Menu Zavřít

Nová koncepce

10. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Evropská unie

bitcoin_skoleni

PRAHA (mtc) - Návrh nové energetické koncepce Evropské unie představil minulý týden v Bruselu její předseda José Manuel Barroso. Cílem plánu je, aby Unie fungovala dohromady jako jeden trh, který navenek vystupuje jednotně a uvnitř neklade překážky konkurenci. „Výzvy 21. století vyžadují společnou evropskou odpověď. Nelze jim čelit pětadvaceti energetickými minitrhy,“ uvedl Barroso. Výzvami označil klesající zásoby fosilních paliv, změny globálního klimatu a rostoucí ceny energetických surovin. V souvislosti s utvářením jednotného energetického trhu zkritizoval evropský předseda „ekonomický nacionalismus“ Francie a Španělska, který se projevil při zájmu italského Enelu o akvizici francouzské firmy Suez a německého E.ONu o akvizici španělské Endesy (více EURO 10/2006).
Za zásadního zahraničního partnera při dodávkách plynu označil Barroso Rusko, které kryje téměř třicet procent celkové potřeby plynu Evropské unie.
Tento týden má předseda Evropské komise vyrazit do Moskvy vyjednávat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o zajištění dodávek energie. Stále častěji se přitom hovoří o uzavření smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu na evropské úrovni. Barroso hodlá také prosazovat, aby Rusko souhlasilo s využitím ++svých plynovodů pro dodávky plynu do Evropské unie i od producentů ze třetích zemích.
Evropská unie chce snížit závislost na dovozu plynu a ropy, která v posledních letech naopak stoupá. Pomoci má nejen jaderná energie a obnovitelné zdroje, ale také vytvoření velkých zásob a úspory při spotřebě.
Nová energetická koncepce je postavena na třech pilířích: dlouhodobé udržitelnosti, konkurenceschopnosti a zabezpečení zdrojů. Udržitelnost má být podpořena investicemi do obnovitelných zdrojů a šetřením. Předpokladem konkurenceschopnosti je vytvoření jednotného energetického trhu, čemuž nejvíce brání nedostatečná infrastruktura (slabé dráty spojující jednotlivé národní trhy). Zabezpečením zdrojů se rozumí jednak vytvoření dostatečných zásob plynu, ale také oživení jaderné energie, i když kolem této problematiky se v Evropě zatím stále našlapuje velmi tiše a opatrně.

  • Našli jste v článku chybu?