Menu Zavřít

Nimrod v Londýně

21. 11. 2003
Autor: Euro.cz

Bush nad Temží

CIF24

Při příští evropské návštěvě amerického prezidenta už bude vyhlášen výjimečný stav a zákaz vycházení. Londýn minulého týdne byl na přátelskou návštěvu připraven jenom o trochu hůř. George W. Bushe hlídaly stovky osobních tělesných strážců a příslušníků amerických speciálních služeb, čtrnáct tisíc britských policistů a stovky vojáků z královniny stráže. Temži kontrolovalo vojenské námořnictvo, nad Londýnem byl mimořádně střežen vzdušný prostor. Viselo nad ním i letadlo Nimrod, monitoující provoz mobilních telefonů a vysílaček. Policie dokonce požádala mobilní operátory, aby přerušili spojení pokaždé, když Bush vyjede z Buckinghamského paláce. Podle novinových zpráv byla z obavy před teroristy kontrolována i kanalizační síť.
Americký prezident v britské metropoli skryt touto bezpečnostní bublinou prezentoval svoji představu o správném světě. Bushova vize spočívá na třech pilířích: účinné mezinárodní instituce a aliance, šíření demokratických hodnot ve světě a ochota bránit mír i silou. Jenže reálná americká politika zjevně spočívá na jiných principech a Bushův projev není než směsí chucpe a orwellovského newspeaku.
Právě administrativa současného prezidenta mimořádným způsobem oslabila mezinárodní instituce a aliance. Nejenže ignorovala Radu bezpečnosti OSN, ale začala přehlížet také NATO. Odmítla Kjótský protokol stejně jako mezinárodní soudní tribunál pro válečné zločiny. Nestoudnost Bushova volání po účinných mezinárodních institucí gradovala přímo v Londýně, kde Richard Perle, poradce amerického ministra obrany, prohlásil, že invaze do Iráku samozřejmě byla v rozporu s mezinárodním právem. „Myslím, že v tomto případě stálo mezinárodní právo v cestě potřebě vykonat dobrou věc,“ řekl Perle podle listu The Guardian.
Podobně nehorázné je rétoricky stavět jako pilíř „šíření demokratických hodnot ve světě“, a přitom fakticky podporovat nedemokratické politické režimy. Přesně to totiž USA svojí podporou Uzbekistánu, Pákistánu a Saúdské Arábie dělají.
Desítky tisíc londýnských demonstrantů, kteří šli Bushovi leccos z toho připomenout, amerického prezidenta trápit nemusejí. Síla jejich hlasu nebyla dostatečná ani na pokažení jeho londýnské návštěvy. Proti Bushovi však začíná vystupovat stále více vlivných Američanů. Naposledy se přidal miliardář George Soros. Podle deníku Washington Post označil Bushovy neokonzervativce za „bandu extremistů zastávajících hrubou podobu sociálního darwinismu“, kteří „využívají teroristických útoků z 11. září k propagaci již dříve existujícího programu preventivní války a ovládnutí světa“. Na kampaň proti americkému prezidentovi Soros věnoval 15,5 milionu dolarů a dodal, že v případě potřeby dá víc. „Amerika za Bushovy vlády představuje nebezpečí pro svět,“ uvedl.

  • Našli jste v článku chybu?