Menu Zavřít

Nová Hedvábná stezka není geopolitický nástroj, tvrdí Čína

19. 4. 2019
Autor: čtk

Projekt nové Hedvábné stezky neslouží Číně jako geopolitický nástroj a Peking je otevřený konstruktivním návrhům, jak reagovat na obavy, která se v souvislosti s touto globální infrastrukturní iniciativou objevují. Podle agentury Reuters to dnes řekl čínský ministr zahraničí Wang I.

V Pekingu se příští týden uskuteční summit o nové Hedvábné stezce, kterého se zúčastní vrcholní představitelé 37 zemí. Za Česko tam pojede prezident Miloš Zeman, který má k plánům nové Hedvábné stezky pozitivní vztah. Kriticky se na něj naopak dívají některé země Evropské unie nebo Spojené státy, které mají obavy z posilování čínského vlivu. Tvrdí, že netransparentní projekty zatíží zúčastněné země dluhy.

Projektem nové Hedvábné stezky se Peking snaží zlepšit vzájemný obchod a zvýšit investice s většinou zemí Asie i dalších světadílů. Propojit má Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Inspirací projektu je starověká a středověká trasa, která vedla z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.

Máte obavy z rostoucího vlivu Číny v Evropě?

Čínský ministr zahraničí tvrdí, že tento program přináší zúčastněným zemím prospěch. „Nejde o geopolitický nástroj, ale o platformu pro spolupráci,“ řekl podle agentury Reuters. Připustil také, že projekt nové Hedvábné stezky se stále vyvíjí. „Nejde se tam dostat jedním krokem, a tak je nevyhnutelné, že bude během vývoje vzbuzovat určité obavy. Uvítáme proto, když zúčastněné strany přijdou s konstruktivními návrhy,“ uvedl.

Na blížící se summit přijedou kromě nejbližších spojenců Číny, jako jsou Rusko nebo Pákistán, i představitelé Rakouska, Švýcarska a Itálie. Nedávné rozhodnutí Říma připojit se k iniciativě nové Hedvábné stezky se setkalo se značnou kritikou ze strany Spojených států. Itálie je první zemí ze skupiny průmyslově nejvyspělejších států G7, která s Čínou příslušnou dohodu podepsala. Spojené státy na summit neposílají žádné klíčové představitele, zastupovat je budou jen níže postavení úředníci.

FIN25

Čtyři modernizace po čtyřiceti letech. Pragmatismus změnil Čínu v globální mocnost

 Po Mao Ce-tungově vládnutí ti, kteří ho přežili usoudili, že po této zkušenosti bude lepší přejít na kolektivní vedení, upřednostnit před třídním bojem hospodářský rozvoj, otevřít se investicím z kapitalistického světa.

Dále čtěte:

Německý průmysl varuje před čínským státním kapitalismem: EU se musí bránit

Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

Kauza skvělého úspěchu. Huawei je bezpečnostní hrozba prvního kalibru

  • Našli jste v článku chybu?