CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ Víkend na lyžích v rakouských Alpách nebo jenom nedělní návštěva vídeňské galerie - dnes už docela běžná věc. Přestože jde o naše unijní partnery, je i v těchto zemích na místě myslet na zadní kolečka v podobě cestovní pojistky. Každý člověk by si měl platit zákonné zdravotní pojištění a také to většinou činí.
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Víkend na lyžích v rakouských Alpách nebo jenom nedělní návštěva vídeňské galerie - dnes už docela běžná věc. Přestože jde o naše unijní partnery, je i v těchto zemích na místě myslet na zadní kolečka v podobě cestovní pojistky.
Každý člověk by si měl platit zákonné zdravotní pojištění a také to většinou činí. To mu do jisté míry poskytuje ochranu i za hranicemi republiky, ale jen ve velmi omezené míře. Přesně řečeno: zdravotní pojišťovny totiž pojištěnci uhradí náklady nutné zdravotní péče, ale jen ve výši obvyklé v Česku. A ceny lékařských výkonů jsou u našich sousedů, ale i leckde jinde, podstatně vyšší než u nás. Vedle toho je nemocného vždy nutné převézt domů, a to už naše pojišťovny nehradí, stejně jako náklady případné hospitalizace. Komerční cestovní pojištění je proto na místě i v případě jednodenního výjezdu za hranice.
RIZIKA NA CESTÁCH
Cestovní pojištění lze rozčlenit na několik „subpojištění“: léčebných výloh, asistence, odpovědnosti za škodu, zavazadel, úrazu, storna zájezdu a speciálních rizik. Optimální je samozřejmě pojistka, která kryje všechna tato rizika, snad s výjimkou těch speciálních (jde o připojištění milovníků adrenalinových sportů), ale je na zvážení pojištěného, jakou ochranu zvolí. Už proto je při sjednávání pojistky nutné podrobně se seznámit s podmínkami. Jde především o věcný rozsah pojistky, pak také pojistné limity (tedy maximální výši úhrad pojistných událostí).
Na druhé straně se vzhledem ke krátkodobému charakteru pojištění nemusí zákazník příliš zdržovat studiem cen, tedy výší pojistného. Cestovní pojistky se kalkulují podle počtu dní, nejrozsáhlejší pojištění (pro všechny státy světa a bez limitů pro léčebné výlohy) nestojí více než stovku denně. Naproti tomu „ nejlevnější“ pojistka přijde klienta asi na polovinu této částky, ovšem s podstatným omezením limitu výloh. Je tedy otázka, zda se případná úspora skutečně vyplatí právě vzhledem ke krátkodobému rázu pojištění. Na druhou stranu není zapotřebí zbytečně utrácet - v oboru cestovního pojištění se to týká hlavně pojistek, kterými banky a další emitenti vybavují majitele platebních karet. Odborníci se shodují v tom, že tyto pojistky jsou velmi často „mrtvé“, lidé je nevyužívají, nebo o nich dokonce nevědí. Jejich užitečnost je zjevná, ale zase je zapotřebí věnovat velkou pozornost podmínkám těchto pojistek. Jsou s nimi spojena četná omezení, jak co do rozsahu pojistných rizik i doby pojištění, tak i limitů pojistných úhrad. Je proto účelné podle okolností doplnit tyto pojistky sjednáním dalších, aby dohromady pojištěnci poskytly potřebnou ochranu. Pro klienty cestovních kanceláří bývá někdy základní cestovní pojištění sjednáno už v rámci zájezdu - i tady platí totéž, co pro „karetní“ pojistky.
NEJDE JENOM O ZDRAVÍ
Úraz či nemoc během pobytu v zahraničí není jedinou nepříjemností, která turistu může potkat. Tak například v jeho průběhu dochází častěji k poškození, zničení nebo krádeži zavazadel. I proti tomu se lze pojistit, ovšem nikoli absolutně. Pojišťovny některé předměty z pojištění rovnou vylučují (peníze, letenky, doklady), jindy zase vyžadují splnění určitých podmínek zabezpečení zavazadel.
Za zvážení stojí také pojištění stornovacích poplatků především v případě exkluzivních zájezdů. Pojistnou událostí je neúčast pojištěného, většinou z přesně definovaných důvodů (nemoc, úraz), které jsou předpokladem výplaty pojistného plnění.
Možná ještě důležitější je pro milovníky dalekých cest zajištění kvalitní asistence pro případ nehody, onemocnění a podobně. V ideálním případě jde o nonstop službu, která pojištěnci pomůže v jakékoli nouzové situaci. V první řadě překlenuje veškeré jazykové potíže, samozřejmě také vychází ze znalosti místních poměrů (organizace zdravotnické péče, pořádkových institucí). Měla by poškozenému-pojištěnému zajistit kontakt se zdravotnickými zařízeními, zařídit jeho přepravu, poskytnout finanční půjčku nebo třeba pomoc při ztrátě cestovních dokladů. Rozsah asistenčních služeb je různý, zvláště při cestách do vzdálenějších destinací mohou být neocenitelné. O to více, že standardem této služby je zajištění zdravotnické pomoci na „evropské“, tedy v podstatě na nejvyšší úrovni, což je užitečné v méně rozvinutých zemích.
CENY CESTOVNÍHO POJIŠTĚNÍ v korunách za den
Pojišťovna Pojistné Pojistné Léčebné Léčebné Sjednání
výlohy výlohy po internetu
(Evropa) (svět) (Evropa) (svět)
Allianz 40 90 bez omezení bez omezení ano
ECP 43 76 2 400 000 5 400 000 ano
Generalli 31 51 1 700 000 1 700 000 ano
Komerční pojišťovna 29 44 1 000 000 1 500 000 ano
Kooperativa 40 65 1 500 000 1 500 000 ano
Uniqua 28 63 1 000 000 1 000 000 ano
ČPP 36 78 750 000 1 100 000 ano
ČP 40 60 1 000 000 1 500 000 ano
ČSOB Pojišťovna 33 47 1 000 000 1 000 000 ano
Pramen: Sfinance.cz
Foto autor| foto: Profit - Jiří Příhonský