Menu Zavřít

Nic není nezvratné: šance, že Británie zůstane v EU, je podle Tuska až 30procentní

10. 5. 2019
Autor: čtk

Pravděpodobnost, že Británie nakonec zůstane členem Evropské unie, odhaduje předseda Evropské rady Donald Tusk na 20 až 30 procent. Řekl to dnes v rozhovoru poskytnutém polskému listu Gazeta Wyborcza. Šéf unijních summitů naznačil, že by Britové o dalším vztahu své země s evropskou sedmadvacítkou mohli rozhodnout opět v referendu.

„Pokud mohlo referendum z roku 2016 změnit rozhodnutí z referenda v roce 1975, proč by se to nemohlo opět změnit?“ uvedl Tusk v rozhovoru. „Nic není nezvratné, dokud lidé věří, že se to dá změnit,“ dodal.

V roce 1975 Britové hlasovali v referendu o setrvání v Evropském hospodářském společenství (EHS), které bylo předchůdcem EU. Jeho členy se přitom stali teprve v roce 1973. Před třemi lety pak hlasovali v referendu o setrvání v Evropské unii. Zatímco v prvním případě vyhráli zastánci členství v EHS, v druhém zvítězili odpůrci členství v EU.

Věříte, že Velká Británie opustí Evropskou unii?

„Skutečná debata o důsledcích brexitu nezačala před nebo během kampaně před referendem (v roce 2016), ale po něm. Dnes by jeho výsledek pravděpodobně vypadal jinak,“ řekl Tusk listu Gazeta Wyborcza. Za paradoxní označil, že plánovaný brexit ve Spojeném království oživil prounijní síly.

„Dnes je šance, že žádný brexit nebude, podle mého názoru asi dvacet až třicet procent. To je hodně,“ uvedl rovněž bývalý polský premiér, který v minulosti často vyjadřoval smutek a zklamání nad rozhodnutím Britů opustit EU.


Kde by tvrdý brexit bolel nejvíc?


Británie měla původně z EU odejít 29. března, poté 12. dubna a nyní je nejzazší termín brexitu stanoven na 31. října. Vláda premiérky Theresy Mayové nebyla dosud schopna prosadit v parlamentu brexitovou dohodu, kterou v Bruselu vyjednala loni. Poslanci ji třikrát odmítli. Nyní vládní konzervativci a opoziční labouristé jednají o kompromisu, který by zemi vyvedl z brexitové krize. Obě strany ale ve čtvrtek uznaly, že shoda zatím není v dohledu.

bitcoin školení listopad 24

Průzkumy veřejného mínění v posledním půlroce naznačovaly, že by v případném dalším referendu zvítězili příznivci setrvání země v EU.

Čtěte také:

Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

Brexit sílu Londýna neovlivní. Británie zůstane druhou největší geopolitickou mocností

Na útěku před brexitem. Británie přichází o více než 200 tisíc pracovních míst

  • Našli jste v článku chybu?