Menu Zavřít

Nigérii ohrožují ropní Avengers

27. 7. 2016
Autor: čtk

Jejich název zní jako označení superhrdinů z oblíbeného sci-fi filmu od Marvelu. Delta Niger Avengers jsou ovšem skuteční. Jejich cílem není zachránit světovou bezpečnost, ale naopak napáchat škody největší africké ekonomice - Nigérii - a nadnárodním ropným společnostem.

Militantní skupina Delta Niger Avengers (Mstitelé z delty Nigeru) o sobě dala poprvé vědět v únoru útokem na plynovod nedaleko města Warri, které je centrem ropného průmyslu Nigérie. Ukončila tím sedmiletý mír mezi vládou a rebely. Oficiálně svoji existenci Avengers oznámili v březnu a od té doby mají na svědomí desítky útoků na ropovody, plošiny a další ropná zařízení. Naposledy v neděli se na svém webu přihlásili k dalšímu odpálení plynovodu.

Avengers odmítají, že by byli teroristickou organizací. Bojují prý pouze za to, aby tamní region na jihu Nigérie těžil více z produkce ropy na úkor nadnárodních společností jako Chevron, Shell nebo Royal Dutch. Jejich zisky mají plynout na místní školy, nemocnice nebo silnice. „Byli jsme po mnoho let otroky. Děláme to, aby se naše komunity mohly rozvíjet. Chceme kontrolovat naše ropné zdroje,“ řekl britské BBC jeden z velitelů rebelů.

A chtějí také více nezávislosti, ukazuje agentura Bloomberg. Inspirovalo je britské rozhodnutí opustit EU, po kterém Avengers na svůj list požadavků připsali vypsání referenda o autonomii oblasti kolem delty Nigeru. Africká země bývala britskou kolonií.

Skupina Avengers, jejíž řada členů údajně studovala ve východní Evropě, není jediná. V oblasti vzniklo více militantních útvarů, jejichž motivace jsou často nejasné. Řada z nich chce ze situace profitovat. Očekávají, že vláda rebely uplatí, aby ukončila násilí, které jí způsobuje výrazné výpadky příjmů z ropy. Jednání mezi vládou a rebely už podle agentury Reuters probíhají, nejedná se ale o Avengers. Takový dialog odmítá jak vláda, tak Avengers.


Do ropy v Nigérii investují Číňané. Čtěte:

Čína posiluje pozici v Africe. Do ropy a plynu v Nigérii investuje 2 biliony

Těžební plavidlo Shellu u pobřeží Nigérie (Zdroj: Shell)

Na nepokoje na pobřeží Guinejského zálivu zadělaly loňské prezidentské volby. V nich muslim ze severu a někdejší diktátor Muhammad Buhari porazil křesťana z delty Nigeru Goodlucka Jonathana. Ve státech kolem delty měl Buhari mizivou podporu, a jeho další kroky mu příznivce nepřinesly.

Buhari ukončil dohodu, kterou v roce 2009 pomohl vyjednat Jonathan. Podle ní rebelové byli státem placeni za ochranu ropovodů, na místo toho, aby je ničili. Později Buhari nařídil zatčení Tompola, dřívějšího velitele rebelů a posléze byznysmena, v deltě velice oblíbeného.

bitcoin školení listopad 24

Po propadu cen ropy jsou Avengers pro Nigérii další ranou. Země již není největším africkým producentem ropy (tou je Angola) a propad příjmů rozpočtu vládu trápí. Export ropy tvoří kolem dvou třetin příjmů země. Když Shell zavřel kvůli útokům svůj obří terminál, nigerijská produkce ropy nakrátko klesla pod jeden milion barelů denně. Vládní rozpočet přitom počítá s 2,2 miliony.

Víte, kdo je nejbohatším Afričanem?

Chudá Afrika je mýtus. Aliko Dangote buduje stát ve státě

 Aliko Dangote (Autor: World Economic Forum via Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

  • Našli jste v článku chybu?