Menu Zavřít

NIKOTINOVÁ KŮRA

10. 8. 2001
Autor: Euro.cz

F a r m a k o l o g i e

Pohled na nikotin se mění. Původně byl považován za nebezpečnou návykovou látku, později byly zohledňovány jeho přednosti nejen při léčbě závislosti na kouření. Nyní je opět zcela zatracován.

Nikotin má pozitivní vliv při léčení například stresu, Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby nebo poruch pozornosti. Při léčení závislosti na kouření byly dosud používány pouze žvýkačky nebo nikotinové náplasti. Známá je i falešná plastiková cigareta, z níž se při nádechu dostává do úst a do krku dávka nikotinu ochuceného mentolem, takže kuřák přestává mít chuť si zapálit. Do plic se přitom nedostane nebezpečný cigaretový dým.

bitcoin_skoleni

Vědci však nyní začínají hovořit o jeho dalších nebezpečných vlastnostech. Americký deník The New York Times zveřejnil minulý týden zprávu, podle které může nikotin poškozovat buňky v cévách a v plicích. Tak to alespoň tvrdí profesorka biochemie a farmakologie Bianca Contiová-Fineová z Minnesotské univerzity v Minneapolisu. Tento objev je alarmující ve světle statistických průzkumů, z nichž vyplývá, že velká část lidí, kteří se léčí ze závislosti na nikotinu, užívá žvýkačky a další produkty obsahující tuto látku déle než po dobu nezbytnou k vyléčení. Tato doba se pohybuje v rozmezí od tří do šesti měsíců.

Podle profesorky Contiové-Fineové existují nezvratné důkazy, že nikotin má přímý vliv na vznik arterosklerózy. Výzkumy však byly zatím prováděny na buňkách pouze v laboratoři, nikoli na lidech, což je pro farmakology určující. Podle jiných vědců je tak zatím sporné tvrzení, že lidskému organismu výrazně škodí nejen samotné kouření, ale i užívání nikotinových náhražek. Už v roce 1996 byla publikována studie, podle které nebyly zjištěny žádné negativní vlivy ani u lidí, kteří užívali nikotinové žvýkačky pravidelně po dobu pěti let.

  • Našli jste v článku chybu?