Menu Zavřít

Nová energetická koncepce

25. 11. 2013
Autor: Euro.cz

Poslední verze státní energetické koncepce podporuje nárůst podílu jaderné energie. Posílit by měla i energie z obnovitelných zdrojů, vyjma solárních panelů na orné půdě. Utlumovat by se naopak měla hnědouhelná energetika. Přesto ekologové koncepci kritizují

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyvěsilo na své webové stránky aktualizovanou verzi státní energetické koncepce (SEK) v prvním listopadovém týdnu. Ani po několika letech však nejde o konečnou verzi, protože dosud neproběhlo posouzení vlivu SEK na životní prostředí (SEA). Její veřejné projednání proběhlo 21. listopadu v Praze v kongresovém sále hotelu Ambassador od 15 hodin. Jak uvedl Pavel Gebauer z MPO, následovat bude zpracování připomínek a předání výsledného znění ministerstvu životního prostředí (MŽP). Některé země, jako Rakousko a Slovensko, projevily zájem o mezinárodní projednání tohoto projektu. Závěrečnou zprávu zpracuje MPO a předá ji spolu s aktualizovanou SEK vládě do konce 1. čtvrtletí 2014. Koncepce rozpracovává výhled na příštích 25 let.

Zatím platí verze z roku 2004 V České republice tak zůstává nadále v platnosti státní energetická koncepce z roku 2004. Ta nepočítá s rozšiřováním výrobní kapacity jaderných elektráren. Znamená to, že probíhající příprava dostavby JE Temelín zatím nevychází z platné energetické koncepce státu. Navrhovanou aktualizaci státní energetické koncepce (ASEK) vzala vláda ČR v listopadu 2012 pouze na vědomí, když konečné schválení ASEK podmínila provedením podrobné analýzy vlivu na životní prostředí (SEA).

Uhlí pro teplárny se neřeší Aktualizovaná verze státní energetické koncepce (ASEK) již, mimo jiné, pracuje s vizí rozvoje jádra, a dokonce zmiňuje náhradu uhelné energetiky elektřinou z jaderných zdrojů. Podíl elektřiny z jádra by měl vzrůst nad 50 procent, když dnes se takto vyrábí jen třetina elektřiny. Naopak podíl uhlí pro výrobu elektřiny by se měl snížit ze současných 60 procent na přibližně 16 procent.

ASEK výslovně uvádí výstavbu dvou nových bloků v JE Temelín, prodloužení životnosti současných čtyř bloků JE Dukovany na 60 let i výstavbu nového, pátého bloku Dukovan kolem roku 2040.

Pokud by se podařilo novou, aktualizovanou SEK dotáhnout k platnosti, znamenalo by to podstatnou oporu pro dostavbu Temelína. Naopak pro jiné klasické zdroje než jaderné by definitivní schválení ASEK v její stávající podobě žádnou jasnou podporu nepřineslo. ASEK obsahuje několik obecných deklarací o dostupnosti uhlí pro teplárny, ale nepřichází s žádným praktickým nástinem řešení. Přitom podle bývalého náměstka ministra průmyslu Tomáše Hünera je právě zajištění dostatku uhlí pro teplárny zcela klíčové.

Koncepce také neřeší případné prolomení těžebních limitů v severních Čechách. S tím však počítá tzv. surovinová politika, vypracovaná za ministra Martina Kuby, podle níž se přípravné práce mají rozběhnout již v roce 2015.

Solární panely na 40 procentech střech Vzrůst by měl podíl obnovitelných a druhotných zdrojů, za nejperspektivnější obnovitelný zdroj je pokládána biomasa. Letos se jí spálí přes 7,5 milionu tun a v budoucnosti to má být téměř dvojnásobek. Z obnovitelných zdrojů by totiž měla místo současných sedmi procent pocházet pětina elektřiny vyrobené v Česku. Naopak by už neměly vyrůstat obří solární parky na polích, panely by se měly instalovat především na střechách. Podle státní energetické koncepce totiž budou solární kolektory na střechách 40 procent všech budov v Česku. Mírně přibývat má i větrných elektráren. Jestliže se nyní v Česku tyčí kolem 130 dvoumegawattových stožárů, v roce 2040 jich bude o 500 více.

Počítá se také s masivnějším energetickým využitím odpadu, tj. s výstavbou dalších spaloven, což se ale zřejmě nebude příliš líbit Evropské komisi, která preferuje recyklaci odpadu a vyčítá České republice, že dosud nevypracovala moderní zákon o odpadech. Proto také nechce poskytnout peníze z fondů EU na spalovnu odpadů v Chotíkově u Plzně, jejíž stavba byla již zahájena. Stále se počítá s vývozem Hrubá spotřeba energie bude podle koncepce prakticky stagnovat, celková výroba elektřiny se bude ve sledovaném období zvyšovat. U plynu se očekává stagnace spotřeby spolu se změnou vnitřní struktury spotřeby. V letech 2010 až 2040 se významně sníží spotřeba tepla v soustavách zásobování teplem i v decentralizované výrobě. Důvodem jsou hlavně úspory energie.

Energetická bilance bude i v příštích letech výrazně přebytková. Stát nadále počítá s masivním exportem elektřiny. Je tak jasné, že velká část elektřiny z dostavěných bloků Temelína půjde na export.

„Jde především o pojistku,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž na názor, že výkon nových bloků Temelína za 200 až 300 miliard korun nebude kvůli přebytkům potřeba.

Aby se přitom Temelín vůbec začal stavět, chce ČEZ po státu garantované výkupní ceny elektřiny z nových bloků na úrovni 75 eur/MWh, rozdíl mezi tržní cenou (dnes okolo 38 eur/MWh) by mu dopláceli zákazníci.

Pavel Gebauer z MPO nedávno uvedl, že jeho úřad počítá s tím, že zákon, který má prosadit garanci výkupních cen elektřiny pro všechny větší nízkouhlíkaté zdroje, tedy i jadernou elektrárnu Temelín, předloží na jaře příštího roku. „Garance by se týkala všech nízkoemisních zdrojů čili jak jádra, tak obnovitelných zdrojů,“ uvedl Gebauer.

MM25_AI

Ekologové: Jdeme proti trendům Aktuální verzi koncepce kritizují ekologické organizace a požadují, aby ministerstvo životního prostředí koncepci vrátilo ministerstvu průmyslu k přepracování. Podle ekologů obešlo ministerstvo zákonný požadavek na důkladné zpracování více variant i návrh na modernizaci české energetiky. Současná energetická koncepce jde podle ekologů proti evropským trendům. Upozorňují na nerespektování limitů těžby uhlí a dotování jaderné energetiky. Tvrdí, že MPO nevychází z evropských strategií snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a energetické efektivity. Kritizují i větší roli energetického využívání odpadu. Aktuální verze koncepce je ale prý ještě horší než jarní.

„Pokud má být výsledkem návrhu energetické koncepce rostoucí spotřeba energetických zdrojů, nárůst naší dovozní závislosti na ropě, plynu a uranu na 70 procent veškeré v tuzemsku spotřebované energie a nové jaderné elektrárny a vedle toho jen nedostatečný podíl čisté energie z obnovitelných zdrojů, tak je tu něco hodně špatně,“ uvedl ekolog a odborník na jadernou energetiku Edvard Sequens ze sdružení Calla.

  • Našli jste v článku chybu?