Zajímavá je pro nás Velká Británie, Francie, trošku Blízký východ, máme hodně signálů z Dubaje a obecně Emirátů.

V Evropě máme také velkou konkurenční výhodu v tom, že naše platforma velmi dobře pracuje s různými jazyky. A protože se v Evropě používá víc než 220 různých jazyků, se naše výhoda jasně ukazuje. Se svou technologií dokážeme jeden spot velmi rychle lokalizovat pro další země, čímž zákazníkům šetříme náklady a my zase takhle velmi rychle dokážeme rozšiřovat svou působnost. Česko a Slovensko nám pak slouží jako jakási laboratoř, v níž se snažíme na každé různé odvětví udělat nějaké projekty tak, abychom mohli jinde ukázat, co vše se s naší platformou dá dělat.

* Jste poměrně mladý startup. Vnímáte už jen za ty dva roky růst poptávky po personalizovaných videích?

Určitě, před dvěma roky to byla technologická novinka, kterou chtěly firmy vyzkoušet jen proto, že to bylo něco nového. Dnes už vidí přínosy. Je prokázané, že personalizovaná videa fungují, a začíná se to zařazovat do klasického marketingového mixu společností. Aktuální situace, kdy se na jaře zavřely pobočky řady firem, nám navíc nahrává, protože velkou výhodou personalizovaných videí je osobní element, který normálně funguje jen u osobních setkání.

* Jarní celkové uzavření ekonomiky, takzvaný lockdown, se vás tedy dotkl spíše pozitivně?

To je dvojsečné. Pomohlo nám to v tom, že firmy řeší, jak efektivně komunikovat se zákazníky, na tuhle notu máme poptávku. Současně se nám ale na jaře řada projektů pozastavila, firmy nevěděly, jak to bude dál, neuměly s tou novou situací pracovat. Teď se to zase dostalo zpátky, tak doufejme, že druhá vlna bude lepší, že jsme na to nachystaní a firmy v tom umějí víc chodit.

* Cítíte v tom i nějakou příležitost?

Asi je to nějaká celková změna chování trhu, ale je pravda, že když jsme dřív řešili velkého klienta, typicky korporát, museli jsme fyzicky na schůzky, kde bylo třeba deset lidí. Teď se ale i ti velcí klienti naučili na videokonference, což je daleko efektivnější.

Obecně vidím, že se to zefektivňuje, dokážeme se takhle bavit se zahraničím z Česka, zároveň je tam potřeba měnit i tu komunikaci, protože se teď obchodníci s lidmi moc nepotkávají. Tam jsou nové příležitosti.

* Jak přesně vámi vyvíjená platforma funguje? Chápu správně, že klienti v rámci ní mají i určité analytické nástroje, mohou sledovat výkonnost kampaně a podobně?

Nejsme reklamní agentura, jsme technologie. Dáváme jiným kreativcům nástroj, díky kterému si dokážou to video personalizovat sami. Z 99 procent to tedy funguje stejně jako běžná videoprodukce, jen se tam musejí pohlídat body, kde se bude například vkládat text. Videotvůrce však neučíme nic nového, jsou to věci, které už umějí. My jim jen dáváme nástroj, díky kterému si z natočených záběrů připraví něco, čemu říkáme dynamická šablona. Ta se následně nahrává do naší platformy, která je spojuje s uživatelskými daty typu jméno, místo bydliště a podobně, a výsledkem jsou právě personalizovaná videa.

Samozřejmě k tomu poskytujeme všechny služby, jako jsou hosting, streaming, dokážeme říct, kolik lidí se na video dokoukalo, kolik lidí kliklo na vložené tlačítko.

Jsme technologická firma a v ničem kreativce neomezujeme. Nemáme sadu šablon, protože dvě banky nebudou chtít mít stejné video. Natočí si ho sami a s naší pomocí ho pak uzpůsobí konkrétnímu divákovi. Dlouhodobě zaškolujeme videoprodukce a agentury tak, aby byly schopny s tím pracovat. Je to velmi jednoduché, což je také jedna z našich výhod. Pro kreativce i datové manažery je zkrátka snadné s tím pracovat.

* Vaše platforma pracuje v cloudu. Proč a jak technicky náročné ji bylo vůbec vyvinout?

Má to více výhod. Jednoznačně tu, že nemáme žádnou limitaci, co se týče škálování objemu videí. Jsme schopni udělat jich tisíc, ale i milion. Není to pro nás zásadní rozdíl. Samozřejmě je tam pak větší konzumace výpočetního výkonu, ale rozhodli jsme se pro cloud právě kvůli tomuto.

Nemít někde nějakou fyzickou serverovnu. To je něco, co řešíme od začátku. Byla tam samozřejmě spousta technických problémů, které jsme museli vyřešit, ale to je startup…

* Nejvíc o vás bylo slyšet v souvislosti s loňským Marketing Festivalem, který vaše personalizovaná videa využil jako pozvánky. Každý tak dostal „tu svou“, která mimo jiné odrážela i počet „visaček“ dle skutečně navštívených ročníků. Jaké byly reakce?

Tahle kampaň byla první, kterou jsme realizovali, do té doby jsme měli jen nějaká dema. Pracovalo se tam s tím, kolikrát daný člověk Marketing Festival už navštívil či jakou má oborovou preferenci. Jsme rádi, že do toho Jindra Fáborský (zakladatel Marketing Festivalu – pozn. aut.) s námi šel a dal nám důvěru. Kampaň byla nesmírně úspěšná, v bublině marketérů byla hodně sdílená a pár dní toho byl plný internet. Všichni řešili, jak jsme to udělali, mělo to i nějaké obchodní výsledky. Že se i díky tomu podařilo daný ročník festivalu velmi brzy vyprodat, bylo také super.

* Kolik materiálu muselo na takovou kampaň vzniknout?

Základem je ten záběr, kde jsou na stole všechny visačky. To si zajistila samotná videoprodukce. Na naší platformě si následně kreativec sám navolil všechny možné kombinace a následně se poměrně automatizovaně na základě potřebných dat celá ta kreativa vytváří. Konkrétně v této kampani to bylo kolem čtyř tisíc videí, byly personalizované opravdu konkrétně pro toho daného člověka.

* Personalizace se neobejde bez osobních dat. Jak řešíte evropské nařízení na jejich ochranu GDPR?

Ta data pocházejí logicky od samotného zákazníka a my je nemůžeme nijak obohacovat. Z pohledu GDPR vystupujeme jako zpracovatelé dat.

* V oboru nejste jediní, namátkou mohu jmenovat Vidyard či Data Creative. Čím se proti konkurenci odlišujete?

Naše největší výhoda je jednoduchost a hloubka personalizace. Když to vezmu obecně, máme dva typy konkurence. První jsou digitální nebo reklamní agentury, které si vyvinuly nějaký svůj interní nástroj.

Ty ovšem často zjistí, že je to trošku složitější, než si myslely, a spíše potom hledají řešení, které to udělá za ně. Proto je úplně jako konkurenci nebereme, protože víme už několik let, že to není legrace. Bereme je spíše jako potenciální zákazníky, protože pak chodí za námi, abychom jim to řešení poskytli. Druhý typ jsou plaformy, které jsou principiálně podobné té naší, ale jak jsem říkal, naše výhoda je jednoduchost.

Videotvůrce u nás pracuje s nástroji, se kterými je zvyklý pracovat, jen je tam nějaké rozšíření. S naším nástrojem dokáže pracovat datový manažer stejně jednoduše jako kreativec, kterého navíc nijak neomezujeme. Kreativní možnosti na naší platformě jsou násobně větší než u konkurence. Zkoušeli jsme to.

* Když člověk hledá definici personalizovaných videí, hodně často skončí u přirovnání k e-mailovým newsletterům s vloženým jmenným oslovením. Máte změřené, o kolik jsou videa úspěšnější?

Newsletter není konkurence. Spíše to berte tak, že personalizovaná videa jsou newslettery na steroidech. Nejčastější distribuce jsou přímé kanály, jako jsou mailing, SMS či aplikace jako Viber či Whatsapp. Nebo internetové bankovnictví či zákaznické portály, to jsou místa, kde vám může být personalizované video přehráno. I když zůstává nejčastějším kanálem mailing, dokážeme obecně zlepšit marketingový výkon kampaně, máme ověřené mnohonásobné zvýšení proklikovosti. Když tam vidíte náhled videa s vaším jménem na nějakém prvku, tak vás to zkrátka zajímá.

Máme také několik příkladů, kdy to mělo významný obchodní výsledek.

Dokážeme do videí dávat i tlačítka, řešili jsme například použití pro doručovacího zprostředkovatele, kdy na konci videa byl kontakt na obchodníka. Jednoduché tlačítko „Chci, aby se mi obchodník ozval“ zajistilo, že danému obchodníkovi vyskočila notifikace, že má tomuto člověku zavolat. Dokážeme tedy pracovat s daty i zpětně, stále ale platí, že jen s těmi, která nám klienti poskytnou.

Velkým benefitem také je, že personalizovaná videa mají velký poměr „dodívanosti“.

Když člověk zjistí, že je to video o něm, v průměru 90 procent lidí se na něj dodívá, i když má hodinu a půl.

* Funguje tam ješitnost?

Ano, to funguje velmi dobře. Je to něco, co dokáže zvyšovat prodeje nebo jiné metriky, které si nastaví klient.

* Jak své aktivity financujete? Máte za sebou nějaké silné investory?

Upřímně, nejsme typický startup.

Vzhledem k tomu, že už máme historii z předchozích projektů, jsme si řekli, že minimálně ze začátku se budeme financovat sami z těchto aktivit. Dnes už jsme se dostali do stavu, kdy Motionlab generuje tržby, které vracíme do obchodu, vývoje, marketingu. Zatím jsme tedy samostatní a nutně investora nepotřebujeme, nicméně se tomu ani nebráníme. Když to bude dávat smysl v další fázi, je to určitě něco, nad čím se dá přemýšlet.

