E v r o p s k á u n i e
Evropští úředníci objevili nový eufemismus pro výraz zpronevěra. Zásadně hovoří pouze o „nesrovnalostech , které v rozpočtovém účetnictví Evropské unie za loňský rok dosáhly přibližně pěti miliard ECU čili pěti procent rozpočtu.
Z auditu rozpočtu roku 1997, jehož výsledky v minulém týdnu zveřejnil Účetní dvůr, vyplývá, že nesrovnalosti v účtech Evropské unie nabývají lety navzdory reformám na váze. Prezident Účetního dvora Bernhard Friedmann letos nechce zveřejnit přesné údaje, protože veřejnost si plete zpronevěru s určitou účetní nesrovnalostí. „Nesrovnalosti , které mohou být nechtěné, by si totiž podle něj mohla vysvětlit jako zamýšlené „podvody . Všem je jasné, že v kolonce jakkoliv maskovaně nazývaných účetních chyb se skrývají možné podvody stejně, jak tomu bylo v případě některých humanitárních akcí EU.
Vážení drazí konzultanti!
Roční účetní zpráva je rozdělena na devět částí: vlastní zdroje, společná zemědělská politika, strukturální politika, politika vnitřních záležitostí, vnější pomoci, administrativní výlohy, finanční nástroje a bankovní aktivity.
Nesrovnalosti se objevily zejména při poskytování vnější pomoci zemím střední a východní Evropy, bývalého Sovětského svazu a Středomoří. Pravidelná zpráva Účetního dvora ostře kritizovala nedostatky v koncepci a v řízení, vedoucí k mnohdy slabé účinnosti financovaných projektů. EU například zaplatila několik milionů ECU přemrštěně drahým západním konzultantům v oblasti jaderného průmyslu, kteří byli podle Friedmanna až 15krát dražší než východní konzultanti, aniž by splnila cíl osmiletého programu s rozpočtem 850 milionů ECU – snížení rizika dalšího „Černobylu na minimum.
Mezi anomáliemi, které Účetní dvůr jmenoval, figurují dále subvence pro pěstitele tvrdozrnné pšenice, které dosahují 113 procent proti 27 procent u normální pšenice. Tyto subvence se od roku 1994 do konce roku 1997 vyhouply na tři miliardy ECU. O více než 400 milionů ECU přišla unie bagatelizací kvót novozélandského vývozu másla a sýrů, který přestoupil očekávání. Solí v očích byly dvoru i subvence evropským rybářům s účelem snížit rybolov v evropských vodách, které odsály z rozpočtu unie od roku 1990 až 298 milionů ECU, a přitom 90 procent lodí, jež pobíraly granty jako odměnu za nečinnost, se mezitím přesunulo do mezinárodních vod, nebo skončilo na mořském dně.
„Nejsme ani prokurátoři, ani vyšetřovatelé… Při kontrolách má přednost prevence před pátráním, uvádí Friedmann s upřesněním, že jeho instituce spolupracuje s jednotkou pro boj s finančními podvody UCLAF, která je odpovědná za vyšetřování případů zpronevěr, korupce a praní špinavých peněz v členských zemích Evropské unie, pokud se týkají prostředků z rozpočtu EU. Mimoto komise spolupracuje s národními legislativními odbory.
Bez postihu
Účetní dvůr musel konstatovat, že UCLAF ve svém boji proti zpronevěrám nebyla příliš úspěšná vzhledem k „neúplné registraci dat či málo jasné definici postupů . Poslanci Evropského parlamentu nesouhlasí s tím, že jsou dostatečně informováni o průběhů šetření UCLAF. Navíc jsou znepokojeni tím, že komise nevyslyšela jejich žádost o postizích proti funkcionářům, kteří nesou zodpovědnost za nepřesnosti ve výkazech o udělování finanční pomoci státům Středozemí v rámci programu MED.
Friedmann zdůraznil to, že 80 procent nesrovnalostí v rozpočtu EU vzniká uvnitř členských států, a ne v rámci komise. Proto taky komise unikla výprasku, který mohl následovat po zprávě o asistenčním programu pro jadernou bezpečnost v zemích střední Evropy a bývalého Sovětského svazu.
Kritika vycházela zejména z faktu, že třetina kontraktů byla přidělena bez nutného vyhlášení veřejné soutěže a k programům byli příliš často povoláváni zahraniční experti. Ve zprávě tedy dvůr podotýká, že účinnost programů EU byla z tohoto důvodu limitována.
Finanční akrobacie
Poslanci Evropského parlamentu za Stranu zelených kritizují „nezodpovědnost komise, která spravuje přímo zahraniční pomoci, programy Phare, Tacis a Meda, a vloni utratila na pomoc nečlenským zemím šest miliard ECU. „Je skandální, že vydané částky posloužily pouze k obohacení poradců, aniž by bylo možno poznat, zda se jaderná bezpečnost skutečně zlepšila, prohlásila poslankyně Undina-Uta Bloch von Blottnitz. Nejradikálněji na oznámený audit zareagoval bývalý prezident Evropského parlamentu Klaus Hänsch, který zastupuje v Evropském parlamentu německou sociální demokracii a který Evropskou komisi vzhledem k „jejím strukturálním chybám v administrativě a nezodpovědné finanční akrobacii vyzval přímo k demisi.
Naopak šéf neogaullistů (UPE) Jean-Claude Pasty považuje za „příšerné ztráty v příjmech z DPH – jednoho z hlavních rozpočtových zdrojů unie. V pasáži věnované hospodaření s rozpočtem EU auditoři totiž zjistili úniky celních poplatků a daně z přidané hodnoty dosahujících až 70 miliard ECU, tedy téměř ve výši celého rozpočtu.
Ze zprávy Účetního dvora plyne, že komise ztrácí přehled o spoustě malých projektů svěřených desítkám firem a expertů, nemá dostatečnou kontrolu a neví, zda jsou realizovány efektivně. Účetní dvůr kritizuje přílišnou centralizaci řízení programů, špatnou koordinaci s dalšími dárci pomoci, nedostatek vlastních zaměstnanců a jejich značnou fluktuaci. Kvůli špatnému výsledku auditu nakonec Účetní dvůr odmítl schválit uzávěrku rozpočtu unie za loňský rok.
Brusel