Menu Zavřít

Nova hrozí Česku arbitráží

3. 3. 2014
Autor: Euro.cz

DIGITÁLNÍ TELEVIZE V českém éteru se schyluje k dalšímu souboji o atraktivní kmitočty. Tentokrát však nejde o aukci volných frekvencí pro rychlé mobilní sítě, ale o bitvu mezi Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a firmami, které podnikají v televizní branži. Ty jsou nespokojeny s návrhem regulátora trhu, který se týká strategie kmitočtů v pásmu 700 MHz. ČTÚ si totiž vybral toto pásmo pro takzvanou Digitální dividendu II, v rámci čehož se mají televizní stanice a provozovatelé sítí DVB-T vzdát části svých kmitočtů ve prospěch budování dalších mobilních sítí. ČTÚ totiž do budoucna požaduje pro digitální televizi výrazně méně kmitočtů než dosud, a to přesto, že na terestrickém (pozemním) televizním vysílání je závislých 60 60 procent domácností v Česku.

Česká televize již v této souvislosti označila návrh strategie spektra z dílny ČTÚ za řízenou likvidaci terestrického vysílání DVB-T a pohrozila, že v případě odejmutí části kmitočtů nebude mít možnost vysílat všechny kanály, například Déčko a Art. Nova, největší komerční televize v zemi, dokonce podle informací týdeníku Euro pohrozila českému státu arbitráží, pokud by se kmitočtové spektrum dělilo ve formě, kterou nyní ČTÚ navrhuje.

bitcoin_skoleni

Kdyby Nova neměla možnost celorepublikového šíření hlavních kanálů (Nova a Nova Cinema) přes DVB-T vysílače, nevylučuje kvůli znehodnocení svých aktiv otevření další arbitráže.

K těmto subjektům se nyní připojily i České Radikomunikace (ČRa), které zajišťují provoz tří digitálních sítí, takzvaných multiplexů DVB-T. „Pokud by došlo k přerozdělení kmitočtového spektra, jak navrhuje ČTÚ, je,terestrika‘ odsouzena k záhubě. Nebráníme se procesu přechodu na modernější technologii DVB-T2, která umožní efektivnější šíření pozemního TV signálu, ale je potřeba najít konsenzus na všech stranách,“ řekl týdeníku Euro Martin Gebauer, finanční ředitel ČRa. Podle statistik Českých Radiokomunikací je DVB-T primárním zdrojem TV signálu pro 59 procent českých domácností, pro téměř polovinu tuzemských rodin je pak terestrika jediným zdrojem, jsou tudíž na DVB-T závislé. „Vedle ekonomických aspektů omezení DVB-T, které se pohybuje v nákladech pro domácnosti v jednotkách miliard korun, má tento problém i sociální aspekt – část domácností přijde o možnost sledování televize, včetně té veřejnoprávní,“ dodává Gebauer.

  • Našli jste v článku chybu?