Nezaměstnanost v Česku letos v červnu stagnovala na 2,6 procenta. V předchozích čtyřech měsících letošního roku dosud vytrvale klesala. Uchazečů o práci ale oproti květnu mírně ubylo, a to asi o 5000 na 195 723. Nezaměstnaných díky tomu bylo nejméně od května roku 1997. Oznámil to Úřad práce ČR. Meziročně podíl nezaměstnaných klesl, loni v červnu činil 2,9 procenta. Počet volných míst meziměsíčně klesl zhruba o 4000 na 342 510, ale meziročně stoupl.
„Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. Zároveň preferují možnost, zaměstnávat na řadu pozic cizince,“ sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Trh práce podle ní ovlivňují i sezonní práce, které jsou nyní v plném proudu. Díky tomu a také díky velkému počtu volných míst v průmyslu se podle údajů úřadu na poklesu počtu lidí bez práce v červnu podílel hlavně úbytek nezaměstnaných mužů.
Červnovou stagnaci nezaměstnanosti očekávali analytici. Podle nich už totiž na pracovním trhu nejsou volní lidé. „Firmám chybí kvalifikovaní řemeslníci, poptávají dělnické profese, ale také odborníky v informačních technologiích,“ uvedla ředitelka Úřadu práce ČR. Nárůst nezaměstnanosti zaznamenal pracovní úřad v tomto roce pouze v lednu, kdy podíl lidí bez práce meziměsíčně stoupl na 3,3 procenta. V následujících měsících pak nezaměstnanost jen klesala. Do konce května se tak snížila oproti lednu o 0,7 procentního bodu.
Vývoj nezaměstnanosti v Česku:
Zdroj: tradingeconomics.com
Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci června stejně jako v květnu v Pardubickém kraji s 1,7 procenta. Na stejný podíl nezaměstnaných se díky mírnému poklesu dostal v červnu i Jihočeský kraj. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla nadále v Moravskoslezském kraji, kde stagnovala na 4,2 procenta.
Z okresů byla v červnu nejnižší nezaměstnanost v okresech Praha-východ, Rychnov nad Kněžnou a Jindřichův Hradec, kde shodně činila 1,1 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost mělo i přes mírný meziměsíční pokles nadále Karvinsko s 6,7 procenta.
Na Karvinsku je také největší konkurence na pracovním trhu. Na jedno volné místo tam v červnu připadalo v průměru 5,2 uchazeče. Celorepublikový průměr přitom činil pouze 0,6 uchazeče na jedno místo. V okresech Praha-východ, Tachov, Domažlice a Pardubice dokonce na jedno volné pracovní místo připadalo jenom 0,1 uchazeče.
Ve světě lovců hlav: headhunteři nahrazují personální oddělení
„Rekordů se trh práce opět dočkal. Tím nejviditelnějším je historicky první snížení počtu nezaměstnaných pod hranici 200 tisíc. O letošní červnový úbytek se ve velké míře zasloužil Úřad práce, který umístil víc než 9000 lidí. Není ale zřejmé, zda jim sehnal trvalá místa v podnicích, nebo je převážně najal na krátkodobé veřejné práce,“ řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Připomněl, že o 4000 klesl počet volných pracovních míst, což byl první úbytek od prosince 2016.
Zpomalování ekonomiky se zatím nepromítá do zvyšování nezaměstnanosti, uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Pondělní data z průmyslu ale podle něj naznačila, že zaměstnanost v tomto sektoru se snižuje. Je ale vidět, že jsou sektory, kde je trh práce stále velmi napjatý a ty jsou schopny absorbovat pracovníky z průmyslu, kteří práci ztrácejí. Ochlazování ekonomiky je vidět na počtu volných pracovních míst. Tomu v červnu nepomohl ani nástup sezonních prací, podotkl .
Analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička odhadl, že průměrná míra nezaměstnanosti v tomto roce dosáhne 3,1 procenta a i nadále by měla zůstat nejnižší v EU. Utaženému trhu práce se podle něj uleví až se začátkem prázdnin, kdy na něj vstoupí noví absolventi. Avšak ani ti nepřinesou výrazné uvolnění, nezaměstnanost zůstane i poté na velmi nízkých hodnotách, poznamenal. Analytik Deloitte Václav Franče za celý rok 2019 čeká průměrnou míru nezaměstnanosti 2,7 procenta.
Dále čtěte:
Netradiční benefity. Češi chtějí pětihodinovou pracovní dobu nebo podíl na zisku společnosti
Velký průzkum týdeníku Euro: Jak platí české podniky?
Komentář: Chcete víc? Stačí říct
Plat jako manažer? Ke starým zlatým časům mají řemeslníci stále daleko