Menu Zavřít

NOTES

18. 11. 2003
Autor: Euro.cz

Japonská investiční banka má za transakci České pivo převést na ČSOB akcie bývalé IPB. Definitivně o tom rozhodl senát v londýnské arbitráži mezi Nomurou a ČSOB. Arbitráž tak potvrdila původní rozhodnutí, že Nomura má zaplatit za vyvedení společností Plzeňský Prazdroj a Radegast z bývalé IPB akciemi.

ARBITRÁŽ ROZHODLA VE PROSPĚCH NOMURY

Japonská investiční banka má za transakci České pivo převést na ČSOB akcie bývalé IPB. Definitivně o tom rozhodl senát v londýnské arbitráži mezi Nomurou a ČSOB. Arbitráž tak potvrdila původní rozhodnutí, že Nomura má zaplatit za vyvedení společností Plzeňský Prazdroj a Radegast z bývalé IPB akciemi. ČSOB původně chtěla po Nomuře zaplatit devět miliard korun v penězích. Výrok arbitráže nemá vliv na další právní postup Nomury vůči České republice a ČSOB, který vyplývá z nucené správy na IPB a následného prodeje banky do rukou ČSOB. Nomura po státu požaduje za zmařenou investici 40 miliard korun, soudní spory vede i s ČSOB. Stát naopak po Nomuře požaduje kolem 270 miliard korun, na které ho přišla záchrana IPB.

ZANIKNE FNM I ČKA

Fond národního majetku zanikne na konci roku 2005. Definitivně o tom rozhodla vláda. Samotný fond svůj zánik podporuje. Proti původnímu záměru by mohla v roce 2007 zaniknout i Česká konsolidační agentura, která měla působit až do roku 2011. „Privatizace pokročila a v dalších dvou letech opět pokročí a FNM se tak stane nadbytečnou institucí. Po jeho zániku se zbylé kompetence, pohledávky a majetek převedou na jiné instituce státu, především na ministerstvo financí,“ řekl předseda výkonného výboru fondu Jan Juchelka.

bitcoin_skoleni

UNIPETROL SE PRODÁ I S POHLEDÁVKAMI

Státní podíl v petrochemickém holdingu Unipetrol chce vláda prodat spolu s pohledávkami za jeho dceřinými firmami. Výnos z privatizace Unipetrolu se má rozdělit mezi Fond národního majetku a na krytí případných ztrát České konsolidační agentury z prodeje pohledávek. Nový vlastník Unipetrolu by měl být znám do března 2004 a podle analytiků by stát za státní podíl mohl získat 8 až 10 miliard korun. Dluhy dceřiných firem holdingu činí dohromady 4,6 miliardy korun. Prodej s pohledávkami bude podle FNM pro stát výhodnější z hlediska výnosu z privatizace i z hlediska transparentnosti.

  • Našli jste v článku chybu?