Menu Zavřít

Nezanechávat stopy a při salse nezblbnout

17. 6. 2019
Autor: Euro.cz

Začněme v Litomyšli, kde se bývalí starostové každý měsíc scházejí s tím současným a přemýšlejí, co ve městě vylepšit. Desítky let usilovné práce jsou opravdu vidět, prosperující firmy v okolí vyplácejí slušné mzdy i dělnickým profesím. Výsledkem je spokojenost, ale - jak se dočtete v Euru - také velmi neobvyklá, byť zdvořilá žádost, zda by pan premiér mohl při svém výjezdu Litomyšl vynechat.

Podniky skupiny Agrofert na sebe upoutaly kvůli čerpání dotací mnohem více pozornosti, než jim bylo milé, ale v pěně dní by neměl zaniknout fakt, že jsou tady jiní borci, kteří se vyznají, a nejde o malá jména. Seznam těch nejzdatnějších najdete v našem článku.

Euro tuhle vládu nechválí na potkání, ale rádi referujeme o dobrých nápadech, například ten, jak přitáhnout mladé zpátky k technice, kvitujeme s povděkem. Ani v tomto případě se nejde podruhé vrátit do stejné řeky, ale cokoli, co nás přiblíží k funkčnímu systému duálního vzdělávání, se vjedné z nejprůmyslovějších zemí této planety počítá.

Obchod s pohledávkami nemá v Česku zrovna dobré jméno, ale přesto je i tento byznys - pokud je provozován při dodržování zákonů a profesionálně - nezbytnou „součástí ekosystému“. Rozhovor s Martinem Machoněm, šéfem a majitelem skupiny APS, která koupila v různých zemích desítky balíků špatných dluhů v hodnotě 8,8 miliardy eur, o tom, kde vidí vhodné investiční příležitosti, vás uvede do obrazu. Dodejme, že ambice jsou vskutku globální - od Srí Lanky až po Spojené státy.

Zanechávat za sebou stopy na sociálních sítích není zrovna prozíravé a může se to vymstít. Nejen naivním, byť bohabojným, nejen dětem všeho věku, ale také „zlejškům“, kteří se rozhodli jiným škodit. Ústavní soud připustil, že policie může „printscreen“ použít jako důkaz v civilním řízení, byť k němu přišla přes falešný profil nebo přes placeného informátora.

To jinde je kumšt se vůbec dostat na internet. Reportáž z „ostrova svobody“ je důkazem, že i předplacené stírací karty otevírající přístup na internet za dolar na hodinu mohou představovat příležitost pro malý a neformální překupnický byznys, když je systém dostatečně pokřiven. A on pokřiven dostatečně je. Kdo by chtěl krávu, kterou sice můžete chovat, ale její porážku stát podmiňuje úředním souhlasem a maso v podstatě konfiskuje absurdně nízkou výkupní cenou. Kdo by do toho šel? Naopak „jít“ do starších turistek z bohatých západních zemí, zamilovaných do salsy a ještě více do jejích tanečníků, je oblíbená zkratka, jak se z Kuby dostat. Láska skončí krátce po svatbě, sotva novomanžel dostane za oceánem správné papíry. Jasně že takhle se to řeší všude možně od Senegalu po Egypt, ale ta salsa… Ta je kubánská. *

bitcoin_skoleni

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?