Menu Zavřít

Norské vody lákají těžaře. Nezamrzají a těžba je levná

3. 5. 2017
Autor: čtk

Vzhledem k tomu, že ropný průmysl se jen taktak zotavuje z nejvýraznějšího propadu za několik desetiletí, je Severní ledový oceán zřejmě tím posledním místem, kde by chtěl někdo hledat ropu. Jinak tomu je ale v Barentsově moři u severního cípu Norska. Úřady odhadují, že firmy jako je Lundin Petroleum nebo OMV letos v této oblasti provedou rekordních 15 vrtů.

Oproti americkým vodám Severního ledového oceánu, kde navrhuje hledat ropu prezident Donald Trump, má Barentsovo moře řadu výhod. Díky Golfskému proudu prakticky nezamrzá a na rozdíl od vod kolem Aljašky a Grónska, které ropné firmy jako je Royal Dutch Shell už opustily, relativně mělké vody u norského pobřeží znamenají, že vrty jsou levnější a potenciální přínos obrovský. Informovala agentura Bloomberg.

Jak poznamenala agentura Bloomberg, nyní se připravuje největší průzkum v pobřežních vodách od 90. let, kdy byla prospekce na šest let úplně zastavena.

Norsko předpokládá, že v dosud neprobádaných ložiscích v Barentsově moři by mohlo být více než 17 miliard barelů ropy a zemního plynu, což představuje téměř 65 procent z dosud neprozkoumaných zdrojů na území Norska. Produkce ropy se v této skandinávské zemi od roku 2000 snížila o polovinu.


Rusko otevřelo vrty na severu:

Rusové bez ohledu na sankce dobývají arktickou ropu

 Rosněft zahájila těžbu v Moři Laptěvů


Od roku 2010 firmy Statoil, Lundin a OMV už v této oblasti objevily ložiska o objemu více než miliardy barelů a společnost Eni vloni zahájila těžbu ze své první vrtné plošiny Goliat. Pro účely prospekce v Barentsově moři teď norská vláda připravuje rekordní počet licencí.

Navzdory optimismu ropných firem je ale těžba ropy v oceánských vodách stále kontroverzní. Ekologické skupiny jako je Greenpeace a Světový fond na ochranu přírody (WWF) poukazují na to, že ropné plošiny zasahují příliš blízko k polárnímu ledovci a jeho křehkému ekosystému, kde žije mnoho živočišných druhů od planktonu po savce.

MM25_AI

Otázkou rovněž zůstává, zda těžba ze vzdálených oblastí Barentsova moře bude zisková, když globální oteplování může poptávku po fosilních palivech zásadně srazit.

Dále čtěte:

Další cíl arabských šejků: po ropě chtějí těžit vodu ve vesmíru

Rusko nesnižuje těžbu ropy, jak se dohodlo s kartelem OPEC

Dražší ropa a škrty zabraly. Ropní giganti mají konečně peníze


  • Našli jste v článku chybu?