Nezaměstnanost v České republice v červenci po pěti měsících poklesu stoupla na 3,1 procenta z červnových 2,9 procenta. Bez práce bylo zhruba 231 570 lidí, což je ale nejnižší červencová hodnota od roku 1997, kdy bylo bez práce o téměř 9200 lidé méně. Počet volných míst naopak vzrostl na téměř 310 tisíc. Jedinými regiony, kde je více nezaměstnaných než volných pracovních míst, jsou Moravskoslezský, Ústecký a Jihomoravský kraj.
Podle Úřadu práce ČR se na nárůstu nezaměstnanosti podepsaly sezonní faktory související zejména s příchodem části zaměstnanců ze školství na pracovní úřady a s nižším náborem nových zaměstnanců do firem kvůli celopodnikovým dovoleným. „V menší míře se do evidence uchazečů o zaměstnání začali hlásit i čerství absolventi škol, zatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.
Před rokem byla nezaměstnanost na 4,1 procenta a bez práce bylo tehdy přes 303 tisíc lidí. Počet volných míst v letošním červenci se meziročně zvýšil o 121 930 a meziměsíčně o téměř 8500.
Čtěte: V Německu hnije úroda. Nemá ji kdo sklízet
Nejnižší, dvouprocentní míra nezaměstnanosti je ve třech krajích, a to v Jihočeském, Plzeňském a Pardubickém. V hlavním městě činí 2,1 procenta a o desetinu bodu vyšší nezaměstnanost vykázal Královéhradecký kraj. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných zůstává v Moravskoslezském kraji, kde na konci července byl 4,8 procenta, a v Ústeckém kraji s 4,7 procenta.
Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo 71 okresů, v šesti naopak klesla. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl na konci července v okresech Rychnov nad Kněžnou, 1,1 procenta, a Jindřichův Hradec, 1,2 procenta. Nejhůře je na tom Karviná s mírou nezaměstnanosti 7,2 procenta.
Na jedno volné pracovní místo připadá stejně jako v červnu v průměru 0,7 uchazeče. Z toho nejvíce na Karvinsku (šest), Ústecku (4,3), Mostecku (3,7) a Jesenicku (3,2).
Nejvíce volných míst bylo v prvním prázdninovém měsíci v Praze, kde jich zaměstnavatelé nabízeli 62 284. Nejméně jich bylo v Karlovarském kraji, zhruba 8600. Největší zájem ze strany zaměstnavatelů byl podle Úřadu práce o stavební a montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních automobilů a tahačů, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky, svářeče nebo kuchaře. Nadále zůstala rovněž velká poptávka po technických profesích napříč všemi obory.
Analytici: Za růstem nezaměstnanost jsou tradiční sezonní faktory
„Za růstem nezaměstnanosti stojí nižší náborové tempo, které je pro červenec charakteristické, a příchod čerstvých absolventů na trh práce,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych. V dalších měsících míra nezaměstnanosti opět klesne a udrží se podle něj pod třemi procenty až do podzimních měsíců. Před rokem byla míra nezaměstnanosti na 4,1 procenta, připomněl.
Podíl nezaměstnaných ale mírně vzrostl i po sezónním očištění, a to poprvé v tomto roce, upozornila analytička Komerční banky Monika Junicke. Podíl nezaměstnaných tak zatím dosáhl minima v červnu, další pokles ale očekává v příštích měsících. Ekonomice se daří, a růst volných pracovních míst napovídá, že zaměstnavatelé stále intenzivněji hledají nové pracovníky, podotkla.
Analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda míní, že další pokles míry nezaměstnanosti bude obtížný a jen velmi pozvolný. Připomněl, že Česko je mezi světovými vyspělými ekonomikami a rozvinutými demokraciemi zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Předčí ji jen země typu Kataru, Kambodži, Nigeru, z evropských zemí pouze Bělorusko. Celkově se na světě dělí o osmnáctou příčku v žebříčku zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti, dělí se se Šalamounovými ostrovy a Kuvajtem, poznamenal.
Čtěte také: