Menu Zavřít

Nova hrozí Česku arbitráží

3. 3. 2014
Autor: Euro.cz

DIGITÁLNÍ TELEVIZE V českém éteru se schyluje k dalšímu souboji o atraktivní kmitočty. Tentokrát však nejde o aukci volných frekvencí pro rychlé mobilní sítě, ale o bitvu mezi Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a firmami, které podnikají v televizní branži. Ty jsou nespokojeny s návrhem regulátora trhu, který se týká strategie kmitočtů v pásmu 700 MHz. ČTÚ si totiž vybral toto pásmo pro takzvanou Digitální dividendu II, v rámci čehož se mají televizní stanice a provozovatelé sítí DVB-T vzdát části svých kmitočtů ve prospěch budování dalších mobilních sítí. ČTÚ totiž do budoucna požaduje pro digitální televizi výrazně méně kmitočtů než dosud, a to přesto, že na terestrickém (pozemním) televizním vysílání je závislých 60 60 procent domácností v Česku.

Česká televize již v této souvislosti označila návrh strategie spektra z dílny ČTÚ za řízenou likvidaci terestrického vysílání DVB-T a pohrozila, že v případě odejmutí části kmitočtů nebude mít možnost vysílat všechny kanály, například Déčko a Art. Nova, největší komerční televize v zemi, dokonce podle informací týdeníku Euro pohrozila českému státu arbitráží, pokud by se kmitočtové spektrum dělilo ve formě, kterou nyní ČTÚ navrhuje.

FIN25

Kdyby Nova neměla možnost celorepublikového šíření hlavních kanálů (Nova a Nova Cinema) přes DVB-T vysílače, nevylučuje kvůli znehodnocení svých aktiv otevření další arbitráže.

K těmto subjektům se nyní připojily i České Radikomunikace (ČRa), které zajišťují provoz tří digitálních sítí, takzvaných multiplexů DVB-T. „Pokud by došlo k přerozdělení kmitočtového spektra, jak navrhuje ČTÚ, je,terestrika‘ odsouzena k záhubě. Nebráníme se procesu přechodu na modernější technologii DVB-T2, která umožní efektivnější šíření pozemního TV signálu, ale je potřeba najít konsenzus na všech stranách,“ řekl týdeníku Euro Martin Gebauer, finanční ředitel ČRa. Podle statistik Českých Radiokomunikací je DVB-T primárním zdrojem TV signálu pro 59 procent českých domácností, pro téměř polovinu tuzemských rodin je pak terestrika jediným zdrojem, jsou tudíž na DVB-T závislé. „Vedle ekonomických aspektů omezení DVB-T, které se pohybuje v nákladech pro domácnosti v jednotkách miliard korun, má tento problém i sociální aspekt – část domácností přijde o možnost sledování televize, včetně té veřejnoprávní,“ dodává Gebauer.

  • Našli jste v článku chybu?