* Jak si váš byznys stojí teď?

Aktuálně máme několik desítek zákazníků, nejčastěji korporátních. Za poslední rok a půl jsme pro ně spustili vyšší desítky kampaní a letos jsme dosáhli zajímavého milníku milionu vygenerovaných videí. Jedním z největších klientů je Microsoft, který dlouhodobě vyhledává inovativní řešení, a my jen ukazujeme, jak lze s daty, která firma už dávno má, dále pracovat tak, aby jim jen neležela ladem v databázích.

Vedle něj jsme realizovali projekty také například pro KBC, Home Credit, Alzu, Mall a několik bank a pojišťoven, třeba Komerční banku, Uniqu či NN pojišťovnu.

* Už jste zmiňoval, že se chcete soustředit spíše na Evropu, kde pro svou platformu vidíte největší uplatnění. Je tohle váš plán na budoucí růst?

Aktuálně skutečně řešíme spíše Evropu, u níž zjišťujeme, že pro nás může být zajímavější než USA. Je to trh, který nám z více důvodů dává smysl. Nejvíc Velká Británie, Francie… Dobře nám funguje to, že něco spustíme v jedné zemi a další pobočky v dalších zemích to chtějí taky. Pak je pro nás velmi jednoduché to lokalizovat. Je tu již zmíněný Blízký východ, odkud máme poptávku. V delším horizontu, až trochu pomine pandemie covidu-19, se chceme znovu víc zaměřit na Ameriku, kde sídlí spousta korporací a reklamních agentur.

* Razíte vlastní cestu, nebo vyhledáváte akcelerátory?

Razíme spíše vlastní cestu. Zmíněný newyorský Venture Out je jediný akcelerátor, kde jsme za poslední dobu byli, spíše abychom vyzkoušeli, jak ten trh funguje. Nicméně díky tomu, že nabízíme online cloudové řešení, můžeme vše obsluhovat odkudkoli na světě. Nyní tak spíše děláme aktivity edukační a akviziční, které nám přinášejí klienty tím způsobem, kdy vidí nějaké řešení, které jsme nasadili u klienta z jejich oboru, a ozvou se, že je to zajímá.

* Pokukujete už po nějaké konkurenci? Případně nemáte v plánu vy či vaši kolegové exit?

Ne, zatím se soustředíme na firmu, na vývoj a aktivity směřující k tomu, abychom technologii dostali k co nejvíce zákazníkům.

Vidím ještě spoustu potenciálu, kam se to dá posouvat. Ať už jde o samotná odvětví trhu, nebo navazující produkty, které bychom na základě téhle technologie chtěli spustit. Několik jich už mám v šuplíku, ale zatím máme co dělat sami se sebou, plně nás to naplňuje a je to naše priorita.

* Na sociální síti LinkedIn máte v profilu pozitivní výkřik „We are hiring!“ Znamená to, že rostete, i co se počtu zaměstnanců týče?

Náš tým se snažíme držet efektivní, v užším týmu je aktuálně asi patnáct lidí. Nyní tedy máme zdravý dobrý tým, a ačkoli platí, že s rostoucím počtem lidí se komplikuje i řízení, růst určitě budeme. Stále hledáme šikovné vývojáře, kteří by nám chtěli pomoct budovat startup s globálními ambicemi.

Video šité na míru Personalizovaná videa jsou rychle se rozvíjející technologií, která pomáhá zejména velkým firmám vytvářet individuální videa pro zákazníky. Příkladem může být velký e-shop, jenž na základě dat, která už od zákazníka má z předešlých nákupů, osloví daného klienta spotem, v němž nejen využije pro oslovení jeho jméno, ale vysloví ho například manažer jemu nejbližší prodejny. Současně pak spot chytrým klíčováním například na displej tabletu nabídne takový produkt, který z historie nákupů nejspíše daný klient opravdu hledá. Výsledkem je působivý obsah, který zaujme zákazníky a prokazatelně zvyšuje tržby i zákaznickou spokojenost. Data společnosti Forrester například ukázala, že po zavedení personalizované videokampaně u jedné francouzské telekomunikační společnosti se snížila vytíženost kontaktního centra o plných 17 procent. Vedle toho mají personalizovaná videa širokou škálu využití, od finančních služeb přes zdravotnictví až po maloobchod. Filip Koubek (28) ?? Je absolventem oboru řízení a ekonomika podniku na VUT v Brně. ?? Podnikat začal už při studiích, před sedmi lety založil spolu s Radkem Pšurným motion design studio Motionhouse. ?? V roce 2018 přizval do týmu Jana Sekerku a založil startup Motionlab specializující se na tvorbu personalizovaných videí. ?? Jen rok poté se Motionlab v prestižní globální soutěži SWC stal nejlepším startupem v regionu V4 a probojoval se do finále v Silicon Valley mezi top 40 startupů z 30 tisíc přihlášených.

WT100

O autorovi| Michal hron, hron@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?