Menu Zavřít

Newyorský paradox. Ubytovny jsou obsazené, luxusní apartmány prázdné

15. 2. 2020
Autor: Shutterstock.com

Ubytovny pro chudé jsou v New Yorku zcela obsazené. Útočiště v nich a také na ulici nachází více než 80 tisíc lidí. Přitom téměř polovina luxusních apartmánů, která byla v posledních pěti letech nabídnuta k prodeji na Manhattanu, stále zeje prázdnotou, píše list The New York Times.

Jak je to možné? Vysvětlení je nasnadě, obří byty nebyly postaveny pro obyčejné Newyorčany, ale pro nejbohatší z bohatých.
Dnes hlavně pro cizince, kterým přebývají nějaké ty desítky milionů dolarů. Developeři sázejí na zahraniční plutokraty - ruské oligarchy, čínské moguly, členy saúdské královské rodiny, zmiňuje The Atlantic.


Pryč z New Yorku a Kalifornie. Američané kvůli vysokým daním a regulacím opouštějí „modré“ státy

Pryč z Kalifornie. Stále více lidí v USA opouští tzv. modré státy. Ilustrační fotografie.

Jenže čínská ekonomika zpomaluje a cena ropy padá, což omezuje choutky ruských a blízkovýchodních boháčů. I přesto se developeři v kosmopolitním městě zdráhají dramaticky snížit ceny luxusních apartmánů.

Na jedné straně tu tak jsou v současnosti prázdné byty, na straně druhé tisíce lidí, kteří zoufale hledají místo k životu. New York dnes očividně nepotřebuje byty se třemi a více ložnicemi, ale jednoduché příbytky s jedním či dvěma pokoji pro malé rodiny či pro svobodné.

Bezradná radnice

Demokrat Bill de Blasio, starosta New Yorku, učinil z dostupného bydlení hlavní téma, s kterým uspěl ve volbách. Jenže nyní se mu příliš nedaří s problémem pohnout. Svazující regulace, omezené federální subvence, zdržení ve výstavbě - to jsou jen některé překážky, s kterými se jeho aparát potýká. V uplynulém desetiletí se ceny nemovitostí v New Yorku proměnily „pouze z obscénních na vyloženě hrůzyplné“, píše Times. V období let 2010-2019 se například ve Williamsburgu, okrajové části Brooklynu, zdvojnásobily. A to ještě mohou být ti, kteří zde byty kupovali, rádi. Nedaleko v Cobble Hill se běžná cena za posledních devět let zvýšila třikrát na 2,5 milionu dolarů.

Pro příslušníky střední třídy, zvláště imigranty, kteří vdechli New Yorku jeho dynamismus, je dnes prakticky nemyslitelné pomýšlet na život na Manhattanu nebo v Brooklynu, který se stává rychle čtvrtí bohatých. Podle agentury Bloomberg se každý den z města odstěhuje 277 lidí (loni 132). Je to nejvíce v celých USA.

bitcoin školení listopad 24

Článek vyšel v magazínu Profit.

  • Našli jste v článku chybu?