Český Telecom
PRAHA (jpš) - Privatizační proces v Českém Telecomu má za sebou fázi due diligence. Hloubková prověrka hospodaření společnosti skončila 3. března. Podle Jany Víškové, tiskové mluvčí Fondu národního majetku, mohou však investoři dále vznášet vůči poradenskému konsorciu (J. P. Morgan/Komerční banka) a samotnému Telecomu dotazy týkající se právní a ekonomické problematiky akvizice.
Výběrová komise již dříve obdržela osm předběžných nabídek, z nichž jedna byla vyřazena. Jména uchazečů nebyla zveřejněna, dokonce byla kvůli utajení v projednávaných materiálech zašifrována. Až nepochopitelně úzkostlivě jsou zakrývána před veřejností všechna konkrétnější data. Týdeník EURO žádal výběrovou komisi o poskytnutí bližších informací k průběhu soutěže, ale členové komise v této věci neprojevili jakoukoliv vstřícnost k rozhovoru.
Po trhu tak kolují o jednotlivých soutěžících pouze neoficiální údaje, jejichž správnost je nesnadné ověřit. Seznam účastníků se však z různých kanálů začíná pozvolna skládat dohromady.
Vyřazenou společností údajně měl být řecký operátor OTE. Téměř jisté se zdá být, že na shortlistu je Deutsche Telekom a Orange (patřící France Telecomu). Tato jména potvrzuje vícero zdrojů. Dále se v médiích delší dobu hovoří o účasti konsorcia investičních společností Warburg Pincus, Doughty Hanson a Apax Partners (zdroje týdeníku EURO k tomu dodávají, že jejich poradcem má být Credit Suisse First Boston).
Se stejnou jistotou se v závodním pelotonu vyskytuje spojenectví CVC Capital Partners a Spectrum Equity Partners. Nové komentáře doplňují, že tito mají spolupracovat s poradci z Bank of America a Union Bank of Switzerland. V zákulisí se spekuluje také o tom, že toto uskupení zřejmě jedná o přistoupení švýcarské telekomunikační společnosti Swisscom, jež v Českém Telecomu drží od roku 1995 akciový podíl prostřednictvím konsorcia TelSource.
Lidové noviny minulý týden uvedly, že na seznamu má figurovat Deutsche Bank. Přítomnost této vlivné finanční instituce potvrzují i další informační kanály. Týdeník EURO má taktéž nové zprávy o dalších dvou jménech ze shortlistu: Shamrock Holdings a Texas Pacific Group. Jde o americké investiční společnosti, které se již dříve podílely na některých telekomunikačních projektech.
Vládní privatizační komise, složená ze zástupců zainteresovaných resortů, zatím nestanovila termín předávání závazných cenových nabídek. K jednání by se měla sejít zhruba v polovině března. Podle mluvčí FNM Jany Víškové však nadále platí, že kabinet dostane vyhodnocení tendru k dispozici do konce března.