Menu Zavřít

Norové ignorují kritiku OSN. Výstavba největšího větrného parku v Evropě pokračuje

3. 1. 2019
Autor: Profimedia.cz

Norská vláda nevzala v úvahu kritiku Organizace spojených národů, že výstavbou obrovských větrných parků na severu země ohrozí pastviny sobů, což bude mít dopad na život původních obyvatel Skandinávie. Ve výstavbě největšího evropského větrného parku na pevnině hodlá Oslo pokračovat.

Ani výzva výboru Organizace spojených národů pro odstranění rasové diskriminace nezviklala norskou vládu, aby od plánu největšího evropského větného parku na pevnině odstoupila. Proti jsou i místní Sámové (dříve označovaní jako Laponci), protože projekt narušuje oblast chovu sobích stád.

Norské ministerstvo energetiky oznámilo, že projekt nepozastaví. „Po pečlivém zvážení ministerstvo dospělo k tomu, že neexistuje důvod pro zastavení výstavby větrných turbín Storheia,“ uvedl úřad. Větrný park leží severně od města Trondheim a má mít instalovaný výkon 288 megawattů.

Je součástí největší větrné elektrárny na evropském území, která bude mít celkem výkon přesahující 1000 megawattů.

Projekt staví konsorcium firem Fosen Vind, většinový podíl drží státní energetická firma Statkraft. Celkem se má jednat o výstavbu 278 větrných turbín Vestas s průměrem rotoru 117 metrů. Každá z nich má výkon 3,7 MW. S instalací se má začít v dubnu 2019.

Původní obyvatelé se obávají, že hluk a pohyb turbín budou rušit soby na pastvinách. Pro Sámy je chov sobů tradičním způsobem života a kultury.

MM25_AI

Dále čtěte:

Blamáž Londýna: miliardový větrný park měl zaměstnat Skoty, staví ho levně Rusové

Hluk větrníků škodí zdraví, varuje WHO. Měly by být hlasité jako šepot

Vítr má být do 10 let hlavní zdroj energie v Evropě. Přebytky půjdou do výroby vodíku

Bionafta a jiné bioomyly: paliva, která často devastují životní prostředí

 Pole s řepkou, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?