* Během jarního nouzového stavu se země přesunula do režimu online. Platí to i pro investiční svět, který už byl značně virtuální?
Mohu jednoznačně potvrdit, že ano. V Saxo Bank se však touto cestou ubíráme již od raných počátků čili pro klienty se toho příliš nezměnilo. Naši klienti jsou zvyklí si samostatně obsluhovat své investice online pomocí našich špičkových obchodních platforem. Extrémně zvýšená volatilita byla asi jediný markantní rozdíl oproti uplynulým rokům a díky enormnímu zájmu o investování a obchodování znamenala nápor na naše systémy. I proto jsme masivně zainvestovali do IT infrastruktury a celkově jsme čtyřikrát navýšili naše kapacity. Tedy tak, aby naši klienti mohli dále komfortně obchodovat a investovat.
* Změnila se tedy i péče o klienty, žádné schůzky, akce, vše jen online?
Museli jsme se přizpůsobit době, protože potkávat se s klienty a řešit vybrané věci osobně bohužel nebylo možné. Osobní kontakt nelze samozřejmě plnohodnotně nahradit, klientům jsme ale nabídli několik alternativních komunikačních řešení: „1 on 1“ videokonference s relationship manažery nebo naším hlavním analytickým SaxoStrats týmem přímo v Kodani. Mnoho věcí jsme dále integrovali přímo do platformy, takže můžeme říci, že pandemie spoustu věcí urychlila. Nebudu samozřejmě skrývat, že to ani pro jednu stranu nebylo zcela „ono“. Po rozvolnění proto následovalo období meetingů s našimi klienty, na které jsme se všichni těšili, a myslím, že si je i náležitě užili.
* Změnilo se nějak chování investorů? Přece jen jsme zažili krizi v roce 2008, věděli jsme, co přijde…
Finanční krizi z roku 2008 a koronavirovou pandemii nelze srovnávat. Ostatně reakce trhů je toho důkazem, kdy tržní recovery (nikoli však to ekonomické) trvalo několik týdnů. Jistým způsobem to zrcadlí i chování investorů. Každá krize nese příležitosti, zde ale šlo o skutečně globální krizi. Oproti běžným výkyvům na trhu investoři abstrahovali od pákových a derivátových instrumentů a šli cestou klasických akcií. V době, kdy trhy spadly o 40 procent, naši největší investoři vyhodnotili, že pokoušet se o dodatečnou maximalizaci zisku není třeba. Určitě nepřekvapím tím, že i zlato bylo velmi oblíbeným instrumentem – nejen jako dlouhodobá investice, ale díky své volatilitě i pro trading.
* Investice tedy spíše rostly?
Rok 2020 pro nás bude rekordní v mnoha ohledech. Zobchodované objemy, počty obchodů nebo příliv nových klientů a vklady od stávajících klientů významně předčily naše očekávání. Naši klienti zjistili, že tvrzení „krize přináší příležitosti“ není jen okřídlenou frází, a mnoho z nich právě letos realizovalo na trzích velmi zajímavé zisky. To pro mě osobně byla velmi pozitivní zpráva.
* Kam se nejvíce investovalo?
Globálně za celé Saxo se to týkalo jednoznačně akcií a především rozvinutých trhů v čele s USA. Podobný trend jsme zaznamenali i u českých investorů. Kromě nadprůměrného zájmu o pražskou burzu to byly především americké technologické tituly v čele s Applem, Amazonem nebo Teslou – všechny tyto akcie zaznamenaly letos mnoho vzruchu a rozhodně to nebylo mnoho povyku pro nic.
* Kam nejlépe investovat nyní, je zlato pořád „zlatý důl“?
Nacházíme se v situaci, kdy nás čeká velmi zajímavý závěr roku. Za necelý měsíc proběhnou americké prezidentské volby a samozřejmě tu máme ještě jednání o brexitu. Volatilita tedy na trzích bude přítomná a bude tvořit příležitosti. Zlato je atraktivní investiční instrument téměř v jakékoli době, navíc má další formy pro investice, nemusí se vždy jednat o nákup zlaté cihličky. Například Warren Buffett koupil podíl v Barrick Gold, jedné z nejvýznamnějších těžebních společností zaměřujících se na drahé kovy v čele právě se zlatem.
* Jak vlastně vypadá investování u Saxo, stačí sednout k počítači a kliknout?
V zásadě ano. Může to však být i mnohem jednodušší. Velká část obchodů v rámci Saxo Bank je totiž dnes realizována na mobilních zařízeních, což určitě nebude žádným překvapením. Klienti mají na výběr a je jen na nich, jakou variantu zvolí. A pokud investor nemá na správu svého portfolia čas, i s tím mu můžeme pomoci. A to díky unikátní službě Digital Asset Management.