J a n K a s l
Architekt Jan Kasl (46) se ocitl v čele pražské radnice vlastně náhodou. V předvolební kampani se jeho tvář neobjevila ani na jednom z billboardů. Pražané jej v podstatě vůbec neznají. Jsou v něj ale vkládány velké naděje.
Když se na Kasla zeptáte jeho kolegů z pražského zastupitelstva, většina z nich krčí rameny - je to odborník na architekturu a urbanistiku, ale nic víc nevíme. A srovnání s jeho předchůdcem v primátorském křesle? Kdyby se na Sicílii vytvářel žebříček nejvýznamnějších mafiánů, byl by Jan Koukal hned druhý za kmotrem. A to jen díky svému poměrnému mládí. Jan Kasl by se umístil asi tak na stošestašedesáté příčce.
Přestože je Jan Kasl veřejně poměrně neznámou figurou, není na radnici nováčkem. V letech 1990 až 1994 byl členem zastupitelstva, kde se věnoval problematice územního rozvoje - předsedal výboru pro územní rozvoj města a později jako člen městské rady převzal kompetence v oblasti strategického a územního plánu města a investiční výstavby.
Politicky se nikdy příliš neangažoval. Na scénu veřejného života vstoupil poprvé v únoru 1990 jako první místopředseda tehdejšího Obvodního národního výboru Prahy 1, o rok později vstoupil do Občanské demokratické strany. Ani zde se však výrazněji neprofiloval. Jako o možném kandidátu na primátora se o Kaslovi uvažovalo již jednou, a to v roce 1993, když byl ze své funkce odvolán Jan Kondr. ODS se ale nakonec rozhodla nominovat Jana Koukala.
Jan Kasl promoval na Stavební fakultě ČVUT, obor architektura, do ledna 1990 pracoval jako architekt v družstevním podniku DRUPOS Praha, kde měl na starosti zejména mimopražskou bytovou výstavbu a rekonstrukce.
Jako architekt však není mezi odborníky považován za něco výjimečného. V České komoře architektů se věnuje pražské výstavbě, jeho jméno je spojeno například se zástavbou proluky Myslbek. Kvůli ní se dokonce dostal do mediální přestřelky se samotným prezidentem Václavem Havlem. Ten budovu označil za stavbu bez nápadů a fantazie a přiřadil ji ke „komunistickým potvornostem typu Nové scény či budovy Federálního shromáždění . Jan Kasl, místopředseda akciové společnosti Myslbek, která dům vlastní, byl tehdejší reakcí prezidenta zaskočen, nicméně prohlásil, že Pražané si určitě brzy na moderní budovu zvyknou. Kasl je také ředitelem a společníkem v projekční firmě A projekt, která se například zasloužila o zrekonstruování a zpřístupnění barokního Kaunického paláce. Na starost má tato společnost také projekt nové pěší zóny na Kampě Promenáda 2000 a rekonstrukci paláce v Panské ulici. Primátor dnes dává jasně najevo, že se jeho bývalé podnikatelské zájmy nebudou křížit se zájmy Prahy. Do jaké míry se to však Kaslovi, který si chce ve své kompetenci ponechat památky hlavního města, podaří, je ve hvězdách. Kolegové ze zastupitelstva jsou v tomto směru skoupí na slovo. „Je to zkušený hráč, říká jeden z nich, aniž by upřesnil, zda je to pro novopečeného primátora kladná, či záporná charakteristika. Je jasné, že si nechávají zadní vrátka pro jistotu otevřená. Vždyť oba předchozí primátoři za ODS, Jan Kondr i Jan Koukal, museli čelit častému osočování, že zneužívají své pravomoci a nadřazují osobní prospěch nad prospěch města.
Kasl je znám také svým obdivem k americkému urbanismu. V roce 1994 byl vybrán jako jeden z účastníků telemostu na toto téma mezi Prahou a Washingtonem. Obdivoval se tehdy především úsilí Američanů zapojit do řešení problémů týkajících se rekonstrukce měst a domů ve- řejnost.
Loni byl také jedním z pořadatelů pražského setkání zástupců evropské sekce Amerického institutu architektů. Zde vyzdvihl zejména dílo svého bývalého kolegy, architekta Vlada Miluniče - Tančící dům na Rašínově nábřeží, které označil za skutečně reprezentativního zástupce soudobé moderní městské architektury. Jako stavbu o ničem zkritizoval naopak budovu Prague City Center, která vyrostla na místě bývalého Špačkova domu na Petrském náměstí. Nelíbí se mu také snaha současné architektury příliš preferovat výstavbu nízkých domů, jako je tomu například v projektu sídliště West, což je pokračování Jihozápadního Města. Navíc podle něj v Praze není tolik movitých obyvatel, kteří by tato satelitní městečka obývali - současná nabídka převyšuje poptávku o tři sta procent. V budoucnu by se proto měla architektura zaměřit spíše na regeneraci pražských sídlišť - panelové domy se budou přestavovat, dostanou šikmé střechy a lodžie, budou se stavět nové ulice.
Kasl se kdysi vyslovil také proti pořádání hlučných akcí v dolní části Václavského náměstí. „Kdybych musel bydlet na takovém místě, asi bych si pořídil kulovnici, prohlásil. To všechno říkal Kasl - architekt. Jak se k problémům hlavního města postaví Kasl - primátor, ukáže čas. Úkol před ním stojí nelehký, vžyť v něj věří třetina obyvatel Prahy.