Během celého loňského roku nezaměstnanost podle úřadu práce kopírovala klasickou vývojovou křivku zohledňující sezonní vlivy, zároveň ale v meziročním srovnání setrvale klesala. Pro pracovní trh byl charakteristický vysoký počet volných pracovních míst a nízký počet uchazečů o zaměstnání, uvedl úřad práce.
Také v prosinci situace na pracovním trhu odpovídala dlouhodobému stavu, ročnímu období a rovněž běžnému vývoji ke konci roku, kdy nezaměstnanost pravidelně roste. „S příchodem zimy postupně končí sezonní práce, zejména v zemědělství či ve stavebnictví, a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
Svoji roli ale pochopitelně sehrála i aktuální ekonomická situace. „Domácí ekonomika v závěru roku 2019 dále zpomalovala a některé podniky, především ty průmyslové, začaly snižovat zaměstnanecké stavy. V souhrnu však situace na pracovním trhu zůstává i nadále příznivá,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Nejlépe dopadla Praha, nejhůře naopak Moravskoslezský kraj
Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v prosinci v Praze, kde činila 1,9 procenta. Následovaly Pardubický kraj s 2,2 procenta a Jihočeský a Plzeňský kraj s 2,3 procenta. Naopak v Moravskoslezském kraji bylo bez práce 4,4 procenta lidí, což je nejvíce v Česku.
Ve světě lovců hlav: headhunteři nahrazují personální oddělení
Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v prosinci všech 77 okresů. Nejnižší nezaměstnanost vykázaly okresy Praha - východ (1,1 procenta) a Rychnov nad Kněžnou (1,3 procenta), nejvyšší byla v okresech Karviná (6,7 procenta) a Bruntál (5,6 procenta).
Další pokles již očekávat nelze
Volných pracovních míst evidoval úřad práce ke konci prosince 340 957, což je o 2287 více než v listopadu a o 16 547 více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,6 uchazeče. Nejvíce volných pozic nabízejí zaměstnavatelé v Praze a ve Středočeském kraji. „Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. V některých regionech a odvětvích je nedostatek nabídky pracovní síly už také z řad uchazečů o zaměstnání,“ uvedl úřad práce.
Podle Nováka se nicméně současný trend na trhu práce začíná pozvolna obracet: „Pracovní trh se v současnosti pohybuje na svých limitech. Nezaměstnanost vyjádřená podílem nezaměstnaných osob je rekordně nízká a možnost jejího dalšího poklesu je s ohledem na zpomalující ekonomiku v podstatě vyloučená. Navíc se ze strany firem začínají objevovat zřejmé signály slabší poptávky po nových zaměstnancích.“
„V úvodu letošního roku nezaměstnanost s ohledem na negativní sezónnost dále mírně vzroste těsně nad 3 procenty. Zatímco předchozí roky byly ve znamení setrvalého poklesu nezaměstnanosti, tak letošní rok bude především ve znamení stabilizace, když zcela nelze vyloučit kosmetický nárůst nezaměstnanosti,“ dodává analytik Akcenty.
Dále čtěte:
Netradiční benefity. Češi chtějí pětihodinovou pracovní dobu nebo podíl na zisku společnosti
Velký průzkum týdeníku Euro: Jak platí české podniky?
Komentář: Chcete víc? Stačí říct
Plat jako manažer? Ke starým zlatým časům mají řemeslníci stále daleko