Menu Zavřít

Než přijdou žaloby

13. 2. 2004
Autor: Euro.cz

Stát se snaží co nejrychleji naplnit Garanční fond obchodníků s cennými papíry

Jánošíkovské řešení ve stylu „bohatým brát, chudým dávat“ zvolilo ministerstvo financí ve snaze naplnit zadlužený Garanční fond obchodníků s cennými papíry. Ten sice v polovině února začal vyplácet další klienty před třemi roky zkrachovalého obchodníka Private Investors, největší rána ho ale čeká. Musí sehnat dvě miliardy na výplatu klientů KTP Quantum. V současné době fond získává od obchodníků mezi pěti až deseti miliony korun ročně, pokud by tedy žádný obchodník nezkrachoval, došlo by na posledního klienta KTP Quantum v optimistickém případě zhruba za dvě stě let. Ministerstvo financí proto do návrhu zákona o podnikaní na kapitálovém trhu vložilo ustanovení, kterým rozšířilo přispívání do fondu na další subjekty. Zatímco doposud se příspěvek ve výši 0,02 procenta z objemu zákaznického majetku do garančního fondu odváděl jen u osob, které měly nárok na výplatu v případě krachu obchodníka, nově mají tuto částku odvádět všichni účastníci trhu - i profesionální investoři, jako pojišťovny, penzijní a podílové fondy, subjekty, které na žádné odškodnění v případě krachu obchodníka nárok nemají. „K úpravě nás vedl neutěšený stav finančních prostředků garančního fondu, který v podstatě sotva postačoval na provoz instituce,“ vysvětluje novou úpravu Jiří Běhounek z ministerstva financí.

Pojištěno dvakrát.

Druhou spornou úpravou, která se nelíbí Asociaci pro kapitálový trh, Unii investičních společností ani České bankovní asociaci, je snaha zahrnout do majetku, ze kterého se vypočítává příspěvek do garančního fondu, i peníze, které jsou pojištěné podle zákona o bankách. V praxi tak třeba dostanou svůj desátek bankovní i obchodnický garanční fond za vklady složené v bance ve prospěch obchodníka na nákup akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů. „Daná problematika byla diskutována se zástupci ČNB, kteří uznali naše argumenty, zejména skutečnost, že zákon nemůže řešit technický problém rozlišení majetku zákazníků obchodníka s cennými papíry a vkladů klientů banky,“ reagovalo Sobotkovo ministerstvo na pozměňovací návrh poslanců ODS, kteří se pokusili prosadit pozměňovací návrhy České bankovní asociace. „Argumentaci ministerstva financí nerozumíme, pokud se nedá rozlišit, na co jsou peníze ležící na běžném účtu v bance určené, je to argument pro jejich pojištění jen ve fondu pojištění vkladů, ne naopak,“ řekl týdeníku EURO předseda představenstva Asociace pro kapitálový trh Martin Fuchs.

bitcoin školení listopad 24

Místo dvou set let jen padesát.

Návrh ministerstva financí, který v uplynulém týdnu schválil rozpočtový výbor sněmovny, čeká v nejbližších dnech druhé čtení v plénu. „Neočekávám žádnou debatu. Myslím, že zákon v navržené podobě bez připomínek projde,“ předpověděl poslanec Vladimír Doležal (ODS), který spolu se svými stranickými kolegy hlasoval v rozpočtovém výboru proti vládnímu návrhu. Ani zvolená nestandardní řešení, nemající ve světě obdobu, ale garanční fond nenaplní. „Příjmy se zvýší na třicet až čtyřicet milionů korun ročně,“ odhaduje předseda správní rady garančního fondu Petr Koblic. Z vlastních prostředků fondu se tak nebudou klienti KTP Quantum odškodňovat dvě stě let, ale „jen“ padesát. Výnosy pro fond budou ale v čase klesat. Nový zákon o podnikání na kapitálovém trhu urychlí odchod obchodníků s cennými papíry do zahraničí. „Lze očekávat, že se obchodníci pokusí omezit zákaznický majetek na svých účtech, k čemuž využijí servis zahraničních obchodních partnerů, především mateřských společností. Nastane i podstatný odliv portfoliových investic do zemí, kde jsou náklady na správu cenných papírů nižší,“ argumentuje za Asociace pro kapitálový trh Fuchs. Zatímco české cenné papíry nelze vyvést a spravovat v zahraničí, správu všech ostatních zřejmě obchodníci přesunou do zahraničí. Že tento model funguje, dokazují již dnes například HSBC Bank a Dresdner Bank, které do garančního fondu nepřispívají a všechny cenné papíry drží na majetkových účtech v zahraničí.

Nakonec zaplatí stát.

Snaha státu přesunout odškodnění klientů zkrachovalých obchodníků na ty prosperující, je logická. Státní pokladna je prázdná a není kde brát. Právníci ale upozorňují, že po vstupu země do Evropské unie stejně bude muset klienty ze svého odškodnit stát. „Žalobu na výplatu z garančního fondu nelze prohrát,“ tvrdí jeden z právníků obeznámených s problematikou. „Myslím, že u fondu založeného ze zákona se stát své odpovědnosti opravdu nemůže zříci,“ potvrzuje poslanec Doležal. Krach KTP Quantum, podvodné investiční společnosti, která nikdy nevydělala ani korunu a po celých sedm let existence fungovala jako letadlo vyplácející výnosy z vkladů nově příchozích, tedy stejně nakonec zřejmě zaplatíme z daní. A až budou staré závazky vyrovnané, možná dojde i na systémové řešení problematiky. Jako nejpřirozenější se nabízí standardní pojištění u komerčních pojišťoven, jaké musí mít ze zákona například cestovní kanceláře. Optimismus ale není na místě. „Kapitálový trh zajímá velmi malé množství lidí, není to na rozdíl od bank či cestovních kanceláří politicky atraktivní téma,“ konstatuje poslanec Doležal.

  • Našli jste v článku chybu?