Menu Zavřít

Neziskovky krvácejí kvůli hazardu i nižší podpoře od státu

15. 10. 2012
Autor: E15

Obětí loňské novely loterijního zákona měly být zaplivané herny plné hracích automatů. Jenže zatímco jejich počty zatím příliš neklesají, do potíží se dostaly stovky neziskových organizací.

Neziskové organizace totiž na základě povinných odvodů loterijních společností dostávaly od firem provozujících hazard stovky milionů ročně. Podle statistik ministerstva financí šlo loni na veřejně-prospěšné účely zhruba tři a půl miliardy korun. Z toho dvě miliardy putovaly na sport, včetně vrcholového, další téměř půl miliarda mířila do obecních rozpočtů. Přesto si ještě loni neziskové organizace z těchto zdrojů přišly na miliardu korun, kterou od letošního roku bez náhrady ztratily.

„Kvůli několika málo případům, kdy peníze šly na neprůhledné účely, přišly o peníze i transparentní neziskové organizace. Celý sektor to velmi poškodilo. Místo neziskovým organizacím jdou nyní peníze z loterií do státního rozpočtu,“ říká Marek Šedivý, ředitel společnosti Neziskovky.cz.

Kromě státu získávají od letošního roku peníze z hazardu i obce. Do jejich rozpočtů tečou čtyři pětiny odvodu z výherních automatů a 30 procent odvodů z ostatních typů hazardu, například loterií, kurzových sázek a sázkových her v kasinu. Celkem má jít letos přibližně o osm miliard.

Zatímco sportovní kluby se od jara chybějících peněz z hazardu u starostů velmi vehementně dožadují, a chtějí po obcích dvě miliardy, o které přišly, neziskové organizace ke koordinované akci nepřistoupily. „Zaměstnává nás zákon o veřejné prospěšnosti, který vstoupí v platnost v roce 2014“ vysvětlil Marek Šedivý.

Kromě miliardového výpadku z hazardu dramaticky klesají i příjmy neziskových organizací z veřejných rozpočtů. Tedy od státu, krajů a obcí. Na první pohled sice mezi lety 2009 a 2010 celkový objem peněz na sport a neziskové organizace klesl jen mírně. Při podrobnějším srovnání se však ukazuje, že zatímco do sportu šlo v tomto období o 40 procent více peněz, neziskové organizace dostaly o to méně. Neziskovky působící v oblasti zdravotnictví tak dostaly o 30 procent méně peněz, organizace z oblasti životního prostředí o 60 procent méně a neziskovky působící v oblasti vzdělávání a školství dokonce o 70 procent méně.

„Obdobný trend pokračoval i v roce 2011,“ řekla pro E15.cz Zuzana Prouzová z brněnského Centra výzkumu neziskových organizací. Přesná čísla zatím uvést nechtěla, protože jde o předběžné údaje, které nyní projednávají jednotlivá ministerstva.

bitcoin_skoleni

Zatímco realita je pro neziskové organizace krutá, ministerstvo financí jim slibuje alespoň lepší budoucnost. Firmy dostanou možnost odečíst si z daní výrazně větší část darů na dobročinné účely než nyní. „V souvislosti se změnou zákona o daních z příjmů, jenž je součástí zákona o změně zákonů související se zřízením jednoho inkasního místa, zvýší možnost odpočtu poskytnutých darů od základu daně právnických osob, a to z 5 na 10 procent,“ řekl pro E15 mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Parlament před časem odložil platnost této změny na rok 2015, ministerstvo financí ji však chce znovu vrátit na původně plánovaný termín, tedy rok 2014.

  • Našli jste v článku chybu?