Novodobá Hedvábná stezka, spojující Čínu s velkou částí Asie, Evropy a Afriky, nebude postavena na ideologických základech, ale bude otevřená a přístupná pro všechny. Podle agentury Reuters to prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching na závěr dvoudenní mezinárodní konference o budování stezky, jíž se zúčastnili představitelé 29 států, včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Příští summit o nové Hedvábné stezce se uskuteční v roce 2019, prohlásil čínský prezident.
Konference měla podle analytiků představit Si Ťin-pchinga jako globálního vůdce a zastánce volného obchodu. Nejvyšší představitelé většiny západních zemí ale na jednání nepřijeli a státy Evropské unie zastupovali převážně ministři. Řada západních činitelů vnímá projekt především jako snahu rozšířit celosvětový vliv Číny a poukazuje na to, že plán není transparentní a že jsou otázky kolem zapojení zahraničních firem do projektu.
Český prezident ve svém dnešním projevu na konferenci prohlásil, že projekt nové Hedvábné stezky „může znamenat obrovskou pobídku pro ekonomický růst, příliv nových investic a novou přidanou hodnotu“. Zároveň ale řekl, že bude zapotřebí vytvořit nějakou formu řídící komise, která by tento projekt koordinovala.
Přečtěte si více o nepříliš vydařeném bonmotu:
Zeman se v Pekingu sešel s Putinem. Novináře je třeba likvidovat, řekl mu
„V případě Číny nebo Ruska je naprosto jasné, kdo bude členem této řídící komise. Ale co se týče Evropské unie, existuje tady malý problém. Znáte to, čím více partnerů, tím více komplikací. A pokud máme 28, nebo po brexitu pouze 27, partnerů, znamená to potíž. V této souvislosti se mi vždy vybaví ironická otázka (bývalého amerického ministra zahraničí) Henryho Kissingera, jaké je telefonní číslo na Evropu. Stále máme 27 telefonních čísel. Proto si myslím, že tento fascinující projekt s sebou může jako nezamýšlený efekt přinést hlubší integraci Evropské unie, která je pořád více či méně dezintegrovaná, a brexit je pouze ukázkou této dezintegrace,“ podotkl Zeman v projevu.
Si Ťin-pching již v neděli slíbil 124 miliard dolarů (asi tři biliony korun) na projekty spojené s novodobou Hedvábnou stezkou, která je jeho klíčovou iniciativou v oblasti zahraniční politiky.
Tato iniciativa bude usilovat o to, aby podpořila otevřenou světovou ekonomiku a liberalizaci obchodu. Bude rovněž prosazovat rozvoj, který je ohleduplný k životnímu prostředí s nízkými emisemi skleníkových plynů, řekl dnes dále čínský prezident. Podle něj bylo na konferenci dosaženo široké shody, projekt má ale před sebou ještě dlouhou cestu, dodal.
Čtěte dále: