Menu Zavřít

NIC NENÍ DEFINITIVNÍ

2. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Cena po dvaadvaceti měsících znovu nad dvaceti dolary za barel

Ropa ve světě podražila, a to hned rekordně. Začátkem srpna její cena překonala magickou hranici 20 dolarů a minulý týden na asijském trhu koketovala dokonce s úrovní 22 dolarů za barel. Pro producenty tak nastala velmi příznivá situace. Mé ně už jsou ale spokojeni její zpracovatelé - rafinerie. Ty nyní musí nakupovat dráže. Doufají ale, že se na této úrovni cena neudrží, o čemž jsou ostatně přesvědčeni i mnozí producenti.

Co podpořilo růst.

Vzestup cen černého zlata začal prakticky již letos na jaře, kdy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) spustila v dubnu svou akci snižování těžby s cílem stlačit přebytek ropy na trhu (dohnal ji k tomu předchozí osmná ctiměsíční kolaps cen). Teprve v posledních dvou týdnech ale toto opatření přineslo skutečný úspěch. Severomořská ropa Brent k dodání v září podražila o celé tři dolary a vyhoupla se na nejvyšší úroveň téměř za dva roky.

Prvním stimulem k rychlejšímu růstu cen (zhruba před měsícem) byly nepotvrzené zprávy, že OPEC možná na svém podzimním zasedání produkční limity pro své členské země - navzdory rostoucí ceně - ještě zpřísní, což by mohlo situaci na trhu ještě přitv rdit.

Bezprostředním signálem k prudkému vzestupu ceny v minulých třech týdnech však bylo rozhodnutí Ruska zastavit v srpnu vývoz benzinu a snížit export nafty i pohonných hmot o 30 procent. Cílem opatření tohoto významného vývoz ce ropy ale nebylo stimulovat její cenu na světovém trhu, ale zvýšit dodávky pohonných hmot pro domácí zemědělskou sklizeň. Nicméně na ceny to mělo nesmírný dopad.

Bez vlivu na ceny nezůstala ani zpráva o poklesu amerických zásob ropy a benzinu a také snížení produkce britsko-nizozemské společnosti Shell (asi o 70 tisíc barelů denně).

Na obzoru profit.

Cenová bonanza na trhu ropy je požehnáním pro těžaře. Po hubeném loňském roce začínají těžařské ropné firmy oslavovat. Dražší ropa pro ně znamená větší ziskovou marži, a tudíž lepší vyhlídky na letošní zisk (díky tomu se v srp nu oproti červenci výrazně zhodnotily i jejich akcie).

Minulý týden si nejvíce současný vývoj na trhu ropy - a v té souvislosti i na trhu akcií - pochvalovali ropní obři, jako Royal Dutch Petroleum a BP Amoco, ale i řada dalších, jako Elf Aquitaine nebo Total.

Loni bylo hůře.

Ropný sektor na tom byl loni všeobecně špatně. Méně vydělával, ale více utrácel. Americké statistiky ukazují, že v loňském roce byl obrat 182 sledovaných domácích a zahraničních ropných koncernů o 24 procent nižší, a jejich zisky se snížily dokonce o 87 procent na 4,6 miliardy USD. Analytická společnost Arthur Andersen přitom potvrdila, že tyto společnosti - ač málo vydělávaly - loni mnohem více utrácely. Jejich loňský růst výdajů vysvětluje optimistickým očekáváním, že v roce 1998 ceny porostou, což se ovšem nestalo.

Narůstající finanční ztráty se ropný sektor rozhodl omezit tím, že vytvářel silná spojení. Řada ropných koncernů se rozhodla fúzovat a společnými silami dosáhnout větších úspor na nákladech. Jen v poslední době vzniklá čtyři spojení - BP-Amoco, BP Amoco-Arco, Exxon-Mobil a Total-Fina - mají přinést podle odborníků likvidaci osmnácti tisíc pracovních míst a nezdaněné úspory kolem šesti miliard dolarů. Pokud by se po určitou dob u udržely ceny ropy kolem dvaceti dolarů, může se tato suma ještě zvýšit.

Nízké ceny se mohou vrátit.

Nejnovější prognózy sice letos počítají díky ekonomickému oživení v Asii s růstem světové poptávky po ropě (asi o 930 tisíc na 74,6 milionu barelů denně), ale pokud se ceny udrží až do zářijového zasedání OPEC n ad dvaceti dolary, hrozí prý nebezpečí, že tento kartel by mohl na konferenci opět zvýšit těžební kvóty, což by mohlo vést zase k růstu světové nabídky ropy a zákonitě pak k novému snižování cen, kterému by mohla prý zabránit jen tuhá příští zima.

bitcoin školení listopad 24

Jako horní cenovou hranici pro poslední letošní čtvrtletí (vzhledem k současnému vývoji nabídky a poptávky) vidí odborníci 18 až 19 dolarů za barel. Možnost trvalejšího obnovení růstu cen očekávají až v roce 2000. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) minulý týden uveřejnila svou pravidelnou měsíční zprávu, v níž uvádí, že se růst celosvětové poptávky po ropě mírně zvýší už koncem letošního roku a příští rok se její růst výrazně urychlí. V roce 2000 by se mohla poptávka p odle IEA zvýšit na 77 milionů barelů ropy denně. Nejvíce by měla v příštím roce stoupnout v Číně a v dalších rozvíjejících se asijských zemích.

IEA uvádí, že ropné společnosti se budou i nadále soustřeďovat spíše na růst své ziskovosti a na omezování nákladů než na zvyšování těžby, a to by podle ní mohlo v příštím roce vést k nerovnováze mezi poptávkou a nabídkou, lépe řečeno k poklesu nabídky, a k producenty toužebně očekávanému trvalejšímu růstu cen.

  • Našli jste v článku chybu?