Menu Zavřít

Nová Amerika zahájila Rok lásky ke golfu

7. 5. 2003
Autor: Euro.cz

S Peterem Kollegou, manažerem golfového klubu na Nové Americe, jsme si povídali o novinkách

S Peterem Kollegou, manažerem Golfového klubu Nová Amerika, jsme si povídali o novinkách, které příznivcům golfu náš zatím největší golfový areál letos nabízí.

Co znamená Rok lásky ke golfu na Nové Americe? Rok lásky ke golfu je záměr, aby golf hrálo co nejvíce lidí. Velkou výhodou Golfového klubu Nová Amerika je, že máme 27 jamek, takže i když děláme turnaj, máme pro ostatní k dispozici ještě jednu devítku. Dál jsme zavedli hendikep 54, protože chceme lidem umožnit, aby mohli hrát golf co nejdříve na hřišti, aby nebyli frustrovaní stáním na drivingu a aby proces netrval dlouho. Hendikep 54 jsme si v našem klubu upravili tak, že máme třídenní kurs na Zelenou kartu, po kterém má zájemce možnost skládat zkoušku. Pokud prokáže potřebné golfové dovednosti a znalost pravidel a etikety, má na našem hřišti hendikep 45 a oficiální Zelenou kartu. Když udělá jenom zkoušku z pravidel a etikety, golfové dovednosti se mu nepovedou, na našem hřišti získává hendikep 54 a může zde hrát, kolik chce. Po dosažení HCP 45 dostává Zelenou kartu opravňující hrát i na jiných hřištích.

Znamená Rok lásky ke golfu i to, že pořádáte nezvyklé množství turnajů? Vymysleli jsme túru, která se jmenuje Amerika Cup, což je systém padesáti hendikepových turnajů. Protože jsme je museli skloubit s krátkou golfovou sezonou v České republice, tak se turnaje hrají každé úterý a pátek, občas o víkendech. Teoreticky už při jedné účasti získá hráč možnost vyhrát zájezd do Spojených států amerických. Zájezd vyhrává jeden člen klubu, jeden je pro nečlena. Turnaje Amerika cupu jsou všechny otevřené. Protože i většinu ostatních turnajů máme open, je to velká možnost pro hráče přijít si sem zahrát a strávit zde víkend. Myslím si, že jeden z problémů golfu v České republice je, že 18ti jamková hřiště jsou o víkendech zavřená pro privátní turnaje. U nás hráči můžou hrát.

V kalendáři turnajů máte i mezinárodní mistrovství ČR ve hře na 27 jamek… Když máme tolik jamek, tak by se to mělo využít i na recesi. Chodí sem hodně lidí, kteří hrají všech 27 jamek denně. Pokud hráči vydrží 36 jamek při finálovém dni mistrovství republiky na jamky, myslím si, že 27 by neměl být problém. Je to určitá varianta maratonského golfu, ale proč by se to nemohlo vyzkoušet?

Působí u vás zahraniční trenér. Jak se hráči vyrovnávají s jazykovou bariérou? Trenéry máme dva. Andrew Emmanuel je zahraniční a je z exotické země, ze Saint Lucie. Andy je skutečně jeden z nejlepších profesionálů, které jsem kdy potkal. Hraje na obě strany stejně dobře, kromě toho je členem PGA Spojených států a německé PGA. Na jazykovou bariéru jsou dva pohledy. Na golfovém veletrhu jsem potkal paní a ta mi říkala: „To je fantastické, že budete mít zahraničního trenéra, protože svoje dítě nebudu posílat jenom na hodinu golfu, ale i na hodinu angličtiny a němčiny.“ Ale samozřejmě jsou i lidé s určitými zábranami, nebo jim prostě už jazyk nejde do hlavy a chtějí českého trenéra. Proto máme i českou trenérku, Pavlínu Kulichovou, která má fantastický přístup k lidem, dokonce sem za ní docházejí lidé z jejího předchozího působiště z Ostravy a z Polska.

bitcoin školení listopad 24

Jak hodnotíš stav golfu u nás? Český golf je momentálně ve stádiu, kdy krystalizuje svoji cestu. Když se podíváme do světa rozeznáváme dvě větvě přístupu ke golfu. Anglosasko-skandinávská větev, kde můžou hrát golf prakticky všichni, a v ostatních zemích (Německo, Švýcarsko nebo Francie), kde jde spíše o sport horních deseti tisíc. Česko si dneska hledá místo, kde skončí. Je zde zájem a předpoklady, aby se dostalo na švédský model, ale je tu stále možnost zvratu, není to tak vykrystalizované. Když se hřiště v jeden krásný moment naplní, mohou pak stoupat poplatky a golf se může stát skutečně nepřístupným pro hodně lidí. Například na Slovensku je to už myslím skoro rozhodnuto, asi se půjde jen cestou elitního sportu. Šance na zvrat je malá.

Co bys popřál českému golfu? Ať se staneme golfovou Kanadou, kde hraje osmnáct procent populace. Co nejvíc hráčů a samozřejmě hřišť. Je to relativně dobře nastartované. Je zde zázemí. Je vidět, že i před rokem 1989 tu golf měl svoje - i když nepatrné - místečko, ze kterého se podařil start. Hodně si přeji, aby se vydařil projekt s municipálním golfem, protože hráči produkují kvalitu i všechno ostatní, co s tím přijde. Rozvoj golfového byznysu, stavbu golfových hřišť, rozvoj profesionálních hráčů, rozvoj top hráčů, kteří skončí na PGA Tour.

  • Našli jste v článku chybu?